Вівторок, 30 Травня

Захована за вагонкою мозаїка

Мозаїку львівського дизайнера та художника Романа Патика «Імпульс і контроль» мало хто бачив. Причина — 11 років вона перебуває під металевою вагонкою, якою цей монументальний твір закрив «Фуршет», що на вулиці Сахарова, 45. Про це повідомив мистецький проєкт Ukrainian Modernism.

Роман Патик — учень і племінник Володимира Патика, автора відомої мозаїки «Риби» на вулиці Володимира Великого, яку торік знищив забудовник. Знищення «Риб» здійняло таку хвилю обурення, що Львівська міська рада зобов’язала забудовника відновити мозаїку. Саме Роман Григорович з колегами і викладає «Рибок» наново, повідомляє lviv1256.com.

Якщо говорити про мозаїку пана Романа, то її навіть відновлювати не треба, просто зняти вагонку. Заступник міського голови з питань розвитку Андрій Москаленко зазначив: «Плануємо відкриття цієї мозаїки. Зараз саме тривають перемовини».

«28 вересня 1990 року я вперше став до стіни. На риштуванні з однієї дошки робив бетонний рельєф, потім приступив до кладки смальти. Я просив, щоб мені дали помічників: хотів встигнути все зробити до морозів. Це сезонна робота, смальту не можна класти в мороз. Але через осінні негоди помічники швидко зникали. Тож я закусив губу — і робив. Працював по 14 годин на день. Щодня залишав контрольне відро з водою: стежити, чи не заледеніє. Лід з’явився 1 грудня. Довелося припинити роботу — був готовий рельєф і майже половина кладки. Наприкінці березня 1991 року я знову виліз на риштування і доклав мозаїку розміром 5.70 м на 13 м, загальною площею 74,1 кв. м. Робота над цим твором зайняла в мене понад 3,5 місяці праці. На неї пішло декілька камазів бетону та 1,2 т смальти. То була крепка паханина, — розповідає автор про створення мозаїки.

Як і багато заводів радянського часу, «Львівприлад» не вижив у нових умовах. У 2009 році будівлю побутового блоку викупило підприємство роздрібної торгівлі «Фуршет» і реконструювало під торговий центр. Відкрився магазин зі скандалом: проєктування та реконструкція корпусу під торговий центр не були погоджені Львівською міською радою, власник не сплатив інвестиційного внеску на розвиток соціальної інфраструктури Львова. Саме ця скандальна реконструкція і поховала мозаїку «Імпульс і контроль» під металевою вагонкою.

У 2017 році ініціатива «ДЕ-НЕ-ДЕ» на деякий час повернула мозаїку містянам через мистецьку інтервенцію — проєктувала зображення мозаїки на вагонку.

Фото з архіву Романа ПАТИКА

Share.

Leave A Reply