Вівторок, 30 Травня

Україна може втратити безвіз!

Скандал із обранням нового голови САП: різка реакція Заходу на членів комісії з «браком досвіду та чесності»

Преамбула скандалу

21 серпня генпрокурор Ірина Венедіктова підписала наказ про звільнення Назара Холодницького з посади заступника генпрокурора — керівника САП. А вже 17 вересня Верховна Рада визначила своїх представників до складу комісії з проведення конкурсу на адміністративні посади у САП, які зокрема добиратимуть кандидатів на посаду керівника антикорупційної прокуратури. Це Олена Бусол, Андрій Гуджал, Олексій Дрозд, Катерина Коваль, Богдан Романюк, В’ячеслав Навроцький та Євген Соболь. Доповідач у Європарламенті з питань України Міхаель Галер та віце-голова делегації Європарламенту в Комітеті асоціації Україна-ЄС Віола фон Крамон-Таубадель висловили стурбованість щодо рішення ВР. «Поки міжнародна спільнота зайнята справами Білорусі, уряд України поспішно проштовхує кандидатів, яким бракує досвіду та чесності для відбору керівника САП. Це так не пройде. Уряд України ставить під загрозу безвізовий режим з ЄС і наступний транш допомоги», — написала у твітері фон Крамон-Таубадель, інформує УНН. Посольство США в Україні заявило, що Євросоюз і США взяли до відома рішення Верховної Ради про призначення членів комісії для вибору спеціалізованого антикорупційного прокурора. «Комісія повинна розпочати прозорий процес, в основі якого — доброчесність та заслуги кандидатів. Від цього буде залежати наша подальша підтримка», — наголосили у посольстві.

Позиція опозиції

Проте на думку нардепа від «Європейської Солідарності» Іванни Климпуш-Цинцадзе, з самого початку було зрозуміло, що обрання нового президента та Зе-партії під популістичними гаслами було проросійським та олігархічним реваншем. «Сьогодні вони зробили черговий крок у створенні нової більшості, проголосувавши склад комісії з проведення конкурсу на посади у САП. Вони далі скидають свої маски», — пише нардепка у своєму дописі у Фейсбуку. «СН, ОПЗЖ, Довіра, За майбах. Після поразки на місцевих виборах СН спочатку сформує аналогічні коаліції на місцях, а потім у ВРУ», — написала Іванна Климпуш-Цинцадзе.

МЗС: спокійно — все під контролем?

У Міністерстві закордонних справ України не бачать підстав для перегляду Європейським Союзом безвізового режиму з Україною. Про це в інтерв’ю «Голосу Америки» повідомила перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джапарова. За її словами, за останні шість років ЄС чимало інвестував як в економіку, так і в систему верховенства права в Україні, а офіційний Київ завжди прислуховується до думки міжнародних партнерів. Як сказала Джапарова, Україна не отримувала від представників Євросоюзу на офіційному рівні інформації про перегляд безвізової політики. «Певні заяви, які можуть лунати, це поки заяви політичних фігур», — заявила Джапарова.

Експертна думка

Юристка правничої фірми April Consult Ірина Тарас зазначила, що насамперед варто розуміти, про яке рішення йдеться і чому це загрожує залишитись Україні без безвізу або без підтримки партнерів ЄС та США. «Однією з умов безвізу є незалежність антикорупційної прокуратури, а в разі невиконання цієї умови ЄС може застосувати штрафні санкції до України, зокрема і скасування безвізу. Як відомо, йде мова про призначення наступника Холодницького, і за законодавством його призначає спеціальна комісія, у складі якої Верховна Рада України призначає більшість (7 із 11) членів комісії, що і зробила ВР 17 вересня. Однак на Заході вирішили, що до сімки призначили підконтрольних владі «експертів», і тому сприйняли рішення ВР як крок до розвалу всієї антикорупційної системи. Звісно, у ВР мають контраргументи щодо всіх звинувачень, проте ЄС і США мають законні підстави висувати претензії до Києва, бо кандидати, схвалені у четвер парламентом, не відповідають вимогам українського законодавства (повинні мати «значний досвід діяльності у сфері запобігання або протидії корупції»).  З числа обраних ВР членів комісії повинні обрати голову комісії, адже закон вимагає призначити його з квоти ВР і висуває ще жорсткішу вимогу: це має бути «загальновизнаний та авторитетний експерт, який має багатий досвід, зацікавленість або відомий своїми діями на підтримку боротьби з корупцією». Такого серед призначенців немає. Після голосування у парламенті посольства ЄС та США в Україні оприлюднили спільну заяву про те, що подальша підтримка України з їхнього боку вже не є гарантованою, а передумовою для її збереження буде прозорий конкурс, попри проблеми з рішенням. Ця заява стала сигналом, що ситуація справді серйозна. Варто також сказати про те, що на нинішньому етапі санкцій проти нашої держави не буде, але розвиток відносин України з партнерами за деякими напрямками є вже тепер під питанням. Юридична процедура призупинення безвізу — доволі складна і вимагає дотримання маси формальностей. Зокрема, на цьому етапі є нагальніша проблема: доки не завершиться процедура відбору нового керівника САП, немає сенсу розраховувати ані на новий транш МВФ (за програмою фонду нам ще доступні 2,9 млрд доларів), ані на набагато дешевші кошти макрофінансової допомоги ЄС (600 млн євро). Тому нам залишається сподіватись на те, що наступне рішення, яке ухвалить ВР, буде незалежне і з дотриманням усіх вимог законодавства», — прокоментувала Ірина Тарас.

Христина СЛЮСАРЧУК

Підприємці Польщі просять уряд скасувати карантин для українців

Уповноважений з питань малих та середніх підприємств Адам Абрамовіч звернувся до віцепрем’єрки Польщі Ядвіги Емілевич з проханням скасувати карантин для працівників зі Східної Європи. На сайті Уповноваженого йдеться про прохання скасувати обов’язок відбувати карантин, насамперед, для працівників з України та Білорусі, пов’язане з непростою ситуацією польських роботодавців.

Як зазначено, польські роботодавці сьогодні відчувають істотні проблеми з працевлаштуванням іноземців, бо змушені чекати зайві 10 днів, поки люди, які перетнули кордон, відбудуть карантин. Крім того, є й інші незручності. «Працівники, які їдуть на вихідні додому, наприклад, в Україну чи Білорусь, після перетину кордону не можуть повернутися на роботу до Польщі без відбуття карантину», — зазначає Адам Абрамовіч.

Відтак Уповноважений з питань малих та середніх підприємств попросив уряд повністю скасувати карантин для осіб, які перетинатимуть зовнішній польський кордон (Україна, Білорусь, Росія) для працевлаштування в Польщі. Лист Адама Абрамовіча був надісланий 9 вересня. Реакція уряду поки що невідома.

Х.С.

Share.

Leave A Reply