Середа, 7 Червня

Захоплення Запорізької АЕС окупантами: чи є загроза ядерної катастрофи

Запорізька АЕС в Енергодарі повністю вийшла з-під контролю МАГАТЕ, принципи ядерної безпеки на станції порушені, заявив 3 серпня генеральний директор агенції Рафаель Гроссі. Після заяви про намір МАГАТЕ відвідати ЗАЕС, російські військові неодноразово обстрілювали промислові майданчики станції. Наразі радіаційний фон перебуває у межах норми, а ядерна частина станції неушкоджена. Але АЕС в Енергодарі працює з ризиком порушення норм радіаційної та пожежної безпеки.

Наскільки великими є ризики ядерної катастрофи та які можливі сценарії розвитку подій – з’ясовував Центр громадського моніторингу і контролю.

Ядерний шантаж

російські окупанти відкрито заявили, що замінували всі важливі об’єкти на тимчасово захопленій Запорізькій атомній електростанції. Під час брифінгу у Медіацентрі Україна начальник Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Старух заявив, що росіяни лише шантажують цілеспрямованим знищенням Запорізької атомної електростанції, адже наслідки такого вчинку неможливо передбачити.

«Я думаю, це шантаж, типовий ядерний шантаж, тому що вітром ніхто не керує, куди він повіє, туди й понесе радіоактивну хмару. І в Крим, і в Ростов, і в Москву може понести», — заявив Олександр Старух.

Немає такого народу у світі, який може почуватися безпечно, коли держава-терорист обстрілює атомну станцію, заявив президент України Володимир Зеленський під час свого звернення до українців.

«Не дай Боже, станеться щось непоправне – і ніхто не зупинить вітер, який розноситиме радіоактивне забруднення. Тому вже зараз потрібна принципова відповідь міжнародної спільноти на ці російські удари по Запорізькій АЕС – найбільшій у Європі», – сказав президент.

Він закликав світову спільноту запровадити санкції проти росії через обстріли й мінування Запорізької АЕС, за те, що вона створює загрозу ядерної катастрофи для усього світу.

Радіаційна небезпека

У разі аварії на Запорізькій АЕС, за інформацією Енергоатому, є загроза знеструмлення енергоблоку ЗАЕС, після чого вийдуть з ладу системи охолодження. Як наслідок – аварія на АЕС, від якої постраждає багато людей, країн, земель і вод.

Як зазначив завідувач відділу математичного моделювання довкілля в Інституті проблем математичних машин та систем НАН України Іван Ковалець, оприлюднені розрахунки викидів, здійснені Державнимцентром з ядерної та радіаційної безпекидля одного з таких сценаріїв. Він передбачає грамотні дії персоналу під час аварії для мінімізації наслідків.

«Тобто це не «апокаліптичний» сценарій, але це дуже важка аварія максимальної категорії 7 за шкалою ІNES. Коли оцінки обсягів викидів зроблено, все залежить від метеорологічних умов, і ми моделюємо атмосферне розповсюдження. Метеорологічні умови щодня змінюються. У даному випадку підібрані такі метеорологічні умови (27.06.2022 р), коли окрім суходолу відбувається забруднення Чорного моря, оскільки над ЧМ в цей час проходить циклон, а ЗАЕС знаходиться у його північно-східній частині. Відповідно на великій території відбувається вимивання хмари опадами, що приводить до значного забруднення поверхні Землі», – описаввін.

За його словами, радіоактивне забруднення зачепить не лише Україну, а й Чорне море, Молдову, Румунію, Болгарію й навіть Туреччину. Водночас при інших погодних умовах можуть постраждати ще деякі території, зокрема, радіоактивні випари вітром перенесе на схід. У будь-якому разі, за словами науковця, масштаб імовірних наслідків після аварії на ЗАЕС: на відстані 350 км від точки викиду рівень випадінь цезію-137 може досягти значень 100 кБк/м2, тобто як на околицях Чорнобильської зони відчуження.

За словами голови Запорізької ОВА, блоки ЗАЕС надійно захищені. Водночас, Україна не може гарантувати безпеки станції, адже там перебувають окупанти, і невідомо, яке саме озброєння вони завезли на об’єкт.

«Там ще є сховище відпрацьованого ядерного палива, у нього не такі потужні захисні системи, як на самих блоках атомної станції, тому небезпека існує», — розповів Олександр Старух.

Енергетична небезпека

Останні дії російських окупантів свідчать про те, що вони планують від’єднати атомну електростанцію від української енергосистеми і почати красти електроенергію. Представники окупантів заявили, що з 1 вересня станція перейде під контроль «Росатому», а українські фахівці повинні готуватися до «роботи за новими правилами».

Президент «Енергоатому» Петро Котін розкрив план перепідключення ЗАЕС на окупований Крим. Перший пункт – повне знеструмлення Херсонської та Запорізької областей. Тобто росіяни «через небезпеку» знеструмлюють дві українські області. Потім підключають їх знову, але так, щоб ЗАЕС вже не повернулась до України.

Як зазначає голова «Енергоатому», реалізувати цей план буде складно, але можливо. За найбільш негативним сценарієм, втрата станції напередодні найважчої в історії України зими мала б тяжкі наслідки. Минулий опалювальний сезон виявився складним. Уникнути віялових відключень узимку вдалося не в останню чергу завдяки ЗАЕС.

Петро Котін додав, що у разі, якщо росія почне відключати станцію від української енергосистеми, ЗСУ можуть перебити лінії електропередач на АЕС.

Проте у Міненерго не раз наголошували: навіть якщо Запорізька АЕС буде вимкнена, Україна пройде зиму завдяки збільшенню виробництва електроенергії на вугільних станціях. Додаткова опція – купівля електроенергії в ЄС. Щоправда, тоді доведеться зупинити експорт електроенергії, і держбюджет втратить мільярди доларів.

Підготувала Катерина ДОБРОВИЧ

до теми

Санкції за ядерний тероризм

Верховна Рада звернулася до світової спільноти із закликом засудити акт ядерного тероризму, який російські війська вчиняють на захопленій Запорізькій атомній електростанції в Енергодарі.

За відповідну постанову проголосував 301 парламентарій, повідомляє Укрінформ із посиланням на Телеграм-канал народного депутата Ярослава Железняка (“Голос”).

Зокрема, Верховна Рада закликає парламенти й уряди держав – членів Міжнародного агентства з атомної енергії визнати дії російської федерації щодо окупації ЗАЕС, її мінування та обстрілу, що ставить під загрозу безпечне існування світу, актом ядерного тероризму.

Парламент також закликає Організацію Об’єднаних Націй, Європейський Союз, Європейську раду, Організацію з безпеки та співробітництва в Європі, МАГАТЕ застосувати санкції проти всієї російської атомної галузі, зокрема щодо державної корпорації “росатом”, підприємств та організацій, що входять до її складу, та їхніх дочірніх компаній як на території росії, так і за її межами, і їхніх керівників.

ВР просить парламенти та уряди держав-членів Міжнародного агентства з атомної енергії звернутися до Генеральної конференції МАГАТЕ щодо призупинення дії привілеїв та прав російської федерації як члена агентства, а також позбавлення росії права голосу на засіданнях Ради керуючих МАГАТЕ і можливості брати участь у програмах технічного співробітництва, науково-технічного обміну і міжнародних дослідницьких проєктах, що проводяться під егідою агентства.

Водночас парламент звертається до ООН, МАГАТЕ з проханням вжити необхідних заходів для організації та направлення спільної безпекової місії на Запорізьку АЕС із подальшою демілітаризацією станції та виведенням озброєних російських військових і техніки зі станції й усієї прилеглої території, у тому числі міста Енергодара.

Як повідомляли, 4 березня війська російської федерації захопили Запорізьку атомну електростанцію. Під час захоплення промисловий майданчик ЗАЕС був обстріляний зі стрілецької зброї, артилерійських систем різного калібру, внаслідок чого були пошкоджені системи та елементи енергоблоків.

За інформацією Головного управління розвідки Міністерства оборони України, територія Запорізької АЕС замінована, а окремі працівники станції зазнають катувань і насильницьких дій з боку загарбників.

Упродовж останнього тижня російські військові активно обстрілюють майданчик ЗАЕС.

Х. С.

Share.

Leave A Reply