ДНР у складі України?
Журналіст Юрій Луканов видав книгу про Донбас
Як би розвивалися події, якби ДНР, крий Боже, ввійшла до складу України на правах автономії — цю тему автор, водночас фантазуючи і застерігаючи, розкриває в оповіданнях. За словами одного з денеерівців, описаного в романі: «Придуркуваті укропи раптом захотіли миру. Вони добре стояли, не пускали республіканську армію вглиб України і помалу віджимали територію. Виглядало, що так чи інакше, але Донбас вони зачистять. І раптом таке — дайте їм миру».
Юрій Луканов видав художню книгу про Донбас, до якої увійшли оповідання під загальної назвою «Знайти убивцю Фільова» і роман «Репортер Волковський», яка стала несподіванкою як за формою, так і за несподіваним ракурсом подання інформації.
«Дехто з колишніх бойовиків зумів приховати свої злочини, став «шанованою людиною», хтось із них навіть в депутати Верховної Ради пробився.
Вони прагнуть карати колишніх воїнів, котрі виступили на захист України. Одначе, ні жертви злочинів, ні колишні воїни не сидять склавши руки, а вживають заходів, щоб минуле бойовиків відлунювалося їм сьогодні. Отож, мир настав лише формально. Де факто триває підпільна війна», — йдеться у пресрелізі, надісланому ЗМІ.
«Репортер Волковський» — роман про пригоди журналіста на війні. Він передає особистий досвід автора, однак не є документальне відтворення певних історій. В основі твору — особистий досвід автора, який висвітлював Майдан, анексію Криму, війну на Донбасі. «Там, звичайно, є багато кумедних речей, але це кумедні вкраплення. — розповів Юрій Луканов в ефірі «UA: Українське радіо». — Роман про страшні речі, карколомні з трагічним акцентом.
Іван Волковський герой цієї книжки — звичайно, там є щось і від мене, але він виробляє такі речі, на які я був би просто нездатний, — каже Луканов. «У Криму головний герой Іван Волковський визволяє з полону французького телеоператора, вдавшись до авантюрних прийомів. Потім їде у Донецьк, оскільки у полоні опинився його друг і колега. Дорогою він стає свідком трагічної ситуації, коли снаряд бойовиків влучає у пасажирський автобус і вбиває кількох людей. Врешті, головний герой сам опиняється у печально відомій в’язниці «Ізоляція». … Головний герой і його друг постають перед моральним вибором — збрехати на користь російської пропаганди і визволитися, чи відмовитися і залишитися в полоні, ризикуючи здоров’ям і життям», — йдеться в пресрелізі до роману, а який же моральний вибір зробив головний герой, читач може дізнатися з самої книжки.
«Юрій Луканов так точно описав денеерівський концтабір, що складається враження, ніби він сам там був. Суттєвих розбіжностей його опису з реальністю, яку влітку 2014-го я спостерігав протягом 48 діб, майже немає. Вкупі з вигаданими, але дуже типовими персонажами, викладене Юрком може здатися читачам абсурдом, але реальність не менш абсурдна. Думаю, це хороша проза, якій можна довіряти», — каже колишній в’язень «Ізоляції» Дмитро Потєхін.
Також герої роману шукають відповіді на питання, як поводитися журналісту країни, на яку напали: зберігати цілковитий нейтралітет чи шукати інакші підходи — тема, близька самому автору, який написав десь із сотню репортажів про події на Донбасі.
Світлана ПАВЛИШИН