Четвер, 28 Березня

ПОВІТРЯНІ ПІРАТИ: скриня політичного мерця

Чорна діра з абсолютно бандитським режимом, який вчиняє злочини проти людства, зокрема й повітряне піратство, — так емоційно характеризують нинішню Білорусь експерти. Режим у Мінську відверто піратськими методами затримав колишнього головного редактора телеграм-каналу Nexta, який висвітлював протести Білорусі, Романа Протасевича. Журналіста зняли з борту літака, що летів з Афін у Вільнюс і екстрено приземлився в Мінську після повідомлення про “замінування” і під ескортом військових літаків, — повідомив “Укрінформ”. Диктатор Лукашенко за допомогою тирана Путіна вкотре відкрив скриню Пандори, і що з неї вилетить цей політичний мрець ще навіть не розуміє сам…

Як в абсурдному кіно…

У суботу, 23 травня, літак ірландської авіакомпанії Ryanair Афіни — Вільнюс здійснив вимушену посадку в аеропорту Мінська через повідомлення про бомбу на борту. За повідомленнями, літак був майже біля кордону з Литвою, коли розвернувся і попрямував до Мінська. За розпорядженням Олександра Лукашенка для його супроводу в небо підняли військовий винищувач МіГ-29 До летовища прибула саперна служба, однак вибухових пристроїв не виявила. Натомість білоруські силовики затримали пасажирів лайнера — редактора внесеного до списку екстремістських телеграм-каналу “Білорусь головного мозку”, колишнього редактора визнаного в Білорусі екстремістським телеграм-каналу Nexta Романа Протасевича і його подругу, громадянку РФ, студентку вільнюського Європейського гуманітарного університету Софію Сапегу.

Цікаво, що незадовго до того затриманий журналіст Роман Протасевич писав, що перед вильотом з Афін його вистежував підозрілий чоловік, який намагався зняти на камеру його документи. Цей чоловік стояв наступним за ним у черзі на перевірку документів, а потім просто розвернувся й пішов.

Мінування ХАМАСом?!

За даними білоруської опозиції, пасажирський літак Ryanair був змушений розвернутися і сісти в Мінську через загрозу бути збитим з боку винищувача ВПС Білорусі. Натомість повідомлення про замінування літака начебто надійшло від імені солдатів організації ХАМАС (палестинський ісламістський рух у секторі Газа) зі …Швейцарії!!! Про це на пресбрифінгу щодо інциденту з аварійною посадкою літака компанії Ryanаir в Національному аеропорту «Мінськ» 23 травня заявив директор Департаменту з авіації Міністерства транспорту і комунікацій Артем Сікорський. Наступного дня, 24 травня, Палестинське угруповання ХАМАС заперечило свою причетність до нібито “мінування” літака компанії Ryanair, який влада Білорусі змусила сісти в Мінську.

Літак після перевірок і затримань прибув до Вільнюса із запізненням на шість годин, — пише ВВС. Влада Литви офіційно заявила про “викрадення журналіста” і звернулась до країн ЄС з пропозицією заборонити польоти над Білоруссю та позбавити її членства в Міжнародній організації цивільної авіації.

В чому лукашенківський режим звинувачує Протасевича?

25-річний Роман Протасевич — відомий білоруський журналіст і блогер. Він раніше залишив Білорусь через імовірність політичного переслідування з боку спецслужб. Протасевич працював головним редактором телеграм-каналу Nexta, який заснував в 2015 році його друг Роман Степан Путіло. Після президентських виборів, які, за офіційними даними виграв Олександр Лукашенко, канал Nexta став головним джерелом інформації про протести, що розгорнулися в країні, а останнім часом — і їх координатором. У серпні минулого року Протасевич розповідав в інтерв’ю російській службі Бі-бі-сі, що змушений був тікати в Польщу через переслідування з боку білоруських спецслужб. Раніше це зробив і Степан Путіло. “На мене і на Степана заведено від чотирьох до шести кримінальних справ, зі сумарним терміном ув’язнення до 25 років, — розповідав тоді Протасевич. — Там статті “розголошення держтаємниці “, “образа президента”, “підбурювання до масових заворушень”. скільки реально справ, ми не маємо поняття”.

У листопаді 2020 року КДБ Білорусі вніс Протасевича разом з іншим творцем Nextа, Степаном Путіло, в список терористів. Крім цього, білоруський Слідчий комітет завів проти Путіло і Протасевича кримінальні справи за статтями про організацію масових заворушень в Мінську і порушення соціальної ворожнечі до представників влади та міліції. Ці статті передбачають покарання до 15 і 12 років позбавлення волі відповідно. Телеграм-канал Nexta і його логотип були визнані екстремістськими матеріалами на території Білорусі. Також екстремістським був визнаний і канал “Білорусь головного мозку”, який нині очолює Протасевич.

Позиція Ryanair

Початкову заяву авіакомпанії Ryanair про інцидент у повітряному просторі Білорусі розкритикували європейські політики та представники громадськості. Зокрема, польський депутат Європарламенту Радослав Сікорський зазначив, що авіакомпанія не згадала важливих обставин інциденту. “Не згадується про МіГ (літак Збройних сил Білорусі, який контролював зміну курсу пасажирського борту над територією Білорусі. — Ред.), білоруський КДБ (імовірну присутність співробітників спецслужб на борту. — Ред.) або про пасажира, якого залишили (в Мінську, тобто Романа Протасевича. — Ред.). Ганьба вам, Ryanair», — написав Сікорський у твітері. У заяві Ryanair, оприлюдненій увечері 23 травня, сказано, що екіпаж “був поінформований білоруським управлінням повітряного руху про потенційну загрозу безпеці на борту й отримав вказівку змінити напрямок польоту до найближчого аеропорту, Мінська”. Це твердження не відповідає реальним подіям: траєкторія польоту, зафіксована сервісом Flightradar24, свідчить, що літак у момент розвороту насправді був ближче до Вільнюса, ніж до Мінська. Тобто літак перехопили майже під повітряним кордоном Литви.

24 травня в обід ірландська авіакомпанія Ryanair зробила нову заяву щодо примусової посадки у неділю лайнера авіакомпанії у Мінську, яку було названо “актом повітряного піратства”. Як передає „Укрінформ”, оновлена заява опублікована на сторінці лоукостера у Twitter. “Ryanair засуджує протиправні дії білоруських органів влади, які перенаправили рейс Ryanair FR4978 до Мінська (23 травня), що було актом повітряного піратства”, — йдеться в заяві.  Виконавчий директор ірландської авіакомпанії Ryanair Майкл О’Лірі вважає, що на борту літака, на якому летів опозиційний блогер Роман Протасевич, перебували співробітники КДБ Білорусі.

„Зізнання” зі слідами катувань

Засновника каналу Nexta Романа Протасевича після затримання піддано катуванням, йому загрожує багато років тюрми або смертна кара, каже білоруська правозахисниця, членкиня правозахисного центру “Весна” Альона Маслюкова.

24 травня державні ЗМІ Білорусі показали відео із захопленим Романом Протасевичем, який дає “зізнавальні покази”. Судячи з усього, перед тим опозиційного журналіста побили, — передає „Укрінформ”.

На відео Протасевич заявляє, що перебуває у СІЗО №1 міста Мінська, “співпрацює зі слідством у справі про організацію масових заворушень у Білорусі». За словами журналіста, ставляться до нього “максимально коректно і згідно з законом”, і він “не відчуває проблем зі здоров’ям”. Але батько опозиційного блогера Романа Протасевича, коментуючи оприлюднене нібито відеозізнання сина, заявив, що у Романа, ймовірно, ніс зламаний, а обличчя загримоване, щоб приховати сліди побоїв.

Білоруські силовики не пускають до засновника телеграм-каналу Nexta Романа Протасевича і його дівчини Софії Сапеги адвокатів. Про це повідомив у коментарі “Укрінформу” Олександр Добровольський — білоруський політик, радник Світлани Тихановської.

У штабі білоруської опозиції припускають, що Протасевича можуть утримувати в катівнях СІЗО КДБ. “До нього можуть застосовувати тортури”, — каже Добровольський.

Світ обурений. Але наразі безпорадний

Експерти в галузі авіаційної безпеки заявили, що випадок із перехопленням пасажирського лайнера і його примусовою посадкою для арешту одного з пасажирів є безпрецедентним. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн назвала ситуацію з літаком Ryanair “викраденням”, яке має бути покаране санкціями.

В ЄС і США засудили примусове приземлення в Мінську лайнера Ryanair, а також вимагали звільнення Протасевича. Країни масово виступають за закриття повітряного простору Білорусі для міжнародних рейсів. Україна припиняє авіасполучення з Білоруссю з 26 травня, — таке рішення ухвалив уряд.

Світові протести і білоруське „мовчання ягнят”

Білоруси у багатьох великих містах Канади, Італії, Польщі, Литви, США, Німеччини, Великої Британії, Чехії, України та Латвії провели акції на підтримку затриманого Протасевича. Учасники акцій вимагають негайного звільнення опозиційного блогера і журналіста та сотень інших політичних в’язнів, розслідування політичних убивств та шахрайства. Акція на підтримку затриманого у Мінську засновника білоруського журналіста пройшла й у Києві біля Міністерства закордонних справ України. Натомість у самій Білорусі з цього приводу — лячна чи, точніше, перелякана тиша.

Вустами народу глаголить істина

Олег Романовський: “В Європі з’явилася своя Північна Корея…”

Николай Свавильный: “Бацька переляканий вуcмерть. Якщо на БЛОГЕРА він посилає ВІЙСЬКОВОГО ЛІТАКА, то в нього не все в порядку з мізками”.

Микола Савельєв: “ПУТІН (через піратський теракт в небі) ОСТАТОЧНО відрізав шлях Лукашенкові до цивілізації.  Що увесь цей кавардак робота саме РАШІ — ні для кого не секрет. Як вийти з цієї ситуації і врятувати заручника — Захід поки що не знає… Бо питання вирішує не Лука. Пам’ятаєте детективне: “Гроші покладете в дипломат дрібними купюрами”? Тут про щось подібне. Але не про гроші…”.

Тарас Чорновіл: “вагнерівці” і Протасевич — це як „фінка” злочинця і ніж тесляра.

Політичний експерт Тарас Чорновіл, на запитання журналіста ANNEKSIYA NET, чи є вина авіакомпанії в затриманні журналіста Протасевича, відповів:

„Це був акт піратства, в якому Ryanair навряд чи можна звинувачувати, — вважає політичний експерт. — Те, що Ryanair повинна після цього негайно подавати відповідні позови в міжнародні суди, що вона мусить піднімати з цього приводу дуже серйозні вимоги щодо акцій проти білоруської сторони — це очевидно. Якщо авіакомпанія не буде робити цих кроків, то вона, по суті, підтримала акт піратства, тільки тоді настане, на мій погляд, її відповідальність”.

— Те, що відбулося в Білорусі — це ілюстрація того, як можна було посадити літак із вагнерівцями, абсолютно спокійно і впевнено, і виконати операцію з їх затримання, — вважає Тарас Чорновіл. — І в нас, ніби, виявляється два абсолютно однакові випадки. В одному — білоруська влада зупиняє на своїй території і змушує здійснити посадку літака, вдирається на його територію і забирає звідти опозиціонера і ще, можливо, якихось небажаних для Білорусії людей: по суті, їх викрадають. Ці люди десь зникають в Білорусі, тепер, напевно, піддані катуванням, переслідуванням. З іншого боку, в Україні можна було таким самим чином посадити літак і, як наслідок спеціально підготовленої операції спецслужб кількох країн, витягти з цього літака злочинців, найманих убивць, котрі вчинили вже і вчиняють далі численні вбивства в багатьох країнах світу і які, власне, летіли для пересадки в Анкарі на інший літак, яким мали вирушити в Венесуелу (…) і летіли вчиняти вбивства місцевих громадян. Чи є різниця між цими двома подіями? Так, є — як між „фінкою” злочинця і робочим ножем тесляра, абсолютна різниця. І те, що вищі українські посадові особи  (я підозрюю особисто — це моя думка — Андрія Єрмака)  злили інформацію і замовники цього зливу — я підозрюю особисто Володимира Зеленського, через те, що вони злили цю операцію, зараз вони не мають права себе виправдовувати тим обуренням, яке виникло у всьому світі через незаконне, абсолютно дике затримання Протасевича.

Білорусь порушила цілу низку міжнародних договорів, конвенцій, зокрема базові Гельсінські домовленості про права людини. (…) Це злочин міжнародного рівня, тому насправді виправдання діям Білорусі бути не може.

Білорусь виявилась справді чорною дірою з абсолютно бандитським режимом, який вчиняє злочин проти людства, зокрема й повітряне піратство. Ніяким чином це не можна порівнювати з операцією по „вагнерівцях”, що мала відбутися в Україні, яка була санкціонована певними спецслужбами цілого консорціуму держав і спрямована не на викрадення політичного опонента, а на затримання вбивць міжнародного рівня”.

Зоя Казанжи: „Ще раз переконуюсь — наш шлях був правильним”.

Журналістка, громадська діячка Зоя Казанжи: „Єдина європейська країна, яка має смертну кару — це Білорусь. Свідки затримання Романа Протасевича розповідають, що якраз про смертну кару, яка йому загрожує, він і сказав, коли усвідомив, що відбувається. І вона справді реальна у його випадку. Тому що путіним-лукашенкам багато що сходить з рук. Поки занепокоєний світ занепокоєно просить схаменутися… Біснуватого білоруського фюрера навряд чи хтось зупинить. Романа чекає погане. Звинувачування за білоруськими законами тяжкі.

Тому що мирні протести майже завжди закінчуються так — людожерам фіолетово на ваші танці з бубнами. Людожери бояться сили мужніх людей. Фестивалями і креативними ідеями людожерів не злякати. Треба бруківку розбирати. І коктейлі Молотова готувати. А не везти своїх дітей відбувати покарання за участь у мітингу, поки у міліції транспорту не вистачає.

Ще раз переконуюсь — наш шлях був правильним. І єдино можливим. Бо таки до раю рабів не пускають. Сил Роману. Звичайних фізичних сил”.

Світлана ПАВЛИШИН

до теми

Засновник батальйону “Азов” Андрій Білецький повідомив, що затриманий у Мінську білоруський журналіст Роман Протасевич працював як журналіст на Донбасі. “Роман Протасевич у цій ситуації — заручник, захоплений, фактично, терористичним шляхом. Так, Роман справді разом з “Азовом” та іншими військовими частинами боровся проти окупації України. Він був із нами під Широкиним, де дістав поранення. Але його зброєю як журналіста був не автомат, а слово. Ми повинні всіма доступними нам шляхами допомогти білоруському народу в їхній боротьбі за свободу від Лукашенка та його режиму. Негайно надати громадянство всім білорусам, які воювали за Україну, підтримувати акції спротиву та все, що буде необхідно”, — заявив Білецький.

Share.

Leave A Reply