Четвер, 28 Березня

На які відпустки мають право військові ЗСУ під час воєнного стану?

Військовослужбовці, мобілізовані до Збройних сил України, зокрема ті, що прийшли до ЗСУ добровольцями в перші дні повномасштабного вторгнення, запитують “Новинарню“: на яку відпустку вони мають право під час воєнного стану? На це питання нам дали відповідь юристи ГО “Юридична сотня“.

   Військові – як контрактники, так і мобілізовані – під час воєнного стану можуть отримати такі види відпусток:

   за сімейними обставинами та з інших поважних причин (до 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця відпустки та назад, але не більше 2 діб в один кінець, зі збереженням грошового  забезпечення);

   у зв’язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною (для жінок-військових);

   через хворобу або лікування після тяжкого поранення за висновком військово-лікарської комісії.

Право на відпустки гарантують частини 18 та 19 статті 10-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.

– Як військовий може взяти відпустку за сімейними обставинами та іншими поважними причинами?

– Така відпустка надається на розсуд командування.

– Щоб її отримати, потрібно подати рапорт командиру з документами, що підтверджують потребу у відпустці.

Як неодноразово зауважувало Міноборони України, наразі не обмежений перелік підстав для надання відпусток за сімейними обставинами та з інших поважних причин, а також їхня кількість на один рік.

– Чи можлива під час воєнного стану відпустка без поважних причин або не за сімейними обставинами?

– Поки що ні.

– Що пропонує законопроєкт № 8081 від 28.09.2022?

– Верховна Рада в першому читанні підтримала законопроєкт № 8081 від 28.09.2022 про відпустки військовим під час воєнного стану. Законодавці пропонують надавати відпустку зі  збереженням грошового забезпечення до 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше 2 діб в один кінець, без прив’язки до сімейних обставин чи інших поважних причин.

Така зміна дозволить військовим мати право на відпустки під час воєнного стану незалежно від наявності сімейних обставин.

Але якщо закон приймуть після другого читання, у командування однаково зберігається право вирішувати, чи надавати відпустку.

Поки що (станом на 14.11.2022) цей законопроєкт ще не ухвалений та не діє.

Як отримати УБД?

Статус учасника бойових дій в Україні можуть отримати особи, які брали безпосередню участь у заходах з оборони країни, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією РФ після 24 лютого.

Зміни регулюються Постановою Кабінету Міністрів № 413, повідомляють у Міністерстві юстиції України.

Зазначена категорія осіб матиме змогу користуватися пільгами і гарантіями, визначеними чинним законодавством, зокрема Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Умовою надання статусу УБД для військовослужбовців є виконання ними особисто, або у складі військової частини бойових завдань. При цьому не встановлюються вимоги щодо кількості днів перебування в районах проведення бойових дій.

   Підтвердженням виконання бойових завдань військовослужбовцем є витяги/копії з:

* бойових донесень;

   * журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки);

   * вахтових журналів;

   * польотних листів;

   * матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.

Для підтвердження потрібно мати хоча б один з вищезазначених у переліку документів.

Щоб отримати статус УБД командири військових частин мають звернутися до комісії, утвореної державним органом, у підпорядкуванні якого перебуває військова частина або військовослужбовці самостійно мають звернутися через територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Х. С.

Share.

Leave A Reply