Вівторок, 30 Травня

США без Коломойського: ферзя опустили до пішака

Роблячи свої безапеляційні заяви і розставляючи фігурки на політичній шахівниці України, олігарх Ігор Коломойський і гадки не мав, що настане час і він сам перетвориться на  чиюсь шахову фігурку, та ще й зовсім не на ферзя… США

5 березня запровадила санкції проти українського олігарха та колишнього чиновника Ігоря Коломойського за «причетність до значної корупції». Санкції власне запровадили за дії, вчинені Коломойським, коли той працював головою Дніпропетровської ОДА. Сам Ігор Валерійович у притаманному йому хамському стилі чомусь не коментував запровадження санкцій проти нього, які нині є допомогою Україні в боротьбі з впливом олігархів і сигналом від Джо Байдена Володимирові Зеленському. Принаймні саме так пише західна преса. Завдяки таким санкціям американська адміністрація також прагне зменшити російський вплив в Україні, вважають провідні видання, — інформує «ВВС Україна».

«Велика справа» для Зеленського

Санкції проти Коломойського та його найближчої родини запровадили відповідно до закону, який дозволяє Держдепартаменту вносити до санкційного списку закордонних осіб, причетних до порушень прав людини та корупції. Люди, які потрапили під визначення цього закону, не можуть в’їхати до США. Але це не призводить до фінансових санкцій, пише Washington Post. Запровадивши обмеження проти Коломойського, адміністрація Джо Байдена підтримує настанови США президенту Володимиру Зеленському вжити активних заходів для реформування економічної та політичної системи, в якій із часу розвалу Радянського Союзу домінують олігархи, зазначає Washington Post.  Президент Зеленський сподівається відновити стосунки зі США після того, як його телефонна розмова з президентом Трампом призвела до процедури імпічменту.

Коломойський тривалий час був впливовою фігурою в країні, здобувши свої статки під час хаосу 1990-х. Він створив для себе імідж ляльковика, регулярно діючи рішуче, часто за лаштунками, у найважливіші для України політичні та економічні моменти, зазначає газета.

Тоді, як американська влада почала зосереджувати увагу на нерухомості Коломойського у США, він почав закликати Київ залагодити стосунки з Москвою і, здавалося, робив усе більше для підриву політичних позицій Зеленського, пише Washington Post. На думку видання, саме цього стосувалися слова Блінкена про його занепокоєння “поточними спробами Коломойського підірвати демократичні процеси й інституції в Україні, що становить серйозну загрозу для її майбутнього”.

Даніель Фрід, експерт “Атлантичної ради” та колишній американський дипломат, каже, що спроби Зеленського виступити проти українських олігархів, як він обіцяв, були непевними, і санкції проти Коломойського стали сигналом американської влади “зробити це”.

Проти корупції та російського впливу

Запровадивши санкції проти олігарха, якого вважають найвпливовішою особою в країні не при владі, США засвідчили агресивний підхід адміністрації Байдена до корупції в Україні, пише New York Times.

Олігархи мають величезний вплив у країні, контролюють новинні ЗМІ та інколи фінансують цілі групи в парламенті, що суперечить намаганням США та Європи посилити прозахідну геополітичну орієнтацію України. Вони діють так, хоча тримають гроші в західних банках та відправляють дітей жити та вчитися в Європі та США, зазначає видання.

Санкції, оголошені 5 березня, демонструють стратегію Байдена спробувати очистити внутрішню політику України як найкращого захисту проти російського впливу. Це також надасть Зеленському міжнародну підтримку для того, щоб повністю розірвати зв’язок з олігархом, якщо є бажання.  Але ця справа непроста, зазначає газета. Коломойський контролює групу в партії Зеленського «Слуга народу». Телеканал Коломойського також підтримував Зеленського на президентських виборах у 2019-му.

Тотальна причетність до корупції

Своєю чергою, правозахисник, юрист, експерт із виборчого права Юрій Танасійчук поділився з «Ратушею» своїми міркуваннями. «Держдепартамент США, зокрема держсекретар Ентоні Блінкен, дуже конкретно повідомив ситуацію щодо Коломойського. Тобто є зрозуміла причина: тотальна причетність до корупції під час правління у 2014 — 2015 роках, за даними, які є у розпорядженні Держдепартаменту США на основі зібраної інформації. Це перша частина правової сторони питання. Друга частина — дуже чітко визначене коло осіб, які підпадають під так звані санкції проти Коломойського. Тобто йдеться за найближчих людей олігарха Коломойського — його дружину Ірину і двох дітей. Це правова сторона питання, — каже експерт. — Тепер політична сторона. Фактично Держдепартамент США дав «стоп» будь-яким проявам бізнес-активності, господарської діяльності, активам Коломойського на території США і зробив політичну заяву щодо подальшого вектору співпраці України зі США під час каденції президента Байдена. Ця позиція, яку почала декларувати команда Байдена, є дуже предметною і вичерпною. Україна перейшла етап від постійного занепокоєння західних партнерів до абсолютної реакції США, дуже точкової, щодо осіб, які мають значний вплив на прийняття рішень в Україні: як політичних, так і законотворчих, а також безпекових рішень, тобто тотально рішень в Україні. Ці санкції мають правову і політичну складову, і навряд чи вони будуть змінені, навряд чи якісь адвокатські чи лобістські фірми, які є легальними на території США, зупинять ці санкції у найближчі роки».

Це також удар по політичних силах, і зрозуміло, що в парламенті є яскраво виражені дві групи Коломойського, це «За майбутнє» — політична партія, яка була створена швидко і спеціально під вибори, ну, і депутатська група у парламенті, яка має ознаки певного впливу на уряд, і зокрема на Офіс президента Зеленського. Так і друга група, про яку всі говорять, вона конкретизована в депутатських прізвищах у самій структурі «Слуги народу» — велика частина депутатів, які входять у так звану «групу Коломойського». Це понад 30 народних обранців. Водночас різні політичні експерти будуть по-різному висловлюватись стосовно кількості. Зрозуміло, що запровадження санкцій проти самого Коломойського також опосередковано буде стосуватись і слуг Коломойського в іпостасі як депутатів зі «Слуги народу», так із «За майбутнє». Схоже на те, що дуже сумні перспективи у партії «За майбутнє», якби це дивно не звучало, і загалом для збереження монобільшості у парламенті. І друга складова — це можлива конфронтація дуже чітких пропрезидентських команд (бо їх декілька) в «Слугах народу», так звані команди «Єрмака» і «Зеленського» та інші, з тими ж депутатами із «групи Коломойського». При чому, якщо Дубінським жертвувалось заради більшого, то тут вже протистояння може загостритися, бо в будь-якому разі Адміністрації президента на всі санкції, запроваджені проти Коломойського, потрібно якимось чином реагувати. Для того, щоб США мали сигнал і розуміли, яким чином вибудовувати подальші партнерські чи не партнерські стосунки, не так з українським народом, як з владою, яку український народ обрав».

Юрій Танасійчук підкреслює — санкції матимуть і господарський вплив. «Чи матиме запровадження санкцій вплив на телеканали і медіаресурси Коломойського? Відповідь на це питання дуже проста. Оскільки медіа, переважно, у нас дотаційні, то якщо будуть заморожені бізнес-активи Коломойського, очевидно, що це матиме вплив також і на медіаресурси, бо можливість дотацій суттєво звузиться. Якщо питання бізнес-активів Коломойського, і зокрема питання щодо розкрадених грошей вкладників Приватбанку, не  вирішать і ці активи будуть у вільному доступі, то очевидно, що медіагрупа Коломойського буде існувати і впливатиме на українську політику. При тому не важливо, чи в конфронтації до Зеленського, чи навпаки — надалі випускати всі програми «95 кварталу». І у стосунках з президентом України нині фактично США поставили на те, аби визначитись Зеленському, де він, з ким він, і як він. Це, звичайно, матиме безпосередній вплив і на бізнес президента, оскільки «95 квартал» усі свої медійні продукти продає медіахолдингу Коломойського. І якщо в один момент буде політична конфронтація, зрозуміло, що доведеться  шукати інші шляхи, а оскільки ринок медіа не є самодостатнім в Україні, а його контролюють великі фінансові групи, або точково конкретні олігархи, у тому числі Коломойський. Не відкидаю, якщо Зеленський обере шлях здорового глузду і добрих стосунків зі США — найбільш потужним світовим і політичним гравцем і країною, яка насправді, за будь-яких президентів, надає найбільшу допомогу у протистоянні з російським агресором, то очевидно, що проблеми бізнесу президента будуть доволі відчутні, і цієї внутрішньої боротьби між Коломойським та Офісом президента загалом не уникнути. В будь-якому разі, протистояння буде, якщо Офіс обере бодай натяк на якісь державницькі позиції, політичні, економічні і низку похідних — рішення уряду, РНБО і ухвалення різних законів у парламенті. На сьогодні Офіс президента мовчить, коментарі дуже обтічні, недолугі, РНБО теж витримує певну паузу, не ухвалюючи ніяких рішень, даючи лише скупі коментарі. Країна фактично застрягла у такому перманентному режимі очікування прийняття рішень — що робити з Коломойським і його впливами. Можливо, і не так з Коломойським, а з тим, яким чином вибудовувати партнерські стосунки зі США. І потрібно пам’ятати, що кожна країна передовсім дбає про свої інтереси. На сьогодні США запровадили чергові санкції, тепер проти Коломойського, раніше проти Медведчука і аж до сумновідомого Лазаренка. Можна говорити, що з такою недолугою політикою, як у Зеленського, Україна не набуває статусу політичного гравця, а залишається точкою для реалізації інших зовнішніх інтересів і так і не стає рівноцінним партнером у переговорах», — додав пан Юрій.

Христина СЛЮСАРЧУК

Позиція

Свою думку у мережі «Фейсбук» висловив і народний депутат України Микола КНЯЖИЦЬКИЙ:

«Американські санкції проти Коломойського — удар скоріше по Зеленському, аніж по олігарху. Корупція, про яку згадується у санкціях, відбувалася на території України. Якщо українська влада закриває на неї очі — вона покриває олігархічну злочинну модель. Але розпочати справу проти Ігоря Валерійовича для Зеленського складно. Не показову справу проти менеджерів Привату, а результативну. Адже врешті-решт усі статки Зеленського останніх років, кошти його передвиборчої кампанії — частина цих корупційних грошей. Не секрет, що частина грошей Привату виводилася через рахунки, пов’язані з Зеленським. Тому санкції проти Коломойського — попередження Зеленському. Попередження, яке у правовій державі не може лишитися без наслідків».

Share.

Leave A Reply