П’ятниця, 31 Березня

Кривава гра казахських престолів?

За останніми даними, у Казахстані нині залишаються війська ОДКБ та техніка “миротворців”, більшість із яких прибули з Росії. Кількість затриманих під час протестів, які охопили всю країну, наближається до 10 тисяч. Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв заявив, що виведення миротворчих сил ОДКБ з країни розпочинається в четвер, 13 січня.

Бунтівний Жанаозені

Нагадаємо, мітинги проти стрімкого підвищення цін на скраплений газ розпочалися в Казахстані 2 січня в Жанаозені (місто в Мангістауській області, на заході країни). Ціна за літр газу зросла із 60 до 120 тенге, або з 3,7 до 7,5 грн на наші гроші. Для порівняння, в Україні літр автогазу нині коштує близько 19 грн. Найпоширенішим гаслом протесту тих, хто валив пам’ятники Назарбаєву, стало “Старий, іди!” (Шал кет). Це звернення до Нурсултана Назарбаєва, хоча той з 2019 року не обіймає пост президента країни. То звідки таке гасло??

Жанаозен — місто, відоме своїми протестами. В 2011 році тут півроку бастували профспілки місцевих підприємств нафтогазової галузі. Протестувальники вимагали підвищення заробітної плати. Аж поки в грудні 2011 року нібито частина бунтівників напала на учасників святкування Дня незалежності Казахстану. Це дало привід силовикам відкрити вогонь на ураження. За офіційними даними загинуло 15 людей, за даними ЗМІ — близько 70.

Невдовзі січневі мітинги переросли в масові протести, незважаючи на те, що уряд склав свої повноваження, а також було оголошено зниження цін на газ. Президент Токаєв, якого вважають прямим ставлеником Володимира Путіна, звернувся до Організації договору про колективну безпеку по допомогу в придушенні протестів.

7 січня президент Казахстану наказав відкривати вогонь на ураження без попередження. А вже 9 січня Міністерство внутрішніх справ країни заявило про затримання 7 939 осіб під час протестів. У найбільшому місті Казахстану Алмати загинуло щонайменше 30 осіб. Заступник міністра охорони здоров’я Ажар Гініят повідомила, що понад 1 000 людей постраждали внаслідок масових протестів у Казахстані, близько 400 госпіталізовано. На всій території країни запроваджено режим надзвичайного стану.

Грабуй награбоване?

Причинами невдалої революції в Казахстані стали несправедливий розподіл ресурсів усередині країни в рамках сировинної економіки, тотальна корупція та особистий культ Нурсултана Назарбаєва. За тиждень повстання практично було придушене. Результатом, без сумніву, стала ротація еліт і більша залежність країни від Росії. Особливістю протестів у Казахстані були більш динамічні та радикальні дії невдоволеного населення, порівняно з протестами в Україні, Білорусі чи Вірменії. За тиждень стало зрозуміло, що протести не призведуть до зміни влади в країні. Головною причиною є брак визнаних повстанцями лідерів. А відтак — нездатність побудувати альтернативні інститути управління для транзиту влади: раду лідерів протесту, тимчасовий уряд, установчі збори, або щось подібне.

Після придушення виступів Токаєв заявив, що більшість ресурсів, котрі награбувала родина Назарбаєва, повернуть казахам. Зроблено це буде через спеціальний фонд, який очолив, зрозуміло, сам Токаєв. Нурсултан Назарбаєв очолював Казахстан як президент з 1990 року. До того, з 1979 року обіймав посади в керівних органах тоді ще радянської республіки.

Клан Єлбаси

У березні 2019 року Назарбаєв склав із себе повноваження президента, передавши їх своєму соратнику — голові Сенату Касим-Жомарту Токаєву. В 2010 році Назарбаєв дав собі статус Єлбаси — лідера нації. В березні 2019 року столиця країни Астана була перейменована в Нур-Султан на честь Назарбаєва. По всій країні за життя Єлбаси йому встановлені пам’ятники. Сам Назарбаєв, після відставки з посади президента, залишив за собою посаду голови Ради національної безпеки країни. На ключових посадах в держорганах залишились його ставленики — родичі.

Тож транзит влади до Токаєва був показовим і формальним. Насправді країною і далі керував Назарбаєв та його родичі.

Першу позицію в місцевому Forbes займає Володимир Кім, власник компанії KAZ Minerals, що видобуває та експортує мідь. Його називають “гаманцем Назарбаєва”. В жовтні 2019 року видання БАСЕ повідомило, що Кім купив для Назарбаєва нерухомість у центрі Лондона — в Hyde Park. Другу позицію в Forbes-Казахстан посідає Булат Утемуратов — помічник Назарбаєва в 1999 — 2003 роках. Йому належать місцевий мобільний оператор Sky Mobil, Фортебанк та багато нерухомості. На третій і четвертій позиції дочка Назарбаєва — Дінара Кулібаєва та її чоловік Тімур Кулібаєв. Вони володіють інвест-компанією Алмекс та банком “Народний”. Дев’яту позицію Forbes-Казахстан займає В’ячеслав Кім, власник Kaspi Bank. Співзасновником цього банку раніше значився Кайрат Сотибалди — племінник Назарбаєва, ексгенерал Комітету національної безпеки Казахстану (КНБ). Даріга Назарбаєва — старша донька Єлбаси, була депутатом Мажилісу, працювала в уряді. А з березня 2019 року, коли Назарбаєв пішов у відставку, була обрана головою Сенату — верхньої палати парламенту.

Протести в Казахстані супроводжувались відімкненнями інтернету по всій країні. А також інформаційним вакуумом з боку державних органів. Через це протести породили багато конспірологічних версій.

Без сумніву, в протестах брала участь велика кількість громадян Казахстану, невдоволених корупцією, браком перспектив, несправедливим розподілом ресурсів. З іншого боку, багато питань породжують успішні напади на поліцейські відділки та адміністративні будівлі в Алмати. Вони супроводжувались великою кількістю актів мародерства та спустошенням арсеналів зброї. Показово, що бунтівники в Алмати порівняно легко захопили будівлю КНБ та наявну там зброю. Водночас, зі самого початку чинний президент Токаєв у відповідь на протести… лише прибирав від влади людей Назарбаєва. Одна з версій передбачає, що клан Назарбаєвих спробував скористатись протестами, щоб послабити позиції свого ставленика Токаєва, який почав відбудовувати власну вертикаль влади. Через це був організований хаос в Алмати, коли декілька днів влада не контролювала двохмільйонне місто — найбільше за населенням у країні.

«Терористи» залишаються в Казахстані?

Токаєв спершу заявив, що на столицю Казахстану напали 20 тисяч терористів, а потім зрік, що тіла вбитих терористів їхні спільники викрали з моргів, що викликало насмішки навіть до всього звиклих російських пропагандистів. РФ прислала в Казахстан близько 2,5 тис. військових. Армія ж Казахстану налічує близько 80 тис. осіб. Вочевидь, причиною залучення іноземних військ був не дефіцит власних силовиків, а брак довіри до них. Токаєв просто здав частину суверенітету країни в обмін на допомогу в утриманні влади.

Христина СЛЮСАРЧУК

Share.

Leave A Reply