Шанс вижити за готовність померти
«Якщо ми вимагаємо від них го-товності померти, маємо дати їм шанс вижити». Ці слова – з коментарів у соцмережах про ситуацію з бойовою підготовкою та забезпеченням підрозділів Львівської тероборони, яка нині на передовій фронту. Слова, які досить точно окреслюють проблему, що її озвучила частина бійців. Наші воїни демонструють звитягу і героїзм, яких ми очікуємо і за які безмежно вдячні. Ми знаємо про проблеми із забезпеченням війська, саме тому волонтери безупинно збирають кошти. Розуміємо, що в армії є накази, які потрібно виконувати, а тільки потім обговорювати. Що без досвіду на фронт у різні періоди російсько-української війни, яка триває вже вісім років, ішло багато добровольців. І гинуло багато. Та це не означає, що не треба бійцям давати шанс вижити, що потрібно замовчувати проблеми, якщо їх реально вирішити.
Минулого тижня дружини, сестри, матері бійців тероборони зібралися на мітинг біля Львівської обласної військової адміністрації. Вони підготували колективне звернення до голови ЛОВА Максима Козицького з приводу того, що їхніх чоловіків відправили на завдання у зону бойових дій Луганської і Донецької областей на нульову і першу лінії. Як повідомляє «Твоє місто», авторки звернення пояснили, що на момент вступу чоловіків до лав тероборони закон визначав, що сили тероборони є допоміжними для ЗСУ і мають виконувати завдання поза районами ведення бойових дій. Але вже після Великодня їх відправили на схід, на передову, хоча закон, який дозволяє відправляти бійців тероборони в райони бойових дій, ухвалили тільки 3 травня.
Військовий експерт, журналіст Юрій Бутусов акцентує на важливості інтенсивної підготовки для бійців тероборони: «Верховна Рада ухвалила закон про можливість застосування ТРО на території інших областей. Але чи могли б шановні депутати ухвалити закон про застосування бійців будь-яких формувань на фронті виключно після програми інтенсивної підготовки не менше 30 діб? І щоб базові навички, яких мають навчити, теж прописати у законі? Медицина, стрілецька зброя, гранатомети різних типів, окопування, маскування, порядок організації зв’язку, маневри на злагодженість, тактика піхотного бою – все це буде важливо і завтра, і за місяць, і за рік. Чи варто зобов’язати законом скерування у зону бойових дій на 3-й місяць повномасштабного вторгнення людей виключно з мінімальними напрацьованими базовими навичками?»
Юрій Бутусов нагадує, що «Україна має багато людей, готових воювати. Але Україні не вистачає людей, підготовлених для війни. Усі скандали пов’язані не з тим, що є проблеми з людьми, люди достатньо вмотивовані, щоб іти захищати свою країну на фронт, і їх багато – вся нація. Проблема в тому, що непідготовлені до війни люди на фронті не потрібні. Тут нема часу їх виховувати, навчати, готувати до виживання у польових умовах, до стрільби з різних видів зброї, організації зв’язку, тактичної медицини, маскування, окопування, спостереження, тактики бою з піхотою та танками, корегування вогню, дисципліни, злагодженості. На фронті потрібні люди, у яких більша частина цих навичок уже є, бо там йде інтенсивна бойова робота».
Водночас командування 103-ї окремої бригади Сил територіальної оборони Збройних сил України пояснило, що всі військовослужбовці тероборони виконують свій конституційний обов’язок: «Кожен, хто вступив до лав Сил територіальної оборони ЗСУ, зробив цей вибір добровільно та відповідально. Склав військову присягу та виконає свій обов’язок». Командування бригади також запевнило, що робить усе необхідне, щоб зберегти життя воїнів і що рівень матеріального та технічного забезпечення є високим.
Позиції львівських тероборонівців відвідав народний депутат України Микола Княжицький. Він пообіцяв обговорити з вищим військовим керівництвом проблеми підготовки та забезпечення бригади. Про це повідомив боєць тероборони Микола Савельєв на своїй фейсбук-сторінці: «Є кілька прохань: реальна бойова підготовка на полігонах у зоні бойових дій, хороший і сучасний зв’язок, проведення злагоджень підрозділів та налагодження контактів з іншими родами військ для взаємопідтримки. За цими проханнями стоїть наше життя. До нас приїжджав народний депутат Микола Княжицький. Обіцяв допомогти вирішити певні питання. Чи вдасться це Княжицькому? Побачимо. Бо не завжди його бажання можуть збігатися з бажанням військових бюрократів і кар’єристів».
У коментарі «Еспресо.Захід» Микола Княжицький розповів, що 103 бригада Сил територіальної оборони Львівщини справді перебуває на позиціях, які зазнали головних ударів. Чимало бійців не готувалися до боротьби на передових позиціях, тому нині є низка проблем, які Княжицький як депутат хоче донести вищому військовому керівництву: «Злагодження з іншими підрозділами, нормальне забезпечення хорошим транспортом та інші потреби на передових позиціях – те, про що я буду говорити з вищим військовим керівництвом. Чимало людей готувалися до іншого, вони вчилися стріляти з автомата, а дехто взагалі не мав військової підготовки і не тримав зброї в руках. Частина бійців були хворі, не проходили військово-лікарської комісії перед відправленням на передову. Тому наше завдання – зберегти життя хлопців, а також підготувати та забезпечити їх для якісної та ефективної боротьби з ворогом».
Наталя БОРИСЛАВСЬКА
Призначення
Новий командувач Сил тероборони ЗСУ
Президент Володимир Зеленський призначив командувачем Сил територіальної оборони Збройних сил України генерал-майора Ігоря Танцюру. Відповідний указ опублікований на сайті глави держави. “Призначити генерал-майора ТАНЦЮРУ Ігоря Івановича Командувачем Сил територіальної оборони Збройних сил України”, – йдеться в Указі Президента №337/2022 від 15 травня.
Танцюра замінив на посаді бригадного генерала Юрія Галушкіна, який з січня очолював новостворені Сили тероборони, – його Зеленський звільнив попереднім указом №336/2022. Причини такого рішення поки що не відомі.
Ігор Танцюра до цього був заступником командувача Сухопутних військ ЗСУ, а раніше начальником штабу та першим заступником командувача ООС. У 2013 році він був начальником 169-го навчального центру Сухопутних військ Збройних сил України. Звання генерал-майора Ігор Танцюра отримав у 2013 році.
2 травня 2022 року Зеленський нагородив його орденом Богдана Хмельницького III ступеня – за особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі.
Х.С.