Як замінування впливає на довкілля
Третина України сьогодні забруднена мінами та іншими вибухонебезпечними предметами. Упродовж щонайменше десятиліття міни й далі забиратимуть життя Українців. Найдовше залишатимуться замінованими саме території дикої природи. А отже, вони на довгі роки будуть недоступні та небезпечні, повідомляє на своїй фейсбук-сторінці Дунайсько-Карпатська програма.
ООН назвала Україну «однією з найбільш замінованих країн світу». Українські сапери щодня знешкоджують від 2 до 6 тисяч снарядів та мін. Першочергово розміновують інфраструктурні об’єкти, далі – сільськогосподарські землі, а насамкінець – віддалені природні території, такі як ліси. Проте вже тепер на звільнених територіях є повідомлення про значну кількість поранених цивільних.
Це означає, що подекуди дика природа залишатиметься замінованою впродовж щонайменше десятиліття. Які наслідки це матиме, крім покалічених та загиблих людей?
* Втрата частини екосистемних послуг. Не зможуть випасати корів, не заготовлюватимуть лісу. А для вразливих громад в економічно депресивних регіонах збір дикорослих трав, грибів та ягід – вагома частина доходів. Також для багатьох людей перебування в дикій природі – важливий фактор для відновлення сил та психологічної рівноваги. На жаль, ці функції будуть частково або повністю втрачені.
* Жертви серед тварин. Вже сьогодні тварини ціною власного життя допомагають нашим саперам. Собаки, кішки, лисиці, дикі свині, лосі, вовки та навіть їжаки стають жертвами вибухонебезпечних предметів і таким чином рятують людські життя. Біля Запорізької атомної станції зафіксовано щонайменше 6 випадків підриву тварин на мінних полях, що їх заклали росіяни. Ми знаходили десятки повідомлень про такі випадки в медіа та отримуємо інформацію від колег з усіх звільнених територій.
* Пожежі та забруднення ґрунту. Детонування мін у посушливий період з великою ймовірністю закінчиться пожежею. А те, що йдеться про віддалені та ще й заміновані території, означатиме, що пожежу навряд чи вдасться швидко виявити та загасити. Крім того, вибухи є причиною хімічного забруднення ґрунту, що буде зберігатися впродовж багатьох років.
* Втрата природних цінностей. Для деяких територій міни окупантів можуть означати повну втрату природних цінностей. Йдеться про ті території, для збереження яких необхідний природоохоронний менеджмент: підтримка водно-болотних угідь у період спеки, підгодівля тварин у зимовий період, боротьба з інвазійними видами тощо. Після війни кількість осередків інвазійних видів рослин разюче зросте у зв’язку з великою площею порушених територій.
* Недоторкана природа. Деякі заміновані території з великою ймовірністю зможуть перетворитися на зменшені моделі Чорнобильського екологічно-радіаційного заповідника, який після аварії на ЧАЕС перетворився на резерват дикої природи. Такі території зможуть (хоча б частково) компенсувати шкоду для дикої природи, яку сьогодні завдає війна. Втім, чи збережемо ми позитивний ефект від такого впливу, значним чином залежатиме і від способів, якими проводитимуть розмінування, і від подальшої долі територій після розмінування.
У світі існує така класична формула: рік війни – в середньому 10 років розмінувань. А як свідчить практика на деокупованих територіях: що довше вони перебувають під окупацією, том більше мін та снарядів залишають окупанти на звільнених територіях. Тож єдине, що ми можемо зробити сьогодні, – підтримати Збройні сили України, щоб якомога швидше очистити нашу землю спочатку від окупантів, а згодом і від мін – резюмують у Дунайсько-Карпатській програмі.