Підвищення плати за електрику
В Україні з 1 травня можуть зрости тарифи на електроенергію. Чинний тариф було встановлено до 30 квітня цього року, йдеться у постанові щодо введення фіксованої вартості на електроенергію, — інформує «Український простір». Наразі встановлено єдиний тариф — 1,68 гривень за 1 кВт/год. Тариф можуть підвищити до 3 грн 40 коп. за 1 кВт/год. Його можуть впровадити для користувачів, котрі витрачають понад 300-500 кВт/год. на місяць. Відтак усі власники електроопалення потраплять до цієї категорії. Тарифи можуть зрости для власників електроприладів нагріву води, власників великих квартир і будинків, тобто для всіх, хто витрачає електроенергію у великих об’ємах. Раніше повідомляли, що підготовка до наступного осінньо-зимового періоду під загрозою зриву, попереджають у Всеукраїнській енергетичній асамблеї. Там пояснюють: гуртова вартість електричної енергії з початку весни нижча за собівартість її виробництва тепловими електростанціями. Відтак підготовку до наступного сезону відкладено на невизначений період.
Також видання писали й про те, що Україна знову експортує електрику в ЄС. Експорт української електроенергії з «острова Бурштинської ТЕС» в європейську систему ENTSO-E розпочався першого дня весни.
Своєю чергою економіст, Ігор Лисий у коментарі «Ратуші» зазначив, що є така практика: що більше ми використовуємо тієї самої електроенергії, то більше потрібно платити була і до того. «Тобто у нас були встановлені різні межі використання електрики на місяць, і відповідно від цього залежала ціна. Якщо споживачі використовували до 100 кВт, вартість була найменша. Це був такий досить пільговий тариф. На сьогодні відмовилися від цього пільгового тарифу і всі споживачі мають можливість або використовувати до 300 кВт, або використовувати 300 кВт і платити за це у два рази більше. В нас було багато споживачів, особливо у селах, які реально намагалися економити, і вони вміщували ці витрати в 100 кВт на місяць. А коли цей тариф скасували, то фактично в селах, де люди не використовують багато електрики, вони втратили можливість заощаджувати на електроенергії і їх прирівняли до всіх споживачів. Фактично пропонується механізм субсидій, і відповідно до того механізму, хто не зможе оплатити за тими підвищеними тарифами, то фактично уряд це буде компенсовувати. Але саме зростання електроенергії з чим можна пов’язати? У нас багато електрики йде на експорт, і це в той час, як у нас бракує електроенергії на внутрішні потреби і ми починаємо закуповувати в Білорусі та Росії. Воно, звичайно, за меншими тарифами, але це неправильно в умовах війни. Коли ми в Росії далі купуємо електроенергію, маючи достатньо внутрішніх потужностей, для того, щоб цю електроенергію мати дешевше. Робиться все для того, щоб зменшити потужності атомних станцій і таким чином створити цей брак електроенергії і мотивувати закуповувати цю електроенергію за межами України. Тут є питання зацікавленості наших олігархів у тому, в кого купувати і хто буде цю електроенергію найдешевше отримувати. Ми знаємо, що найбільшим монополістом на ринку електроенергії є Ринат Ахметов і його компанії, відповідно, відбувається боротьба між ним та іншими наближеними до президента олігархами», — пояснює Ігор Лисий.
Христина СЛЮСАРЧУК