Захистити волонтерів
Зараз війна й закони треба змінювати, – Андрій Салюк
Львівський волонтер, голова ГО «Галицький лицар» Андрій Салюк визнає, що нині волонтери не завжди діють чітко відповідно до законів, проте роблять усе для того, щоб забезпечити Збройні сили України. Про це він зазначив під час пресконференції “(Не)безпечне волонтерство”, передає “Еспресо.Захід”.
“Нас намагаються “запхати” у правове поле, яке було до 2014 року, – каже Андрій Салюк. – Зараз війна, ми не можемо завжди керуватися цими законами. Хто їздить на Схід, той знає, як важко отримати, до прикладу, акт прийому-передачі від війська. Його має підписати комісія з кількох людей. Хто їх там збиратиме? Як відбувається зараз: до мене телефонує хлопець, мовляв, я купив тепловізор, але був обстріл і він згорів. Він дзвонить і каже: “Допоможи”. Питаю: можеш узяти акт прийому-передачі? Він, звісно, каже, що ні. То мені просто покласти слухавку і все, не допомагати більше? Що він собі подумає? Сволота, сидять у тилу, а ми тут мерзнемо… Тож ми робимо не все за законом зараз, але робимо це для того, щоб уся допомога дійшла якомога швидше до хлопців”.
Волонтерство має стати професією і бути захищеним законом, вважає волонтер Володимир Андрєєв. На його переконання, поки цього не станеться, волонтери не будуть у безпеці. Андрєєв наголосив, що волонтери відповідають за людські гроші своєю репутацією. І мусять звітувати, куди йдуть їхні кошти.
“Ми забезпечуємо військо максимально швидко, – каже Володимир Андрєєв. – Свою волонтерську кар’єру я почав 27 лютого з десяти пар тактичних рукавичок. Зараз я постачаю снайперську зброю, дрони, автомобілі. Але тільки для перевірених контрактів. Механізм передачі допомоги має бути врегульований, тому що бувають випадки, коли автомобілі не передають на передову, а залишають у частині. Коли певні люди їздять такими автівками по місту чи в село. Так не має бути”.
Пресконференцію волонтери провели, щоб спільними зусиллями разом із громадськими діячами, правниками, парламентарями та представниками влади вирішити проблеми, які призводять до переслідування і демотивації волонтерів у їхній роботі для українського війська.
Нагадаємо, 30 серпня у Львові суд обрав запобіжний захід Олесю Дзиндрі та Юрію Музичуку, яких звинуватили у продажу автомобілів, призначених для фронту. Волонтери заперечують свою провину і називають звинувачення брехнею.
А вранці 8 вересня прийшли з обшуками до відомого львівського волонтера і мовозахисника Святослава Літинського. Цікаво, дозвіл на обшуки надав Голосіївський суд Києва.
Напередодні Літинський розповів, що на Львівщині волонтерам стало значно складніше виїхати за кордон, аби придбати автотранспорт чи техніку для ЗСУ. А все через те, що дозволів на виїзд у Львівській обласній військовій адміністрації або ж не дають, або дають вибірково.
Відтак Нацполіція оприлюднила записи переговорів у справі львівських волонтерів. У поліції зазначили, що Святослав Літинський є свідком у цьому кримінальному провадженні.
Згодом львівський волонтер Назарій Островський заявив про обшуки в його приміщеннях. Ще перед тим правоохоронці прийшли з обшуками до львівського волонтера Олега Яницького. До нього приїхала поліція з Івано-Франківська.
На спільній зустрічі голова ОВА Козицький та волонтери Львівщини прийняли рішення створити робочу групу, яка контактуватиме з ОВА для оперативного розв’язання проблемних питань.
Наталя БОРИСЛАВСЬКА