Субота, 3 Червня

Банки автоматично стягуватимуть борги

Саме так завершиться епоха бідності?

В Україні банки почали стягувати борги українців автоматично на вимогу державних та приватних виконавців. За попередніми даними, до системи автоматичного списання вже під’єднано 7 банків, серед яких ПриватБанк та Монобанк, — передає ЧБІНФО.

Як повідомляє Опендатабот, 23 березня Міністерство юстиції видало наказ, згідно з яким гроші з рахунків боржників будуть списуватися автоматично. Раніше виконавці та банки могли примусово стягувати лише кошти за несплату аліментів. В інших випадках банки блокували рахунки, але для стягнення коштів потрібен був окремий паперовий запит.

З кого і за що борги стягуватимуть автоматично

Списати борги можуть у людей, що потрапили до Єдиного реєстру боржників. Тепер там розміщено 5,5 млн заборгованостей. Більшість із них — борги перед комунальними установами, за штрафи ПДР або несплату аліментів. До системи автоматичного списання вже під’єднано сім банків: «Таскомбанк»; «ПриватБанк»; «Універсал Банк» і «Монобанк», який працює на його інфраструктурі; «Оксі банк»; «Банк Восток»; «Індустріалбанк»; «ПроКредит Банк». Ще 44 установи підключені до тестового середовища, 11 банків перебувають на стадії консультацій та попередніх налаштувань для початку тестування. Тобто найближчим часом до системи автоматизованого арешту буде приєднано 62 українські банки з 73-х.

Мін’юст аргументує

У Мін’юсті зазначають: кошти з банківських рахунків боржників в Україні арештовуватимуть автоматизовано. Справа стосується не лише боргів за аліментами, але і випадків несплати штрафів через порушення ПДР, несплати кредитів або відсотків за ними, боргів з комуналки. Про це повідомляє «Суспільне» із посиланням на пресслужбу Мін’юсту. В міністерстві ухвалили наказ, що передбачає запровадження електронної взаємодії між виконавцями й банками, а не тільки поштовим зв’язком.

У міністерстві вказали, що практичне впровадження цієї системи повинно відбутися до 6 липня 2021 року, а безпосереднє втілення відбуватиметься у шість кроків. «Якщо ви боржник — для вас оновлена модель автоматизованого арешту коштів не надто добра новина, адже відтепер набагато більше шансів, що виконавець знайде кошти на ваших рахунках та арештує необхідну суму. Якщо ж винні не ви, а вам — для вас це однозначно добра новина, адже ви зможете швидше втілити рішення суду та стягнути кошти з боржника», — додають у відомстві.

Експертна думка

Директор Директорату правосуддя та кримінальної юстиції Міністерства юстиції Олександр Олійник пояснює, що в лютому 2021 року Національний банк (постановою № 18 від 12.02.2021 року) вніс зміни до Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, інформує «Сensor.net». «Цими змінами регулятор зобов’язав банки на вимогу Державної виконавчої служби (державних виконавців) чи приватних виконавців надавати інформацію про наявність рахунків боржників, номери рахунків, а також наявні на них суми грошей. Ці нововведення спростили виконавцям процес пошуку та арешту рахунків та списання коштів із них в рахунок боргу. Зокрема, виконавець на початковому етапі вже знатиме про суми коштів, наявні на рахунках боржника, оскільки банк не має права відмовити йому в наданні такої інформації, посилаючись на банківську таємницю. До внесення змін з таким часто стикалися виконавці — банки не повідомляли інформацію про номери рахунків та розмір залишків на них, посилаючись на банківську таємницю. 2020 року державні виконавці зафіксували 35,7 тис. випадків, коли банки, розглядаючи вимоги про надання інформації про наявність і стану рахунків боржника, замість надання інформації про номери банківських рахунків та залишків на них, повідомляли, що «рахунок наявний» або «коштів недостатньо». Крім того, вимоги на отримання інформації, яка містить банківську таємницю, так і постанови про накладення арешту на кошти, виконавці спрямовують до банків поштою. Враховуючи, що в Україні діє 73 банки, надсилання відповідних вимог та постанов поштою займає багато часу та потребує значних витрат. Тому більшість виконавців не надсилають запити на отримання інформації про рахунки до всіх банків, що дозволяє боржнику вільно користуватись своїми коштами», — йдеться у коментарі.

Підготувала Христина СЛЮСАРЧУК

Share.

Leave A Reply