Понеділок, 20 Березня

Військовий облік для жінок: обов’язково чи ні?

Понад 5 місяців українці героїчно протистоять ворогу. Щодня ми дякуємо нашим захисникам, які женуть кровожерливих росіян з нашої батьківщини. Але в запеклих боях добряче «насипають» вогню окупантам і наші захисниці.

   Від 24 лютого в оборону своєї країни стали 37 тисяч жінок, з них 1000 – командирки. Вони захоплюють нас своєю силою, надихають своїм героїчними вчинками та підбадьорюють своїм гумором. Всі ці жінки обрали такий шлях добровільно, втім, з 1 жовтня закон зобов’яже стати на військовий облік представниць певних спеціальностей та професій віком від 18 до 60 років. Стосується це всіх, навіть вагітних, жінок з неповнолітніми дітьми. Якщо ви маєте відповідну професію, то повинні стати на військовий облік. Далі визначатимуть придатність кожної жінки до військової служби залежно від стану здоров’я та інших обставин. Така новина викликала чимало запитань у суспільства, тож разом з адвокаткою Тетяною ЖИДАЧЕК спробуємо на них відповісти.

– Жінки яких спеціальностей та професій зобов’язані стати на військовий облік з 1 жовтня 2022 року?

– 7 лютого 2022 року уряд вніс зміни до Переліку спеціальностей та професій, після одержання яких жінки беруться на військовий облік. Таким чином з 1 жовтня 2022 року представниці 14 спеціальностей та 7 професій обов’язково мають ставати на військовий облік, зокрема це фахівчині в галузях медицини та ветеринарії, зв’язку — телекомунікації та радіотехніки, інженерії програмного забезпечення та метрології, психології та фінансів, перекладачі та кухарі, картографії та поліграфії.

Важливо, що кожного року до 1 березня Генеральний штаб ЗСУ може змінювати цей перелік військовозобов’язаних професій та спеціальностей залежно від потреб ЗСУ.

– Чи означає це, що з першого жовтня жінок визначених професій примусово почнуть забирати в армію?

– Ні, це зовсім не означає, що жінок почнуть забирати примусово. Постановка на військовий облік передбачає, що жінка набуває статусу військовозобов’язаної і перебуває в запасі Збройних сил, Національної гвардії або інших військових формувань. У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві лише у добровільному порядку (за контрактом).

В умовах воєнного стану жінок, які перебувають на обліку, можуть призвати на військову службу або залучити для виконання робіт із забезпечення оборони держави. Однак у Міноборони уже заявили, що наразі не розглядають мобілізацію жінок.

– Як стати на військовий облік?

– Представницям визначених законом професій та спеціальностей потрібно прийти до територіального центру комплектування та соціальної допомоги за місцем проживання (в минулому – «військкомати»). З собою необхідно мати документи: паспорт, ідентифікаційний номер, документ про освіту/професію (диплом, свідоцтво).

Далі вас скерують на медкомісію – обов’язковий пункт як для жінок, так і для чоловіків, тобто для всіх військовозобов’язаних. Відбувається вона в лікарських закладах за скеруванням територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Крайнього терміну, коли це потрібно зробити, наразі немає. Процес розпочинається 1 жовтня, а коли закінчиться – невідомо.

– Чи буде відповідальність для жінок, які не стали на облік?

– Як мінімум до кінця 2022 року відповідальність за недотримання наказу про військовий облік для громадян та підприємств не передбачено. Цей період визначено як перехідний. Після його закінчення можуть запровадити штрафи.

Так, нині за порушення правил військового обліку штраф для військовозобов’язаних становить від 510 до 850 гривень, за повторне порушення упродовж року доведеться сплатити від 850 до 1700 гривень. Штраф для керівників підприємств становить 3400 до 5100 грн, повторне порушення упродовж року обійдеться від 5100 до 8500 грн.

– Чи зможуть військовозобов’язані жінки перетинати кордон?

– На період воєнного стану за загальним правилом військовозобов’язаним заборонено перетинати кордон, відповідно і жінкам теж. Це не стосується тих, хто не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.

Втім, наразі є винятки з загальних правил, які поширюються і на чоловіків, і на жінок. Покинути межі країни можуть, наприклад, особи, якщо вони:

Мають 3-х чи більше неповнолітніх дітей;

супроводжують батьків, чоловіка, дитину з І – ІІ групами інвалідності;

навчаються в закордонному ВНЗ;

мають відрядження заброньованих осіб тощо.

– Чи будуть ще якісь вимоги/ заборони для військовозобов‘язаних жінок?

– Військовозобов’язані жінки мають такі самі обов’язки, як і чоловіки:

перебувати на військовому обліку за місцем проживання;

з’являтися за викликом у ТЦК та СП у зазначені терміни;

у разі зміни місця проживання, необхідності виїхати за межі України більше ніж на 3 місяці відвідати ТЦК та СП для зняття з військового обліку за 7 днів до від’їзду;

у термін до 7 днів повідомляти ТЦК та СП про зміну сімейного стану, стану здоров’я, місця роботи та посади.

Юлія СТОЛЯР

Share.

Leave A Reply