П’ятниця, 29 Березня

Чому чеченець не зумів стати біженцем?

Першим цю інформацію повідомив «Ратуші» пан Йосип Х., правозахисник, який приїхав в аеропорт зустрічати чеченця  Імрана: «10 грудня 2021 року на запрошення нашої Громадської організації, яка співпрацює з ЮНЕСКО, як волонтер, рейсом ТК443 Стамбул — Львів прилетів Імран (прізвище, по батькові задля безпеки людини не вказуємо. — Ред.), за національністю чеченець,  за паспортом громадян Російської Федерації.

Працівник прикордонної служби, з’ясовуючи мету приїзду, запитав гостя, «чи буде він, якщо потрібно, захищати Україну?», на що отримав відповідь від нього, що він готовий захищати Україну, є ворогом Путіна і Кадирова, а також, інформацію про те, що Імран у 2014 році захищав незалежність України у складі чеченського батальйону під керівництвом Іси Мунаєва.

Після отриманої відповіді працівник прикордонної служби несподівано… виніс постанову про заборону в’їзду! Про підстави ніхто нікого не інформував. Чеченця без ознайомлення з постановою, було затримано в нейтральній зоні, щоб вранці відправити першим рейсом назад. Йому пояснили, що цю постанову можна оскаржити, а змінити це рішення має право лише начальник Львівського прикордонного загону, і то за умови, що для цього будуть, на його думку, всі достатні підстави.

Оскільки до ранку начальник Львівського прикордонного загону не ухвалив ніякого рішення щодо постанови,  доброволець виявив бажання написати заяву про набуття статусу біженця і на питання працівників прикордонної служби, «чому він не зробив це відразу?», пояснив, що повертатися назад йому ніяк не можна, бо у 2014 році він брав участь у бойових діях на Сході України, захищав незалежність України і за це його нині переслідують у Російській Федерації спецслужби, які його хочуть позбавити життя.

Працівники прикордонної служби не надали ані паперу, ані ручки для написання заяви і проігнорували прохання викликати чергового представника міграційної служби. На численні дзвінки на гарячу лінію міграційної служби Львівської області теж ніхто не відповів. Весь цей масив інформації було повідомлено Регіональному представнику Уповноваженого у Львівській області Руслану Ярославовичу Клапчуку».

Як повідомив співрозмовник «Ратуші», адвоката, який прийшов в аеропорт, щоб надати правову допомогу, працівники прикордонної служби не пропустили, посилаючись на службову інструкцію, якою заборонено доступ у нейтральну зону, і відмовились ознайомити з нею. На дзвінок у 102 в аеропорт приїхала група патрульно-постової служби Національної поліції Залізничного району міста Львова, яка, як з’ясувалось, не вповноважена вирішувати такі ситуації.

Про ці факти і дії працівників прикордонної служби було повідомлено на гарячу лінію ДБР і зафіксовано. Слідчо-оперативна група Залізничного районного відділу Національної поліції України, яка прибула на виклик в аеропорт, прийняла заяву про злочин, відібрала пояснення і зобов’язалась 13.12.2021 передати матеріали в ДБР для розслідування. Імран усе ж написав заяву на ім’я керівника Головного управління міграційної служби України у Львівській області, з проханням надати статус біженця, яку спочатку відмовлялися приймати, потім взяли та відмовилися реєструвати, а далі пообіцяли ввечері його відправити в Стамбул.

Пізніше, ввечері, після того як чеченця доправили до літака, він відмовився летіти, стверджуючи, що його переслідують у Російській Федерації спецслужби, які не тільки хочуть, але обов’язково його позбавлять життя, і повернувся назад у нейтральну зону.

Дивно те, що в нейтральній зоні колишнього добровольця батальйону Іси Мунаєва КІЛЬКА ДІБ, — розповідає Йосип Х., — утримували в нейтральній зоні без їжі і необхідних санітарних умов (він пив лише воду з-під крана в туалеті).

12 грудня, — розповів гість «Ратуші» , — до затриманого прийшов чоловік, який представився оперативним працівником Управління Служби безпеки України у Львівській області Ведмедем Володимиром. Чеченцю натякнули, що якщо той буде чинити опір та відмовиться вилетіти вечірнім рейсом до Стамбула того ж дня,  то «він все одно сьогодні запакує його в автозак, яким вивезуть його до Тернополя, де передадуть російським спецслужбам для повернення назад у Російську Федерацію». Принаймні про таке поінформував львів’ян сам Імран. Про це було повідомлено на гарячу лінію Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, де пообіцяли до середи 15 грудня  розглянути заяву.

Як стало відомо, о 19:57 12.12.2021 року заяву чеченця про набуття статусу біженця прийняли і обіцяли зареєструвати.

З цього приводу «Ратуша» звернулась з офіційним запитом до Управління СБУ у Львівській області, але на час виходу газетного матеріалу у світ відповіді ми ще не отримали. Однак несподівано в редакцію зателефонували силовики, які запевнили, що в історії героїзації діянь недопущеного до статусу біженця чеченця багато міфів. За інформацією оперативників, які не побажали афішувати свої імена, Імран справді був в Україні у 2014 році, але (за їхньою інформацією) участі в бойових діях на боці України не брав. Що, однак, не завадило йому повоювати в Чечні і в Грузії. Відлетів він зі Львова туди, звідки й прилетів – у Стамбул. І шансів на повторно легальне повернення у візитера найближчим часом просто нема. Оскільки в Австрії чеченець відбував термін покарання за скоєння кримінального злочину, то саме це й стало підставою для відмови йому в статусі біженця, і закон це робити дозволяє. Паспорт візитеру офіційно видали в Російській Федерації у 2019 році, тому говорити про те, що в цій державі його переслідують, можна з великою натяжкою.

Пан Михайло, один із тих львів’ян, які намагалися допомогти чеченцю по його прильоту в Україну, а тепер пробуватимуть через суд скасувати йому заборону на в’їзд, розповідає «Ратуші»: «Цього чоловіка справді переслідували в Росії за те, що він воював на боці України, а раніше — на боці Дудаєва в Чечні.  Є живі свідки того, що він був в АТО, серед них — працівники СБУ, які бачили його в тому чеченському батальйоні, яким керував Іса Мунаєв. Цього разу чеченець їхав в Україну на запрошення львів’ян. Передбачалося, що його пустять за звичайним викликом, а вже тут він попросить статус біженця. Його за викликом не пустили — і тоді він одразу заявив, що просить статус біженця. Але його знову ж таки не пустили. Є, щоправда, такий нюанс: із таким прізвищем, як у нього, але з іншим роком народження та іншим іменем, є людина в санкційних списках РНБО, і це реально його родич, він цього не заперечує. Так, як це буває в кавказців, його родич воював на боці Кадирова, а він — на боці Дудаєва.

Думаю, що прикордонники і есбеушники подивились по прізвищу — і зразу його затримали, потім зрозуміли, що то інша людина, — але що далі було — ми не знаємо. Знаю, що чоловіка, який сподівається тільки на захист України, у львівському аеропорту вже нема і подальша його доля невідома. Тривожимось, адже ексбоєць приїхав саме на наше запрошення, і тому ми за нього відповідаємо. Якщо його життєві обставини склались саме так, то ми просто зобов’язані чоловікові допомогти, бо якщо завтра він десь потрапить у лапи ФСБ, то це вже буде наша спільна відповідальність… Ми зверталися до прикордонників, в інші інстанції, нам казали, що людину не відправлять із країни, а відправили. Думаю, це якось пов’язано з тим, що Росія свого часу давала за його затримання винагороду 1 мільйон євро чи з якимись особливостями його життя, які спецслужби завжди завуальовують терміном «оперативна інформація». Хтось просто про всяк випадок перестрахувався.

Ми зараз подаємо в суд, будемо в будь-якому випадку скасовувати цю заборону на в’їзд для ексбійця добробату», — розповів співрозмовник «Ратуші».

Світлана АНДРОСЮК, Микола САВЕЛЬЄВ

 

до теми

СБУ затримала «злодія в законі», який перебуває під санкціями РНБО

СБУ проводить комплексні заходи щодо боротьби з транснаціональними злочинними угрупованнями, які загрожують державній безпеці України. В ході оперативних дій, у Львівській області затримано іноземного так званого «вора в законі», — повідомляє пресслужба Управління СБУ у Львівській області.

Зловмисник нелегально прибув в Україну для створення і координації організованих злочинних груп.

Перевіряється інформація щодо підривної діяльності спецслужб РФ через спроби штучного загострення криміногенної обстановки в західних регіонах нашої держави.

Затриманий є уродженець однієї з країн Південного Кавказу, відомий кримінальник, який причетний до вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів.

У травні цього року, за систематичне створення загроз державній безпеці України, зловмисника було включено до санкційного списку РНБО і заборонено в’їзд до нашої країни.

За попередніми даними, кримінальник намагався приховано перебувати на Львівщині для впливу на кримінальне середовище. Для цього планував створити злочинну організацію з розгалуженими осередками на території регіону.

Встановлено, що для перетину держкордону і приховування свого перебування в Україні, він намагався використовувати підроблені документи.

Наразі слідчі СБУ повідомили зловмиснику про підозру за ч. 1 ст. 332-2 (незаконне перетинання державного кордону України) Кримінального кодексу України. Вирішується питання щодо обрання судом міри запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Тривають слідчо-оперативні дії для встановлення всіх обставин протиправної діяльності. Заходи з викриття зловмисника проводили співробітники спецпідрозділів СБУ спільно зі слідчими Управління СБУ у Львівській області та за процесуального керівництва Львівської обласної прокуратури.

Share.

Leave A Reply