Московська федерація?
Президент Володимир Зеленський відповів на електронну петицію, авторка якої пропонує офіційно перейменувати назву “росія” на “московія” та замінити терміни “російський” на “московський”, а “російська федерація” – на “московська федерація”.
Відповідна інформація розміщена на сторінці петиції №22/170958-еп на сайті президента. Авторка петиції, яка була подана 23 листопада і набрала понад 25 тис. підписів, Валерія Шахворостова вказує, що “історичною назвою росії є московія”.
“Цю назву вживали в європейських і в деяких азійських мовах. На багатьох історичних мапах XVI – XIX ст., які виготовляли в Європі до і після перейменування московського царства на всеросійську імперію, також фігурує ця назва”, – сказано в петиції. Авторка звернення наголошує, що “росія існує лише 301 рік” – із 22 жовтня 1721 року, коли московський цар Петро І проголосив московське царство “российской империей”.
У своїй відповіді Володимир Зеленський вказує, що “порушене в петиції питання потребує ретельного опрацювання як у площині історико-культурного контексту, так і з огляду на можливі міжнародно-правові наслідки”. Зеленський повідомляє, що звернувся до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля з проханням разом з науковими установами комплексно опрацювати це питання.
“Правові основи відносин щодо назв географічних об’єктів, до яких належать, зокрема, й держави, а також унормування, обліку, реєстрації, використання та збереження географічних назв регулюються Законом України від 31 травня 2005 року № 2604-ІV «Про географічні назви» (далі – Закон). Назви географічних об’єктів, що використовуються в Україні, у тому числі інших країн світу, підлягають обліку та державній реєстрації спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань географічних назв. Порядок створення та ведення Державного реєстру географічних назв, а також надання інформації щодо встановлення географічних назв для їх реєстрації визначається Положенням про Державний реєстр географічних назв, що затверджується Кабінетом Міністрів України (стаття 9 Закону).
Згадана вище пропозиція має також міжнародно-правові аспекти.
Статистичним відділом Департаменту з економічних та соціальних питань Секретаріату ООН розроблено та опубліковано у виданні Статистичні документи, Серія М № 49 «Standard Country or Area Codes for Statistical Use» (далі – Стандарт М 49), перелік країн та регіонів, що містить назви відповідних країн та регіонів в алфавітному порядку, їх тризначні цифрові коди, які використовуються для статистичних цілей Статистичним відділом Секретаріату ООН, та їх тризначні алфавітні коди, визначені Міжнародною Організацією із Стандартизації (ISO). Стандарт М 49 врахований при розробці Переліку кодів країн світу для статистичних цілей, затвердженого наказом Державної служби статистики України від 8 січня 2020 року № 32”, – вказано також у відповіді.
Речниця МЗС рф Марія Захарова назвала петицію про перейменування росії на московію ще одним свідченням, що Україну прагнуть перетворити на “анти-росію”, а заступник голови радбезу рф Дмитро Медведєв запропонував змінити назву України.
Філософ Тарас Лютий: «Насправді, у тому, аби повернутися до питомо українських назв деяких держав, немає нічого екстраординарного. Є чимало прикладів, коли даються саме свої назви різним країнам світу. Приміром, наші добрі сусіди поляки використовують такі варіанти: W?ochy (Італія), Chiny (Китай), W?gry (Угорщина), ?otwa (Латвія), Stany Zjednoczone (США), Niemcy (Німеччина) тощо. Тому назва Московія (як варіант – Московщина) є історично прийнятною, а головне – антиімперською. P.S. Ну, і не буде оцієї вічної плутанини зі словами “руський” і “русский”».
Підготувала Наталя БОРИСЛАВСЬКА