Четвер, 28 Березня

Архітектори проти

У вівторок, 16 листопада, відбулася всеукраїнська акція протесту архітекторів «За справжню містобудівну реформу». Мітингувальники вимагали не допустити ухвалення законопроєкту

№ 5655 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності». На думку учасників акції, документ «знищує архітекторів як професію». Такі акції пройшли й в інших містах України: Луцьку, Дніпрі, Ужгороді, Івано-Франківську, Кропивницькому, Львові, Одесі, Рівному, Сумах, Тернополі, Херсоні та Чернівцях. Її організували Національна спілка архітекторів України разом з Архітектурною палатою сертифікованих архітекторів України.

Як повідомляє видання «Букви», у Києві акція протесту пройшла біля Офісу президента, тут зібралося кілька десятків людей. На їхню думку, законопроєкт про реформування містобудівної галузі має істотні корупційні ризики та загрожує процесу децентралізації, на який взяла курс українська влада.

У Львові понад сто учасників пройшли від Будинку архітектора (Порохова вежа) вулицею Володимира Винниченка до будівлі Львівської облдержадміністрації, де провели мітинг, пише «Захід.нет».

Голова Львівської обласної спілки архітекторів Микола Шеремета розповів, що у тексті вимог викладено ставлення архітектурної спільноти до законопроєкту. Зокрема, зазначено, що він «фактично вбиває справжню реформу містобудування, є спробою демонтажу системи самоврядування в державі, згортанням європейської політики децентралізації, є узаконенням нових корупційних схем, спробою нищення ролі архітектора в суспільстві, бо передає надто великі права від суспільства найбільш крупним (олігархічним, монопольним) забудовникам в державі».

Архітектори кажуть про дві найбільші проблеми, які нині існують, і які, на їхню думку, цей закон не врегульовує, а ще більше поглиблює. Ідеться про незалученість людей і громад до ухвалення рішень, а також розбалансування всієї системи на користь забудовника. Адже, згідно із запропонованим законопроєктом, забудовникам надають великі можливості, а їхня відповідальність є незначною.

Окрім того, за словами організаторів, протест відбувся ще й тому, що запропонований законопроєкт нівелює будь-яку роль архітектора в містобудівному процесі. У зверненні зазначено, що законопроєкт № 5655 містить великі корупційні ризики та загрожує реформі децентралізації в Україні.

Проте, за словами Миколи Шеремети, найбільше архітектурну спільноту обурило те, що цим проєктом закону професію архітектора хочуть дискримінувати, а значення архітектора знівелювати, надавши йому мінімум прав. «Нівелюється авторське право архітектора, особливо на об’єктах із бюджетними замовленнями. Чомусь вирішили, що архітектор не буде автором свого проєкту, який йде на реалізацію якоїсь державної програми. Він буде позбавлений авторського права. Це буде спекуляція щодо виконання проєкту, бо не можна буде контролювати будівництво. Також без згоди архітектора можна буде вносити якісь зміни в проєкт», — зазначив виданню «Захід.нет» Микола Шеремета.

Натомість у пояснювальній записці до проєкту закону зазначено, що він «спрямований на комплексне реформування сфери містобудування, що дозволить запровадити концептуально нову прогресивну модель державного управління у галузі». А також вказано, що це — перший етап реформи. Далі заплановано внесення змін до Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення персональної відповідальності за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Також автори зазначають, що «прийняття проєкту закону створить підґрунтя для усунення корупційних ризиків у сфері містобудівної діяльності, сприятиме покращенню інвестиційного клімату та вплине на розвиток будівництва загалом».

Підготувала Наталя БОРИСЛАВСЬКА

Share.

Leave A Reply