Туристичний збір: бути чи не бути?
Відбулась робоча нарада щодо вдосконалення сплати туристичного збору в межах територіальних громад Львівської області, інформує пресслужба ЛОДА. Найвищий туристичний збір на Львівщині — у Львівській, Трускавецькій, Східницькій, Славській та Судововиш-нянській територіальних громадах, а Львівська область — третя в Україні за підсумками 2021 року з показником туристичного збору 23 млн грн.
Голова Славської селищної ради Володимир Бега «за» щоденну звітність про туристичні потоки, що дозволить уникнути ухилень податковими агентами від сплати туристичного збору, який туристи сплачують під час поселення. Це, відповідно, сприятиме збільшенню надходжень туристичного збору до бюджетів громад щонайменше від 5 до 10 разів. «Як тільки підприємець бере гроші з рук в руки, відразу забуває, що таке туристичний збір. Уявіть, скільки ми недоотримуємо».
«Це світова практика — платять гості, які приїжджають, за перебування у місті, селі чи курортній громаді. Нам потрібно чітко відрегулювати правила для гравців туристичного ринку, які будуть зрозумілими для всіх», — наголосила Керівниця управління туризму та курортів ЛОДА Наталя Табака.
Своєю чергою, депутатка Львівської міської ради від «Європейської Солідарності» Олена Пелех у коментарі «Ратуші» пояснює: «Ухвалою ЛМР тариф для іноземців у Львові скасовано. Туристичний збір рахують з вартості номера, з прив’язкою до мінімальної зарплати, а також на одну особу. Якщо в номері проживає дві особи (а по одній особі подорожують Україною найчастіше відрядники, котрі й не сплачують турзбір), туристи подорожують удвох і більше, цю суму потрібно відповідно збільшувати: 26 грн за добу, 39 грн за добу. Ситуація в готельному бізнесі в нашій державі сьогодні, м’яко кажучи, не надто стабільна та не на часі створення ще додаткових облікувань туристів чи чогось іще. Адже введені в дію касові апарати, брак попиту на послуги готелів, величезний розрив між сезоном і несезоном майже у 6 місяців, шалене здорожчання комунальних послуг впливає на собівартість номера, яка і так була високою, а тепер, часто, неможливо її покрити. Готелі, які мають вартість послуг нижче 500 грн, будуть заледве виживати, а їхній турист не має зайвих коштів для оплати високих тарифів за туристичний збір. І дуже часто готелярі платять цей збір зі своєї кишені», — пояснює Олена Пелех.
«В минулому готелі сплачувати 1 % туристичного збору від доходу, що було правильно. Варто до цього повернутися і шукати способи, як вивести тіньовий сегмент туристичного бізнесу в законне поле й оподаткувати їхню діяльність», — додала Олена Пелех.
Христина СЛЮСАРЧУК
P.S. Ставки туристичного збору такі: за вартості номера до 350 грн — сплачувалося 0,20 % від мінімальної зарплати у 2021 році, тобто 12 грн, у зв’язку з зростанням мінімальних зарплат у 2022 році, ця сума становить 13 грн; якщо вартість номера від 350 грн до 750 грн — сплачувалося 0,30 % від мінімальної зарплати у 2021 році, тобто 18 грн, у 2022 році — 19,5 грн; за вартості номера від 750 грн до 1200 грн — 0,40 % від мінімальної зарплати, що дорівнювало 24 грн, у 2022 році — 26 грн і за вартості номера від 1200 грн і вище — 0,50 % від мінімальної зарплати, у 2021 році — 30 грн, у 2022 році, це, відповідно 32,5 грн.