Немилосердне небо
Трагічна загибель військовослужбовців на мирній території в країні, в якій триває війна. Трагедія, яка забрала 26 життів тих, хто готовий був захищати Україну. Бо обрав професію військового пілота. Авіакатастрофа літака Ан-26 під Харковом вразила країну й імовірно спонукатиме владу до голосних заяв та обіцянок. Але все це вже постфактум. Однак навіть сказані в такі трагічні миті обіцянки влада не схильна виконувати.
Хронологія подій
Ввечері 25 вересня у Харківській області на 530-му кілометрі траси Київ — Харків поруч із дорогою впав військовий літак Ан-26 та одразу загорівся. На борту були члени екіпажу, курсанти і офіцери Харківського університету Повітряних сил ЗСУ ім. І. Кожедуба — загалом 27 людей. За даними РНБО, падіння літака сталося під час виконання навчально-тренувального польоту. На місці авіакатастрофи знайшли тіла 25 загиблих, одна особа померла в лікарні. Один курсант травмований і перебуває у шпиталі. За інформацією СБУ, командир екіпажу літака Ан-26 перед катастрофою доповів про відмову лівого двигуна і запросив захід на посадку. Міністр оборони Андрій Таран заявив, що літак Ан-26, найімовірніше, зачепився крилом за землю.
Слідчі ДБР розглядають чотири версії катастрофи військового літака Ан-26 на Харківщині: катастрофа внаслідок технічної несправності агрегатів літального апарату; катастрофа внаслідок неналежного виконання своїх службових обов’язків екіпажем; неналежне виконання службових обов’язків особами, які були відповідальними за керування польотами; неналежне технічне обслуговування літака та підготовки його до польоту. Уряд створив комісію з розслідування катастрофи, яка має подати звіт до 25 жовтня. У середу, 30 вересня, віцепрем’єр-міністр України, голова урядової комісії з розслідування обставин катастрофи Олег Уруський оприлюднив версію, що причиною катастрофи міг стати людський чинник у поєднанні з технічними вадами. Начальник Головного слідчого управління Держбюро розслідувань (ДБР) Максим Борчаковский спростував інформацію про відмову двигуна як причину трагедії. За його словами, у літака відмовив тільки один з датчиків.
Навчальні польоти літака Ан-26 розпочалися о 18:50 та мали тривати до 22:50. За попередньою інформацією, безпосередньо управління літаком курсанти не здійснювали, всі польоти виконував командир екіпажу. Після виконання частини маршруту о 20:38 він доповів керівнику польотів про відмову лівого двигуна, о 20:40 запросив захід на посадку, о 20:43 пройшов дальній привод, о 20:45 сталася авіакатастрофа. Літак розбився о 20:50 за два кілометри від військового аеропорту Чугуєва, коли заходив на посадку. Бортові самописці літака знайшли, триває процес їх дешифрування.
«Мамо, у мене все добре, зараз сідаю в літак»
Серед загиблих курсантів — Ростислав БУЛІЙ зі села Торчиновичі на Самбірщині. Приблизно о сьомій вечора, за дві години до того, як сталася трагедія, у розмові з мамою він сказав: «Мамо, у мене все добре, зараз сідаю в літак», пише «ВЗ». Закінчивши школу, Ростислав вступив у Самбірський технікум економіки та інформатики. І хоч професія, яку здобув, мирна, юнак себе не бачив там. Казав: а що далі?.. Вирішив реалізувати себе у дитячій мрії і стати військовим льотчиком.
Трагедія родини Скочкових
В авіакатастрофі під Харковом загинув Олександр СКОЧКОВ, син загиблого в збитому терористами Іл-76 над Луганськом Ігоря СКОЧКОВА. «14 червня 2014 року в небі над Луганськом російські покидьки збили Іл-76. Тоді загинуло 40 десантників та 9 членів екіпажу. Серед загиблих був і Ігор Скочков, штурман авіаційної ескадрильї, капітан. Йому було 37 років. 25 вересня 2020 року в небі над Харківщиною почав падати Ан-26. Загинуло 26 курсантів, військових і членів екіпажу. Серед загиблих — Олександр Скочков, курсант Харківського
національного університету Повітряних сил ім. Івана Кожедуба. Йому було 20 років. І він — син Ігоря Скочкова. І хотів літати, як літав його тато. Якому теж дочасно перервали політ. Немилосердне небо. Сил рідним», — написала у своєму дописі на фейсбуці журналістка Зоя Казанжи.
Встиг вистрибнути і вижив
Мати курсанта В’ячеслава Золочевського, який єдиний вижив у катастрофі «Ан-26» на Харківщині, розповіла «Суспільному», що син встиг зістрибнути з літака. «Він живий, він зістрибнув, він зміг вижити. Вчора він подзвонив мені о 16:00 і сказав: «Мамо, у мене польоти будуть з шостої до дев’ятої вечора. Він був дуже задоволений, щасливий, чекав на ці польоти. Я побачила інформацію, що сталася катастрофа. І ще коли прочитала, що це були льотні навчання, тим паче там були курсанти з Кожедуба, я не знала, що мені робити. Я боялася, що мого сина теж немає», — сказала вона. За словами лікарів, стан Золочевського стабільний. Курсанта допитали слідчі Державного бюро розслідувань.
Спершу повідомляли, що загалом на борту було 28 осіб, згодом командування Повітряних сил ЗСУ уточнило, що курсанта Олександра Харченка в останній момент не допустили до польоту, тому його на борту не було.
Зоя Казанжи: «Загинули ті, хто свідомо обрав професію військового пілота»
«Загинули ті, хто кілька років тому, вже під час російської агресії, свідомо обрав собі професію військового пілота. Загинули розумні, свідомі, мужні. І варто дочекатися результатів розслідування. Бо важливо знати причину. Бо важливо не волати у ФБ про «старий вік» літаків. Американські пілоти тренуються і літають на апаратах 60-х років. Справа у техоглядах, ресурсності, правильному обслуговуванні і т.д.
Що відчувають батьки і рідні загиблих, уявити неможливо. І той один, що вижив. І той, що мав летіти і не полетів… Тим, хто залишився, в рази тяжче, аніж тим, хто пішов… Бо там більше немає болю.Ми маємо не зупинятися і будувати свою армію. Підтримувати її бійців — від курсантів і до інструкторів. Бо загроз багато. На жаль. І світ поки що не безпечний.
Боюсь, що головнокомандувач, який втрачає рейтинги, злякається і заборонить літати взагалі. Він же заборонив одного разу стріляти. То чому б не спробувати ще?
…Нехай наступне небо буде до вічних пілотів лагіднішим», — поділилася міркуваннями Зоя Казанжи.
Підготувала Наталя ДУДКО
P.S. У середу, 30 вересня у селі Волиця Львівської області поховали курсанта Віталія Вільхового, який загинув внаслідок авіакатастрофи літака Ан-26 поблизу Чугуєва Харківської області.
сумуємо…
СПИСОК ЗАГИБЛИХ
Міноборони оприлюднило імена загиблих в літаку Ан-26 Ш, бортовий №76, членів екіпажу та курсантів Харківського національного університету Повітряних сил імені Івана Кожедуба:
майор КИШЕНЯ Богдан В’ячеславович, командир загону авіаційного загону транспортної авіаційної ескадрильї;
капітан ОСТАПЕНКО Олексій Георгійович, штурман загону авіаційного загону транспортної авіаційної ескадрильї;
капітан ДОБРЕЛЯ Дмитро Денисович, другий штурман корабля авіаційного загону транспортної авіаційної ескадрильї;
старший лейтенант МСУЯ Ашраф Азізович, штурман корабля авіаційного загону пошуково-рятувального забезпечення транспортної авіаційної ескадрильї;
старший лейтенант КОЗАЧЕНКО Олег Михайлович, бортовий авіаційний технік авіаційного загону транспортної авіаційної ескадрильї;
прапорщик ІВАНОВ Євгеній Сергійович, старший повітряний радист авіаційного загону транспортної авіаційної ескадрильї;
прапорщик ШИРОЧУК Олег Миколайович, старший бортовий механік авіаційного загону пошуково-рятувального забезпечення транспортної авіаційної ескадрильї;
курсанти Харківського національного університету Повітряних сил:
молодший сержант АНДРУЩЕНКО Дмитро Романович;
солдат БОЙКО Олександр Анатолійович;
солдат БУЛІЙ Ростислав Володимирович;
солдат військової служби за контрактом ВІЛЬХОВИЙ Віталій Богданович;
солдат ДОНЕЦЬ Дмитро Євгенійович;
солдат ЗИБЮК Костянтин Олегович;
солдат КЛЕВЕЦЬ Олександр Олександрович;
солдат МАТВІЙЧУК Богдан Миколайович;
сержант військової служби за контрактом МИКИТЧЕНКО Микола Анатолійович;
солдат військової служби за контрактом СКОЧКОВ Олександр Ігорович;
солдат військової служби за контрактом ШЕРЕМЕТ Руслан Едуардович;
старший солдат військової служби за контрактом СКОРОБОГАТЬКО Євген Іванович;
солдат ДУДЛА Артем Михайлович;
солдат військової служби за контрактом ПОМЕРАНЦЕВ Андрій Андрійович;
солдат РОСПОТНЮК Андрій Юрійович;
солдат СТУДІНСЬКИЙ Дмитро Віталійович;
солдат ХОМ’ЯЧУК Максим Володимирович;
солдат ОЛАБІН Володимир Вадимович;
старший сержант КОРЧОВСЬКИЙ Роман Олександрович.