Субота, 3 Червня

Подробиці про вибух багаття у Карпатах

Увечері в середу, 15 вересня, під час привалу на горі Під Берди поблизу с. Вороненка Надвірнянського району, що на Івано-Франківщині, внаслідок вибуху снаряду, який пролежав з часів Першої чи Другової війни, загинуло двоє туристів, четверо травмовані.

Силою вибуху їх порозкидало, дехто знепритомнів

Туристична група з 12 людей, серед них і двоє дітей віком 3 і 5 років, відпочивала в Карпатах (на межі Закарпатської та Івано-Франківської області), високо в горах — на гірському хребті Кукул, звідки відкриваються чудові краєвиди на Чорногору, — інформують ЗМІ. Ці туристи були місцевими — з Коломийського району — та мали досвід мандрівок горами. Увечері  розпалили багаття, майже 5 годин спокійно грілися біля нього, а потім почали збирати у лісі дрова, хмиз та підкидати у вогонь. І от тоді, власне, і стався вибух. Двоє чоловіків, 29 і 36 років, що сиділи біля вогню, загинули на місці, ще чотирьох жінок госпіталізували до лікарні — у них численні так звані вибухові травми – і опіки, і колото-різані рани, а також контузії. Діти, на щастя, не постраждали, бо на той час вже спали в наметі. Один з потерпілих розповів рятувальникам, що вибухова хвиля була дуже сильна, що їх аж порозкидало, а дехто навіть знепритомнів, — інформує ТСН.

Одним з учасників походу був відомий коломийський психолог і активіст Орест Малиш. Він часто буває у горах й є досвідченим туристом У гори зібралися товариші Ореста, активіст взяв дружину та двох своїх дітей, — повідомляє ВВС News Україна. У найважчому стані зараз дружина Ореста Малиша, внаслідок поранення вона втратила багато крові.  Після майже 6-годинної операції, кажуть медики, стан жінки вдалося стабілізувати, але він досі залишається тяжким.

В ексклюзивному інтерв’ю ТСН Орест Малиш  розповів: “Був один вибух. Я підбіг до місця. То був жах! Я бачу людей, які обгоріли. Моя дружина закривавлена. Одна в контузії — я психолог, знаю цей стан”.

Мандрівники почали обривати телефони швидкої та рятувальників. Лише за годину по надскладній дорозі прийшла перша допомога — приїхав якийсь чоловік на квадроциклі. Жителі довколишніх сіл на своїх всюдиходах привезли марлю та бинти, аби потерпілі туристи себе перев’язали.

Медиків і рятувальників чекали 2 години…

Доправити на полонину медиків вдалося лише за 2 години — їх привезли на квадроциклі. Рятувальники, що теж прибули, працювали всю ніч, щоб зняти з гори всіх потерпілих — їх несли на руках до машин швидкої допомоги.

Важкопоранені і закривавлені люди чекали на допомогу понад дві години.

За словами співрозмовника ВВС, тоді був вкрай необхідним гелікоптер. Але підходящого місця, куди б він міг приземлитися, не було. Очевидці, за його словами, не впевнені, чи наявність вертольота врятувала б двох загиблих хлопців. Але впевнені, що травмовані не мучилися б так довго — їх би швидше під’єднали до крапельниць і швидше б надали необхідну допомогу. Втім, у службі надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області ВВС пояснили, що вертоліт міг би прилетіти, але тільки вранці, бо нічні перельоти не здійснюються ніде в світі.

Снаряд якої війни вибухнув?

На місці трагедії знайшли уламки снарядів чи мін часів Першої або Другої світових війн. Про це повідомили правоохоронці та рятувальники. “На місці події слідчі вилучили уламки снаряду, які були вкриті корозією, і попередньо, це могли бути уламки від снаряду часів саме Першої світової війни”, — каже керівниця відділу комунікації поліції Закарпаття Ганна Дан.

Поліція та ДСНС різняться у даних, який саме снаряд це був та з часів якої війни. Версію снаряду підтверджує і речниця рятувальної служби в Івано-Франківській області Христина Перцович. Але зазначає, що снаряд був часів Другої світової війни. “Ми схиляємось до версії, що це снаряд Другої світової війни. Він був глибоко в землі. Але від вогню була висока температура землі і снаряд вибухнув”, — каже вона.

Під час обох світових воєн тут тривали запеклі бої

Місцеві мешканці та історики зазначають, що поблизу місця вибуху в час світових воєн тривали запеклі бої, і кажуть, що вибухонебезпечних снарядів у горах ще дуже багато.

Під час Першої світової тут тривав Брусилівський прорив росіян проти австро-угорських та німецьких військ. А у Другій світовій там проходила оборонна лінія Арпада угорців проти Червоної Армії. Відлуння тих подій туристи постійно зустрічають на своєму шляху у вигляді воронок, гільз, осколків та навіть солдатського реманенту.

Підготувала Світлана ПАВЛИШИН

Share.

Leave A Reply