Субота, 25 Березня

Спалахи мавпячої віспи

За останні два тижні у різних країнах світу виявили спалахи захворювання на мавп’ячу віспу – рідкісне вірусне захворювання, яке передається від гризунів та мавп до людини. Мавпяча віспа клінічно подібна до звичайної віспи, яку людство подолало ще у 80-х роках минуло століття, але має легші симптоми, повідомляє «Захід.нет».

7 травня ВООЗ повідомила про перший підтверджений випадок віспи мавп у людини, яка подорожувала з Великої Британії до Нігерії, а потім повернулася додому. Після цього випадки цієї хвороби почали фіксувати серед інших мешканців Британії, а також Ірландії, Італії, Швеції, Німеччині, Франції.

Мавпяча віспа здебільшого трапляється в Центральній і Західній Африці, часто поблизу тропічних лісів. Переносниками цього виду віспи є різноманітні гризуни та примати. Передача від тварин до людини може відбуватися при прямому контакті з кров’ю, біологічними рідинами або ураженнями шкіри чи слизових оболонок інфікованих тварин. В Африці докази зараження вірусом віспи мавп були знайдені у багатьох тварин, включаючи щурів, кількох видів білок і мавп. Можливим фактором ризику є вживання в їжу погано обробленого м’яса та інших продуктів тваринного походження інфікованих тварин.

Хвороба також передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом, через ураження шкіри інфікованої людини або нещодавно зараженими предметами. Передача через краплинні респіраторні частинки зазвичай вимагає тривалого контакту обличчям до обличчя, що наражає на більший ризик медичних працівників та членів їхніх сімей. Проте найдовший задокументований ланцюг передачі віспи мавп за останні роки зріс до дев’яти послідовних інфекцій від людини до людини. Це, вважають науковці, може свідчити зниження імунітету в усіх громадах через припинення вакцинації проти віспи, зазначає «Захід.нет».

Віспа мавп також може передаватись і в момент, коли людина починає одужувати. «Коли ушкодження загоїлися, струпи руйнуються у вигляді пилу, який можна вдихнути», – пояснює британський дослідник Майкл Скіннер, який працює на кафедрі інфекційних хвороб Імперського коледжу у Лондоні.

За даними ВООЗ, інкубаційний період мавпячої віспи зазвичай триває від 6 до 13 днів, але може становити від 5 до 21 дня. Інфекцію можна розділити на два періоди. Період інвазії (тривалість до 5 днів) характеризується лихоманкою, сильним головним болем, лімфаденопатією (набрякання лімфатичних вузлів), болем у спині, міалгією (м’язовими болі) та інтенсивною астенією (нестачею енергії). Лімфаденопатія є відмінною рисою віспи мавп порівняно з іншими захворюваннями, які спочатку можуть виглядати подібними (вітряна віспа, кір, віспа). І період, коли з’являється шкірний висип – зазвичай починається протягом 1-3 днів після появи лихоманки. Висип, як правило, вражає обличчя, кисті, підошви, слизові рота, рідше – статеві органи, кон’юнктиву, а також рогівку.

Недуга, як правило, проходить сама по собі, і симптоми тривають від 2 до 4 тижнів. Важчі випадки частіше зустрічаються серед дітей і пов’язані зі ступенем впливу вірусу, загальним станом здоров’я хворого та характером ускладнень.

Якщо в минулому вакцинація проти віспи була варіантом захисту від хвороби, сьогодні люди у віці від 40 до 50 років можуть бути більш вразливими до віспи мавп через припинення кампаній вакцинації проти віспи в усьому світі після ліквідації хвороби. Коефіцієнт летальних випадків віспи мавп становить близько 3-6%.

Лікування зосереджене на полегшенні симптомів, лікуванні ускладнень та запобіганні довгострокових наслідків. Пацієнтам радять пити багато рідини, не забувати про прийоми їжі. У 2022 році Європейська медична асоціація (EMA) видала ліцензію на противірусний засіб від віспи мавп – тековірімат, але він не є широкодоступним.

Кілька досліджень продемонстрували, що вакцинація проти віспи на 85% ефективна у запобіганні віспи мавп. Таким чином вакцинація проти віспи може призвести до легшого перебігу захворювання. Ознакою, що ви щеплені від віспи в дитинстві, є шрам на верхній частині руки.

Зараз вакцини проти віспи більше не доступні широкому загалу. Нова вакцина проти віспи була схвалена для профілактики віспи мавп у 2019 році. Це дводозова вакцина, доступність якої залишається обмеженою.

Старший науковий дослідник питань глобального здоров’я в Університеті Саутгемптона у Великобританії Майкл Хед сумнівається, що вірус мавп може стати для людства також масштабною проблемою, як коронавірус.

Під час недавнього спалаху в Європі, США, Канаді та Австралії було підтверджено понад 80 випадків. ВООЗ застерігає від стигматизації людей через хворобу, пише BBC. “Це може стати перешкодою для припинення спалаху, оскільки завадить людям звертатися за медичною допомогою й призведе до непоміченого поширення”, – йдеться у повідомленні. Експерти ВООЗ попередили, що влітку можливе зростання захворюваності на мавпячу віспу у країнах Європи, оскільки поширення вірусу може прискоритися через масові фестивалі та вечірки. Влада Британії заявила, що закуповує вакцини проти віспи, щоб допомогти людям захиститися від мавпячої віспи.

Наталя БОРИСЛАВСЬКА

Share.

Leave A Reply