Субота, 1 Квітня

Рекреаційні землі — для вічного спочинку

У Львові розширять нові цвинтарі, вирубавши 26 гектарів лісу

У Львові упродовж року планують розширити Голосківське та Сихівське кладовища через потребу додаткових місць для поховання. Аж на 26 гектарів. З них на 10 га планують збільшити Голосківське кладовище, а на 16 га — Сихівський цвинтар.

   Про це повідомив Tvoemisto.tv директор департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міськради Олександр Одинець. Відтак місць для вічного спочинку у місті Лева, за його словами, має вистачити принаймні на 15 років.

Після приєднання нової території Сихівський цвинтар збільшиться майже вдвічі: до 19,72 га приєднають ще майже 16 га. Голосківське кладовище розширять більш ніж на десяту частину — нині воно займає 93,8 га.

Розширення території кладовищ — досить тривалий процес, адже для Голосківського цвинтаря використають землі лісового фонду, а саме ділянку, яка належить державному підприємству «Львівський лісовий селекційно-насіннєвий центр». Тому для відведення землі потрібно виготовити проєкт землеустрою та отримати погодження центральних органів виконавчої влади. Завершити всі процедури планують до кінця року.

Сихівський цвинтар розширять за рахунок земель природно-заповідного фонду, і ця процедура, за словами Олександра Одинця, інформує «Захід.нет», ймовірно, буде складніша та довготриваліша. Адже землі, передбачені для його розширення, мають рекреаційне призначення та  за межами міста.

Наразі вже розробили дорожню карту щодо Голосківського цвинтаря, а також провели декілька нарад. Триває розробка детального плану, після якого буде розроблено проєкт землеустрою.

«Я так думаю, що не всі 100 % вдасться використати під поховання, адже там є різний рельєф. Важко спрогнозувати, на скільки часу вистачить цих територій. Але за нашої потреби, яка є приблизно гектар на рік, це дасть значний запас, як мінімум 15-20 років. Але ця цифра є орієнтовна, бо вже при формуванні полів, виходячи з рельєфу, ми будемо бачити, де можна сформувати поля, де можна буде використати під господарські потреби чи будуть дороги, проїзди», — пояснив Олександр Одинець.

За словами чиновника, на сьогодні Львів посідає четверте місце серед обласних центрів в Україні за потребою додаткових місць на кладовищах. До слова, за останній рік кількість поховань зросла на 26 %.

Коментарі користувачів соцмереж:

Анатолій Сорока: «Правильно. Навіщо живим людям дерева, чисте повітря і земля. Це так, напевне, по-християнськи — знищити все навколо задля пафосних ритуалів».

  Myroslav Holyak: «А чом би ревізію існуючих поховань не провести? Я певен, що є повно могил, за якими уже десятиліттями ніхто не доглядає».

   З приводу ревізії наявних поховань «Ратуші» ще кілька років тому озвучив свій погляд, базований на досвіді розвинутих країн, директор ЛКП «Музей «Личаківський цвинтар» Михайло Нагай: «У радянські часи було інше законодавство, на старих недоглянутих могилах, де не було пам’ятників, робили інші поховання: в 50-х роках одні, в 70-х — ще інші. Нині це все недоторканне. Трошки є проблема, загалом, в усіх українських кладовищ. За кордоном, в усіх цивілізованих державах, хоч, може, то не зовсім цивілізовано з етичного погляду, — там, якщо людина не доглядає, не вносить оплату за певний термін, її попереджають, звільняють місце, або спалюють ті останки. Я був на одному кладовищі в Європі, то там роблять таким чином: витягають останки, поміщають у маленький ящичок, в них є на кладовищі спеціальне місце — доглянута галявинка, засіяна травичкою, там стоять великі гранітні плити. І ті останки в  ящичку там закопують і викарбовують прізвище на тій плиті. Там, напевно, тисячі прізвищ викарбувані. Я спершу не зрозумів, що це за місце. А це, виявляється, ті, що їх ексгумовують, чиї родичі не оплачували, відмовляються від оплати і від догляду за тією могилою. Так звільняють місце для іншого поховання. На деяких кладовищах просто спалюють, прах розвіюють — тобто всюди по-різному. Але мені здається, що так повинно бути, і тоді буде більше порядку на кладовищах. В нас на кладовищах виділяють безкоштовні місця, насправді я вважаю, що місця мають бути платні, невеликі ціни, які встановить орган місцевого самоврядування, але спершу мають внести зміни в Закон. Скажімо, на віддалених кладовищах, полях має бути невисока ціна, на престижніших — більша».

Нагадаємо, як писала «Ратуша», у Львові землі для поховання на кладовищах вистачить приблизно на рік. На території Львова є 12 цвинтарів, із них діючий лише Голосківський. На Сихівському і Янівському підхоронюють до родичів. Де-юре є відкритим ще цвинтар у Рясному, але він вже зовсім заповнений. У місті працюють над проєктом будівництва крематорію. Для цього біля Голосківського кладовища вже виділили 2 га землі для майбутнього будівництва. В мерії вирішили оголосити всеукраїнський архітектурний конкурс на найкращий проєкт крематорію, але бюджетна комісія його наразі не підтримала, бо, за словами голови комісії Наталії Шелестак, їм на той момент не надали чітких пояснень, за які гроші і в які терміни планують збудувати крематорій.

Світлана ПАВЛИШИН

до теми

   Голосківське кладовище розташоване у північно-західній частині Львова (Голоско, Шевченківський район), біля Брюховицького лісу. Його відкрили у 1980 році. Площа 93,8 га. У 2015 році цвинтар було розширено на 22,8 га.

   Сихівське кладовище відкрите у 1975 році. Територія 19,72 га. Розташоване по вул. Зеленій на виїзді зі Львова, через дорогу від села Пасіки-Зубрицькі. Від часу створення територія не збільшувалася.

Share.

Leave A Reply