Четвер, 1 Червня

Шкільне навчання: то карантин, то «газова напасть»

У понеділок, 25 жовтня, у деяких територіальних громадах області закінчилися канікули, і школярі, хоч і знехотя, готові були братися за навчання. Коли вчителі скинули у групи на вайбер інформацію про «дистанційку», нікого це особливо не здивувало, аж поки не впало в око, що в листі відділу освіти, замість слів «карантин» і «ковід», вигулькнуло слово «ГАЗ». «У зв’язку з різким підвищенням ціни на газ в Україні для юридичних осіб перед початком опалювального сезону на рівні 33-45 грн за 1 м куб. постачальником розірваний договір на поставку природного газу у заклади освіти територіальної громади», — інформували у відділах освіти.

Скандал зумовлений тим, постачальники почали розривати  уже укладені договори з бюджетними установами, мотивуючи це тим, що через зростання цін на газ вони не можуть виконати тендерні умови. Бюджетні установи купують газ напряму в постачальників, укладаючи договори через систему ProZorro. Тепер треба проводити нові тендери, а на них не набирається достатньо учасників, — повідомляє «Громадське».

30 вересня представники центральної та місцевої влад уклали меморандум про непідвищення тарифів. Він визначає, що вартість газу для бюджетних установ повинна становити 13,6 грн за кубометр. Але меморандум не передбачає стабільної ціни для бюджетних закладів як окремих юридичних осіб, що використовують газ для опалення та гарячої води.

Зокрема Львівська комісія ТЕБ і НС вирішила, що відсутність постачання газу бюджетним установам створює загрозу життю та здоров’ю населення області та значні матеріальні збитки. На Львівщині перебуває 14% об’єктів державного музейного фонду, а порушення умов зберігання експонатів може призвести до знищення пам’яток. Крім Львівської, комісії ще трьох областей постановили, що йдеться про надзвичайну ситуацію техногенного характеру регіонального рівня. Відповідне повідомлення вони подали до ДСНС для ухвалення остаточного рішення щодо рівня надзвичайної ситуації.

Попри те, що заступник глави Офісу президента Кирило Тимошенко ще 12 жовтня стверджував: «Газу у сховищах цілком достатньо для потреб населення та соціальної сфери. Жодних проблем із цим немає. До 15 жовтня НАК «Нафтогаз України» готовий підписати всі договори зі споживачами соціальної сфери (школи, садочки, лікарні)», — вже, дякувати Богу, 28 жовтня, а в багатьох громадах «віз і нині там» — газу для шкіл нема, діти на канікулах чи дистанційному, хоча «червона зона» починає діяти лише з 30 жовтня.

«Ратуша» запитала в обласному департаменті освіти, чому склалася така ситуація.

— Причина у непідписаних договорах на поставку газу. В одних громадах такі договори вже підписані, в інших лише тривають процедури. Це проблеми по всій області. Причина затримки у підписанні цих договорів — зміна ціни на газ. Громади не розуміли, яку вартість закладати у бюджет.

Різницю в ціні від здорожчання газу мали би компенсовувати обласним установам з обласного бюджету, міським — з міського і так далі. Це питання зараз номер один, тому над ним посилено працюють, — розповіли нам у департаменті освіти і науки ЛОДА.

Світлана ПАВЛИШИН

Share.

Leave A Reply