П’ятниця, 2 Червня

«Розкішне» життя українців

З квітня тариф на електроенергію в Україні зросте вдвічі. Як житимуть українці у цих умовах та що нас чекає далі — розповідає експерт з енергетичних питань Андрій Гнатуш, — передає „Галнет”.

Нафта дорожчає, тож чи дорожчатиме далі продукція у магазинах?

Складова палива є у всьому, відповідно, ця тенденція буде зберігатися. Навіть коли в усьому світі барель коштував у негативних значеннях, в Україні все одно платили ті самі цифри. Це зручний інструмент: залізти до кожного з нас у кишеню — це їхній єдиний механізм для того, щоб прикривати діри економіки.

Варто розуміти, що нині дефіцит бюджету — понад 500 мільярдів. Економіка не працює як треба, держава не заробляє, відповідно, покривати діри вони можуть або зовнішніми запозиченнями, які ніхто не має наміру видавати, або нашим кровним. І ця тенденція буде зберігатися. Таке враження, що світ зацікавлений у тому, щоб вбити виробництво, яке у нас є. За рахунок того, що зростає вартість електроенергії, газу і палива, наш виробник не буде конкурентоздатним у Європі, і тоді наша країна стане ринком збуту. Тому і роблять дороги, магістралі — щоб в один момент товари ринули в Україну.

Чи є перспектива зниження ціни на енергоносії, які формують наші платіжки?

На нас укотре очікує подорожчання. Нафтогаз заявив про здорожчання газу на 20 % для організацій, які здійснюють теплопостачання. Хоча для таких організацій коригувати тариф заборонялося. Тож уряд думатиме, де знайти механізм для лінії спільної поведінки. А постраждає, як завжди, бізнес.

Щодо електроенергії, то з квітня тариф на електроенергію зросте вдвічі. Після 300 кіловат споживання вартість кіловата для побутового споживача становитиме приблизно 3,42, а орієнтуватися варто на 3,50.

Чим зумовлене зростання ціни?

Енергетичний ринок України загнали у кризу. Раніше наша економіка могла субсидіювати певні напрями: у нас були соціальні тарифи. Нині економіка не працює і в держави немає іншого виходу, крім як залазити у кишені до кожного з нас.  Це можна робити так: тарифи підніматимуться, у владі заявлятимуть, що оновлюватимуть мережі та систему для того, щоб інтегрувати нас у Європейську систему енергофікації. Хоча насправді це авантюрна справа, адже ми досі поєднані з Білоруссю і Росією і, щоб інтегруватися в Європу у тестових режимах, нам потрібно від’єднатися від балансуючих потужностей. Ми будемо дуже вразливі у той час, коли вже від’єднаємось, але ще не приєднаємось. Якщо ми через певні обставини не зможемо інтегруватися, уявляєте, які умови нам виставлять у Росії і Білорусі, щоб приєднатися назад? А вимкнутися і не увімкнутися – це те, що вдарить по кожному, адже кіловат наявний у кожній хаті і на кожному виробництві.

Підготувала Надія ДУДОК

Share.

Leave A Reply