П’ятниця, 2 Червня

Підземний простір для фантазій львів’ян

В історичних пивницях Ратуші відкрили для відвідувачів новий незвичний простір — Музей міста.

13 жовтня мешканці та гості Львова мали нагоду побачити відремонтоване підземелля Ратуші ще до відкриття там першої виставки.

Раніше підземелля використовували як складські приміщення, деякий час вони пустували. Ремонтно-реставраційні роботи в Музеї міста, за кошти міського бюджету, тривали 2 роки, погодження документації та тендерні закупівлі зайняли ще рік. «Зараз ви бачите 250 квадратних метрів у пам’ятці національного значення, ми пройшли ремонтно-реставраційні роботи, але це не кінець, музей, розширюватиметься до 600 кв. м», — розповіла керівниця проєкту Тетяна Бей.

Музей міста не матиме постійної експозиції та фондів. Головним об’єктом  цього простору є взаємовідносини міста та його мешканців, — розповідають організатори. Це місце комунікації з мешканцями, платформа осмислення міста. «Музей, в якому можна віднайти себе в сучасному контексті, пізнаючи своє минуле і сформувати візію свого майбутнього. Тут повсякдення і малознані історії і мешканці, такі ж важливі, як відомі події чи постаті», — сказала Тетяна Бей.

«Я, як музейниця, стежу за тенденціями в світі й помітила, що музеї міста за останні десятиліття зазнали великих трансформацій. Вони скеровані на локальну спільноту, на мешканців, які більше залучені в формуванні контенту музейних просторів», — поділилась спостереженнями пані Тетяна.

«Ми опитували львів’ян, яким має бути Музей міста, і ця ідея відгукується в багатьох (…). Сьогодні цей простір є пустим, але він залишив нам місце для фантазій, щоб кожен із нас міг уявити, чим його наповнити», — каже керівниця проєкту Музею міста.

Директор Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка Богдан Тихолоз, що модерував на відкритті Музею міста, припускає: багато відвідувачів прийшли в це підземелля, навіть, напевно, ще не зовсім здогадуючись, що на них тут чекає… «Це найбільш творчий із можливих станів — коли ми бачимо, що можемо творити нашу сучасність, майбутнє, і ще не знаємо, чого чекати навіть від самих себе», — переконаний пан Богдан.

До відкриття простору композитор Остап Мануляк підготував спеціальну звукову інсталяцію — шість звукових пластів, які базуються на польових записах, створених Львівською експериментальною студією електроакустичної музики при Львівській музичній академії. Це багаторазові трансформації голосів людей, гулу машин, дощу… «Якісь пані підходили до плазми, де лунав цей звук, казали: «Йой, як то страшно звучить». Митці дуже часто висвітлюють те, що діється навколо, і, на жаль, навколо нас не діється нічого прекрасного, бо відбувається багато трагічних подій, і ми не можемо залишитися осторонь», — пояснив композитор і висловив сподівання, що завдяки таким ось креативним просторам прекрасного стане більше, і це надихатиме митців на більш оптимістичні твори.

Нині команда Музею міста працює над створенням дебютної виставки «Подорож героя. Останній тиждень літа». Вона розповідатиме про те, як дитина у віці активного пізнання самостійно досліджує місто. До процесу підготовки залучають і мешканців Львова. Наприклад, львів’яни можуть розповісти про свої дитячі пригоди в місті, поділитися фото або позичити на час виставки предмет, пов’язаний зі спогадами. Окрім професіоналів, до процесу підготовки активно залучають мешканців міста. Відкрити виставку Музей планує взимку.

Світлана ПАВЛИШИН

Share.

Leave A Reply