Замість буржуйок – генератори?
Міська рада компенсує 50% вартості за придбання генераторів
Виконавчий комітет Львівської міськради ухвалив 4 листопада програму часткової компенсації мешканцям багатоквартирних будинків за придбання генераторів для забезпечення мінімального постачання електроенергії у критичних випадках. ОСББ чи жекам планують повертати 50% вартості генераторів, але не більше 30 тис. грн. Усі виплати здійснюватимуть з міського бюджету. На відшкодування можуть розраховувати ОСББ, управляючі компанії, виконавці житлових послуг будинків, а також ЖБК Львова.
Номінальна потужність генератора має бути більшою 3 кВт. Для отримання компенсації документи потрібно подавати через ЦНАП або сервіс електронних звернень, після чого районна адміністрація поверне частину коштів.
Депутатка Львівської міської ради Наталія Шелестак пояснила процедуру отримання компенсації:
– Щоб стати учасником Програми, мешканці спільно з балансоутримувачем будинку спочатку мають оплатити купівлю електрогенератора через банк. Далі, для отримання компенсації, подають через ЦНАП або сервіс електронних звернень на розгляд комісії пакет документів:
– заяву встановленого зразка на часткову компенсацію вартості закупівлі електрогенератора;
– копії платіжних документів (первинні документи, які підтверджують факт отримання електрогенератора та здійснення оплати за наданий товар);
– копії документів із зазначенням технічних характеристик та серійного номера електрогенератора (або інше заводське маркування);
– копія витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців юридичної особи, яка забезпечує утримання будинку;
– документ, який підтверджує повноваження юридичної особи на управління спільним майном (копія договору чи витяг з протоколу).
Перелік учасників, які відповідають усім умовам, складає спеціальна комісія. Протоколи скеровують розпорядникам грошей – районним адміністраціям. Районна адміністрація готує перелік усіх учасників Програми та проєкт розпорядження про розподіл часткової компенсації на придбання електрогенераторів».
Програма діє на час воєнного стану і включає в себе можливість компенсації на також і на ВЖЕ куплені генератори, які придбані ще до моменту прийняття програми, додає депутатка.
«Щодо потужностей: обмежень місто не виставляє. Як і зобов’язань щодо купівлі чи вказування де купувати тощо. Це суто воля мешканців. Ви самі вирішуєте, чи купувати, а якщо купувати, то який, де і якої потужності, – зазначає Наталія Шелестак. – Але треба враховувати не лише потреби , які б хотілося задовольнити у разі вимкнення світла, а і можливості мешканців. Бо чим потужніший генератор, тим більше він потребує палива, за яке будуть платити мешканці, палива, яке десь треба зберігати, а генератор потребує ще й обслуговування. Тому, на мою думку, треба подумати про звичайний побутовий генератор, до 7 кВ, який дозволить і запустити ІПТ, і лампочки в укритті, і прилади різного роду і телефони зарядити… Але краще прорахувати це все з спеціалістами і вирішити, ЩО найкраще саме вам.
Для тих, хто не зможе купити генератори, місто розробило і вже підготувало різні рішення. У разі повної відсутності електрики, пункти, де можна буде прийти і зарядити телефони, пункти обігріву тощо працювати будуть. Про їхню локацію буде повідомлено. Так само, як і будуть працювати всі служби, які забезпечують життєдіяльність міста».
Депутатка додала: «Хочу наголосити, що ми маємо бути сильними і робити максимум що від кожного з нас залежить. Кожен має підготуватися до складної зими. Моя родина, наприклад, закупила ледівські ліхтарики, батарейки акумуляторні, туристичні газові балони для підігріву їжі, зробили мінімальний запас їжі тривалого зберігання тощо. А ще дуже теплі шкарпетки і тапочки домашні, які ми не дуже то й носили раніше:). Тут головне без фанатизму».
Наталя БОРИСЛАВСЬКА
до теми
Як правильно вибрати генератор
У зв’язку з частими відключеннями електроенергії в Україні суттєво зріс попит на генератори та системи резервного живлення. На ринку спостерігається дефіцит, а ціни на такі товари зростають, пише «ЕП».
Як вибрати потужність генератора?
Насамперед варто визначитися з його потужністю. Для цього потрібно підсумувати потужність усіх електроприладів, які будуть працювати одночасно в разі вимкнення електроенергії. Ці дані є в характеристиках кожного приладу.
Голова правління Асоціації енергоаудиторів України Вадим Литвин радить визначитися з переліком критичних електроприладів замість того, щоб живити від генератора весь будинок. “Це може бути освітлення, холодильник, циркуляційний насос для опалення будинку, насос для подачі води зі свердловини. Запас потужності генератора має бути трохи вищий від номінальної потреби, щоб не експлуатувати генератор на повну потужність і швидко не виснажити його ресурс. Оптимальний режим роботи генератора – на потужності від половини до 75% максимального значення”, – пояснює він.
Чим більша потужність генератора, тим вища його ціна та споживання пального. Тому не варто брати пристрій із значним запасом. “Українці зазвичай обирають компактні генератори на 2,5-2,8 кВт. Власники приватних будинків надають перевагу двопаливним генераторам (газо-бензиновим), дизельним та бензиновим, 5,5 кВт і більше”, – зазначають у пресслужбі “Алло”.
Бензиновий чи дизельний?
Генератори бувають бензинові, дизельні, газові та газо-бензинові. Також є генератори, які працюють від валу відбору потужності трактора, що актуально для мешканців сіл. З точки зору вартості кіловата потужності вони доволі дешеві.
“Бензинові генератори, як правило, найбільш прості і дешеві, з ними менше мороки в процесі експлуатації. Дизельні зазвичай більшої потужності, важчі, дорожчі. Газо-бензинові дозволяють обирати пальне залежно від доступності і ціни, але до такого генератора потрібно придбати газовий балон”, – пояснює Литвин.
Основна перевага бензинових генераторів – ціна, яка починається з кількох тисяч гривень. Дизельні аналоги такої ж потужності коштують на 30-50% дорожче.
Бензиновий генератор без проблем заводиться при мінусових температурах, тоді як для дизельного потрібні спеціальне зимове пальне або система підігріву, яку встановлюють у дорожчих моделях. Також бензинові мають меншу вагу та невеликий рівень шуму порівняно з дизельними. Зате останні споживають на третину менше пального. Серед недоліків бензинових двигунів – невеликий моторесурс. Дешеві моделі потребують ремонту вже після 500 годин роботи.
Крім того, бензинові генератори не можуть працювати цілодобово. Виробники радять робити перерву через кожні вісім-десять годин роботи. Професійні бензинові генератори можуть відпрацювати без капремонту 3-4 тис мотогодин. Дизельні працюватимуть 10-25 тис мотогодин залежно від виробника та моделі. Вони не потребують зупинки для охолодження.
Якщо потрібне дешеве і тимчасове рішення, то підійде бензиновий генератор. Тим, хто збирається використовувати пристрій часто і довго, краще обирати дизельний. “За умови тривалого користування дизельний генератор буде вигідніший. Він коштує дорожче, але споживає менше пального. Генератори великої потужності, які працюють без перерви добу і більше, як правило, дизельні, але їх вартість значно вища. Якщо цей генератор за рік буде вмикатися на 20-30 годин, то ця переплата може бути не вигідною”, – зазначає Литвин.
Газові генератори бувають двох типів: побутові та стаціонарні. Перші за конструкцією і технічними характеристиками схожі на бензинові. Пальне зазвичай можна комбінувати залежно від того, що вигідніше. Вони працюють на зрідженому газі з балонів, який можна придбати на АЗС. Стаціонарні газові генератори – рішення з минулого століття. Це потужні машини, які встановлюють там, де є централізоване дешеве газопостачання, але відсутня електроенергія.
На що ще варто звернути увагу при виборі генератора?
Залежності від того, які прилади буде живити генератор, варто звернути увагу на кілька важливих речей. “Якщо до генератора підключаються двигуни (циркуляційні насоси, холодильники), то форма напруги повинна мати чисту синусоїду. Таку напругу видають інверторні генератори. Двигуни будуть працювати і від звичайного генератора, але через нестабільність напруги вони будуть перегріватися і можуть вийти з ладу”, – пояснює Литвин.
За його словами, інша важлива характеристика генератора – AVR (автоматичний регулятор напруги). Ця функція дозволяє стабілізувати напругу, що особливо важливо для чутливих приладів, наприклад, електроніки, яка через високу напругу може вийти з ладу. На дешевих генераторах такої функції зазвичай немає.
Для зварювальних робіт є спеціальні зварювальні генератори. Вони витримують великі стрибки напруги в момент контрольованого короткого замикання. Звичайний генератор при підключенні зварювального апарата може вийти з ладу.
Яка є альтернатива генераторам і рішення для мешканців квартир?
Більшість порад щодо резервного електроживлення за допомогою генератора стосується мешканців приватних будинків. Встановлювати генератор у закритому приміщенні, наприклад, у квартирі, категорично заборонено через ризик отруїтися вихлопними газами. Крім того, генератори під час роботи видають високий рівень шуму.
“Варіант встановлення генератора в багатоквартирному будинку – купити один на під’їзд, встановити у дворі і використовувати для роботи критичних приладів: циркуляційних насосів системи опалення, телефонів та ноутбуків”, – зазначає Литвин.
Він радить звернути увагу на зарядні станції або потужні павербанки. Це дозволить забезпечити енергією основні прилади на випадок віялових відключень. Попит на такі товари останнім часом суттєво зріс.