Мандрівка з Франком і не без моралі
У Домі Франка 7 червня презентували видання «В дорогу з Франком. Мандруймо Львівщиною», приурочене 165-річчю від дня народження письменника, 105-х роковин його відходу у вічність та відновленню 21 травня цього року пам’ятного знака на честь Івана Франка на горі Пікуй.
Передував презентації багатолюдний похід на Пікуй та відновлення таблички про сходження Івана Франка на цю гору. Пам’ятну дошку встановили у вересні 1990 року з ініціативи Студентського братства, Товариства Лева та Клубу українських митців. Автор проєкту дошки і скульптор Ярослав Юзьків спершу запропонував встановити її кілограмів на 70, зазначає один із причетних до реалізації ідеї, директор Школи вільних і небайдужих Олесь Пограничний. Побувавши на горі й оцінивши процес її транспортування, вагу зменшили до 40 кг. Років через 10 після бронзовий пам’ятний знак зрізали вандали. Відновлену дошку Ярослав Юзьків виготовив із каменю габро, портрет — із твердого полімерного матеріалу.
У презентованому виданні вперше передруковано унікальний примірник поетичної хроніки Івана Франка «В дорогу!» з автографами учасників знаменитої студентської мандрівки 1884 року з фондів Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка. Також тут уміщено забуту Франкову статтю «Верх Пікуя», маловідомі спогади Тараса Франка про батька-мандрівника, практичні поради туристам і цікаві факти про Каменяра. Видання здійснили в рамках проєкту «Франкомандри+» за підтримки Українського культурного фонду та в рамках реалізації Програми розвитку туризму та курортів у Львівській області на 2021 — 2025 роки за підтримки Львівської ОДА та Львівської облради.
Ось один із уміщених цікавих фактів: «Іван Франко не лише любив розповідати про тварин, а й мав дуже добре і чуле серце до всіляких скривджених звірят. «Особливо користалися його опікою бідні сирітки, звірята без дому й захисту, немічні й каліки, — згадувала донька Анна. — У нас, немов у звірячій клітці, постійно перебували: або голодна задрипана кицька.., або цуценя напівзамерзле, або пташеня з перебитим крильцем». У Домі Франка мешкали черепаха, морські свинки, ворона, лелека і навіть жаби, які призначалися лелеці на обід. Проте мало хто знає, що більшість цих тваринок стали завсідниками домашнього зоопарку саме через мандрівний характер їхнього господаря. Так, буська (лелеку) зі зламаним крилом Франко купив у хлопців, коли ловив рибу в околицях Болехова, ворону знайшов під час своїх лісових походів, а песика Буркуся привезли додому малі Франчата зі своєї поїздки до Буркута».
Презентація відбувалася на новій локації Дому Франка — терасі Лиса Микити та мала виразний бойківський акцент. Запальними мелодіями тішив гурт бойківських музикантів «Львівські музики», пригощали бойківськими лиганцями зі сиром, м’ясом та грибами і медівкою та медаком.
У рамках проєкту «Франкомандри+» Музей Франка планує реалізувати разом з партнерами 5 туристичних маршрутів Львовом і не тільки, розповів заступник директора музею з розвитку Любомир Більо. Уже укладений та розміщений на ресурсі «The Ukrainians» маршрут Львовом. На черзі — два бойківські (один — через Нагуєвичі, Дрогобич, Лолин, Тустань тощо, інший — через Самбір, Старий Самбір, Мшанець, Турку, Розлуч та інші), гуцульський (зокрема Івано-Франківськ, Криворівня, Коломия, Яблунів, Верховина, Косів) та міжнародний австро-угорський (Україна, Польща, Австрія, Словенія, Хорватія, Угорщина).
Маршрути будуть у вільному доступі онлайн, і будь-хто зможе ними скористатися. Також заплановано друкований путівник українською та англійською про Франка як мандрівника. Автори проєкту проаналізували велику епістолярну спадщину, пов’язану з Іваном Франком, спогади очевидців і на цьому матеріалі побудували розповідь на локаціях.
Наталя ДУДКО