Понеділок, 20 Березня

Двічі викрадений суддя

Епопея з викраденням українського судді Чауса триває і набирає якихось дивних обертів. Прокуратура у справах боротьби з організованою злочинністю і з особливих справ Молдови заявляє, що проводить перевірку відео зі зниклим українським екссуддею Миколою Чаусом. У прокуратурі також повідомили, що двоє фігурантів справи перебувають під арештом. Нову інформацію розглядатимуть «після того, як стануть доступні дані, що становитимуть значний інтерес для громадськості», цитують заяву відомства кілька молдовських ЗМІ.

Напередодні в телеграм-каналі ChausUA з’явилося відео зі зверненням Чауса, який заявляє, що перебуває в безпеці та почувається добре, і каже, що його викрадення відбулося не тепер, а в 2016 році, коли його змусили залишитися в Молдові.

«Мої кінцівки на місці та щелепа без видимих пошкоджень. Зараз не можу повідомити про своє місце перебування, бо багато хто намагається спекулювати на моєму нібито викраденні. Кому це вигідно? Можна лише здогадуватися», — сказав Чаус.

Проте дуже цікавими виявилися метадані самого відео.

Так, папка, з якої завантажили відео, називається «гусь». Саме відео монтували у професійній програмі відеомонтажу Adobe Premiere Pro, яка встановлена на MacBook Apple. Ця програма доволі складна для освоєння та користування, порівняно з іншими програмами для відео, що є на MacBook. Тобто це програма для професійного монтажу.

Все це може означати одне: Миколі Чаусу допомагали створити це відео, і це спланована медіакампанія. Саме звернення безпосередньо свідчить, що Чаус коментує все під тиском, бо він сам вшився з України, і було чого.

Микола Чаус — екссуддя Дніпровського райсуду Києва, відомий тим, що ухвалював рішення проти Автомайдану і підлягав люстрації, але люстрований не був.

9 серпня 2016 року детективи НАБУ спіймали Миколу Чауса на хабарі в 150 тисяч доларів. На місці передачі хабаря вилучили скляну банку, куди суддя сховав гроші. Суддю не затримали, бо, згідно з Конституцією, у нього був суддівський імунітет.

Власне після цього екссуддя опинився в Молдові через справу, порушену щодо нього в Україні. Верховна Рада 6 вересня 2016 року підтримала подання ГПУ про надання згоди на затримання та арешт (взяття під варту) судді. З 11 листопада 2016 року Микола Чаус перебував у міжнародному розшуку за лінією Інтерполу з метою арешту й подальшої екстрадиції в Україну. 1 березня 2017 року Чауса затримали в Молдові. Одразу після цього Спеціалізована антикорупційна прокуратура заявила про наміри вимагати видання його Україні для проведення досудового розслідування відповідно до законодавства. З того часу він намагався добитися права на притулок у Молдові, аж доки його не викрали. 15 березня 2021 року стало відомо, що Молдова остаточно відмовила Чаусу в політичному притулку. Чаус перебував на той момент у міжнародному розшуку.

Нагадаємо, що 3 квітня 2021 року колишнього суддю Миколу Чауса в столиці Молдови Кишиневі, де він просив притулку, викрали. Його адвокат Юліан Балан розповів, що група невідомих озброєних чоловіків схопили екссуддю в центрі міста. На це відреагувала президентка Молдови Мая Санду.

Згодом у міністерстві внутрішніх справ Молдови дійшли висновку, що Чауса викрали іноземні громадяни, які виїхали в Україну. 7 квітня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що Україна непричетна до зникнення Чауса, і запропонував Молдові створити спільну робочу групу. ЗМІ Молдови звинувачували у викраденні Чауса українських розвідників, які зробили це на замовлення провладних кіл України.

Повідомляли, що Чауса могли тримати на об’єкті Міноборони України в Хотянівці (Вишгородський район, Київська область). Також зазначали, що екссуддю українська влада хоче якось «легалізувати», «підкинувши» його десь на кордоні (наприклад, з невизнаним Придністров’ям або адмінкордоні з Кримом).

Згодом ЗМІ Молдови із посиланням на Telegram-канал «Індекс», що наближений до молдавських соціалістів, заявили, що Чауса вивезли до України на авто Toyota RAV 4, яке, як заявлено, належить посольству України. Потім той самий канал повідомив, що нібито за кермом Toyota RAV 4  був військовий аташе посольства Сергій Сметанюк, мандат якого закінчується 9 квітня. Молдова попросила Україну зняти з нього дипломатичний імунітет.

На своїй фейсбук-сторінці Zinoviy Huzar підсумував:

«ЗМІ пишуть, що Чауса викрали з Молдови, аби примусити його не давати свідчень проти заступника голови ОП Смирнова, адже той допомагав екссудді переховуватися в Україні до його втечі в Молдову, а такі свідчення стали б черговим ударом по команді Зеленського…

Ще Чауса можуть використовувати для дискредитації генерала Василя Бурби і розслідування агентством Bellingcat провалу операції із затриманням «вагнерівців».

Заяви Чауса у відеозверненні не можуть вважатися добровільними, — заявив адвокат Чауса Олександр Вишневий. Так само, до речі, вважає і дружина Чауса. На думку адвоката, у Чауса не було підстав зникати. Він планував повернутися в Україну і дати свідчення НАБУ в кримінальному провадженні, яке розслідується.

«Якщо його ніхто не викрадав, чому він за цей час не зв’язався хоча б із адвокатами, зі сім’єю? І давайте ще проаналізуємо, що робити з тими, кого затримали правоохоронці в Молдові за його викрадення? Куди подіти їх і те, що вони розповіли? Не менше запитань зумовлює і його заява про викрадення в 2016 році. Чому він говорить про нього, але нічого не розповідає про те, що трапилося з ним цього року?», — дивується адвокат.

Підготував Микола САВЕЛЬЄВ

Share.

Leave A Reply