Четвер, 28 Березня

Навіщо дітей водили «за шафу»?

Батьки звинуватили львівську вчительку у знущанні над першачками і написали заяву до поліції

Останнім часом не минає й тижня-двох, щоб не вибухнув новий скандал з приводу нелюдяного поводження з дітьми в школах з боку їхніх наставників. Ми живемо в епоху гаджетів, тож часто такі неврівноважені вчителі стають «зірками ютубу», бо діти фільмують їхні «спічі» на телефони. Кожен випадок — індивідуальний, і звісно, деякі діти теж далеко «не цукор», але чи мають право такі люди взагалі працювати з дітьми? Бути гарним «предметником» — це одне, а любити дітей, які часто дуже непрості, — це зовсім інше. Щоправда, любити у вишах не вчать… Кожен із нас пригадає подібних наставників із часів своєї шкільної науки… 1 червня — Міжнародний день захисту дітей, тож «Ратуша» вирішила детальніше пригадати читачам скандали, що прогриміли останніми тижнями в деяких школах.

Водила за шафу і… била по обличчю?

Учительку початкових класів Львівської школи № 87 Ірину Ф. звинувачують у знущанні над першокласниками. Інші докидають — ще й у фінансових махінаціях. Зокрема, відео, де школяр розповідає про побиття, у п’ятницю, 28 травня, оприлюднила в фейсбучній групі «Батьки SOS» мама першокласника Даниїла Піців, — передає VG Львів. «Моєму сину 7 років. Ми ніколи не думали, що наша вчителька Ф. (скорочення редакційне. — Ред.) Ірина Ярославівна (школа № 87, м. Львів) може вчиняти насильницькі дії. Під час карантину про це почали говорити діти нашого класу, що вчителька водила дітей за шафу. Діти чули крики і плач моєї дитини. На наші звернення не реагує, зразу втекла на лікарняний. Заяву в поліцію написали, а реакції ніякої. Як діяти? Порадьте», — розпачливо написала розтривожена почутим від своєї дитини мама.

У коментарях під своїм постом вона також розповіла, що вчителька не залучала її сина до навчального процесу: «Казала нам робити інклюзію, щоб їй була доплата, ми звертались до психолога. Вона сказала, що син соціалізований, все добре».

За словами Даниїли Піців, мами першокласника Марка, в школі й раніше ходили чутки про те, що ця вчителька «водить дітей за шафу», поки не дізналася про це від свого сина, пише «Захід.нет». «У класі стоїть шафа, вона десь на півтора метра відсунута від стіни. Дітям за ту шафу категорично заходити не можна, вчителька там собі облаштувала умивальник, такий куточок. Але як виявилося, за ту шафу вона не раз водила мого сина, там вона його била по обличчю. Діти, які сиділи в класі за партами чули, як мій син плакав за тією шафою», — розповіла деталі мама семирічного Марка.

Крик — частина робочого процесу?

Коли Даниїла Піців почала говорити про цей випадок з іншими батьками, виявилося, що є ще двоє незадоволених вчителькою матерів. Мама першокласника Світлана Кувшинова розповіла, що її син півроку відмовлявся ходити до школи.

«Я довго розпитувала, чому так, і син розповів, що Ірина Ярославівна на нього кричить, що він її боїться і коли зі страху він написав цифри в іншу сторону, то вона на нього ще більше розкричалася. Крім того, мені син розказав про ту шафу. Сказав, що неслухняних дітей вчителька відводить туди. Я питала в Ірини Ярославівни, чому вона кричить на мого сина, а вона сказала, що це частина робочого процесу», — розповіла Світлана Кувшинова.

Ще й шахрайство?

Окрім того, що вчителька погано ставиться до дітей, то ще й займається шахрайством, зазначають батьки. Про це у своїй скарзі до директора школи написала мама ще однієї дитини — Ольга Кірюшкіна.  «Я була в батьківському комітеті, перед початком школи Ірина Ярославівна на зборах сказала, щоб ми зібрали гроші на кольоровий принтер. Ми зібрали 5500 грн, але, як виявилося, школа видала нашому класу принтер і самим його купувати не треба було. Тому 6 квітня я написала заяву на ім’я директора про махінації з боку вчительки», — сказала мама семирічної школярки Ольга Кірюшкіна.

Позиція інших сторін

Варто заради об’єктивності додати, що не всі батьки підтримують думку про знущання з боку вчительки. Наприклад, Марія Каландяк, мама дитини, яка навчається у тому ж класі, що й дитина Даниїли Піців, написала в коментарях під постом пані Даниїли: «Ми всі були шоковані, коли з’явилась інформація про фізичне насилля над дитиною. Я, як і кожна мама в класі, розпитувала свого сина, але мій син не підтвердив такої інформації. Про куток казав, що так, нечемних дітей ставили. Але про те, що когось били чи знущались, сказав, що не було. Я не можу говорити за інших дітей, у мене є лише слова моєї дитини. Я не маю причин не вірити своєму синові чи вчителеві, яка заперечує факт побиття, так само, як і не маю права не вірити п. Даниїлі та її синові. І нас таких батьків, які фактично опинились між двох вогнів, більшість. Є слово одного проти слова іншого». За словами директора школи Павла Петринки, після батьківських скарг вчителька дістала догану і пішла на лікарняний, до того ж не відповідає на телефонні дзвінки. «Ірина Ярославівна вже два тижні на лікарняному. Вона захворіла після того, як батьки написали на неї скаргу і жодних пояснень з того приводу вона не давала. Вчителька сказала, що дасть пояснення, коли порадиться з юристом. Ми ініціювали розслідування в школі. Є троє батьків, які стверджують, що вчителька принижує окремих учнів. І вже раніше вона отримала одну догану», — розповів директор школи № 87. Сама ж вчителька відкидає будь-які звинувачення. Своєю чергою, вона 13 травня написала заяву в поліцію на батьків, які зводять на неї наклеп, і заяву на директора школи.

«Ніякої догани на мене не було. Директор мене не ознайомив з тими заявами. Крім того, в мене є велика група підтримки від батьків моїх колишніх учнів, які стверджують, що я ніколи дітей не била. І ніяких грошей на принтер я не збирала. Я 23 роки працюю в школі і ніколи не мала ніяких проблем», — наполягає пані Ірина, коментуючи конфлікт медіа .

«Ця вся історія — брехня. Я бачила, що мама Марка виклала відео в інтернет, вона створює проти мене наклеп. Я не відчуваю жодної вини. Ця дитина, так сказати, трошки хвора, але мама мені такої довідки не надає. Я знаю, що хлопчика били вдома, тому він б’є інших дітей. Мене просто хочуть вижити з роботи», — бідкається Ірина Ф.

До слова, 20 травня ці троє матерів написали колективну заяву у Галицький відділок поліції, в якій просять розібратися правоохоронців із махінаціями вчительки щодо принтера, у своїх заявах вони також написали про моральне та фізичне знущання над їхніми дітьми. Крім того, 7 червня батьки підуть у ЦНАП, аби там зареєструвати скаргу на Ірину Ф. в міське управління освіти.

Правда — посередині

Вчителька, яка 20 років працює в одній зі шкіл Львова і яка, природно, щоб не роздмухувати пристрастей, не побажала себе назвати, прокоментувала «Ратуші»:

«Говорячи про конкретно цей випадок: я так розумію, що хлопчик, про якого йдеться, не є на інклюзивному навчанні. З опублікованого відео чомусь закрадається припущення, що, можливо, він мав би бути на інклюзії. Повторюю: це лише припущення, бо я не психолог. Тим більше, мама дитини пише, що вони до психолога звертались, і психолог сказав, що дитина є соціалізована. А от вчительці, звісно, явно треба якусь психологічну допомогу, якщо вона справді таке робить.

На її захист можу сказати одне. Всі засуджують вчителів, але мало хто розуміє, що вони теж люди і інколи і їм потрібні професійні психологи і підтримка.

А якщо припустити, що в цьому випадку хлопчику потрібна інклюзія — то це ще окрема тема. Так що коментувати — невдячна справа. Правда — посередині. Дуже важко, не знаючи деталей, стати на чийсь бік».

Як реагують люди в соцмережах?

У коментарях до публікацій про цю розголосну прикру подію люди, як завжди, дають слушні поради і коментарі:

Alex Gargas: «Все елементарно, просто поставте в кожному коридорі й кабінеті відеоспостереження. І проблем у школах не буде. Те саме зробіть у дитячих садках. І обов’язково дайте доступ до камер батькам».

Тоді, зазначає автор коментаря, батьки бачитимуть поведінку обидвох сторін. Адже є профнепридатні вчителі, які знущаються з дітей, але, з іншого боку, є й діти, які поводяться неадекватно і своєю поведінкою роблять нестерпною атмосферу в класі.

Roksolana Prokopyuk: «Яке має право вчителька давати висновок,що Марко «трошки хворий»?? Яким чином вона це виявила?? На око, чи як?))».

Veronika Mishenina: «За такий заочний «діагноз» можна відповісти у суді. Я б таку засудила, але треба докази».

Priska Olha Sydor: «Яке щастя, що тепер можна припиняти такі знущання досить швидко. В мій час доводилось терпіти знущання божевільних «училок» роками…».

Оксана Миндюк: «Інклюзивне навчання виробляється на підставі висновків лікарів, висновків обстежень та виписок з лікарень і т.д. Тоді з цими висновками, діагнозами, які були написані фахівцями в медичній сфері, — йдете у ІРЦ. Там оглядають вашу дитину, де засідає комісія ІРЦ. Один екземпляр документів дають вам на руки. Один віддають школі. Там, у тих документах, чітко прописані всі рекомендації. Які функції повинен виконувати вчитель, асистент вчителя або асистент дитини та весь педагогічний супровід».

Попередні горезвісні «вчителі-зірки тубу»

Нагадаємо, 18 травня вчительку географії Соснівського ліцею № 2, що на Львівщині,  судили за цькування семикласників. Оксана Притула регулярно обзивала школярів та погрожувала фізичною силою, зокрема казала, що «приб’є їх». Запис однієї з таких розмов учні ліцею виклали у фейсбук, повідомляє «Захід.нет». 14 квітня батьки учнів написали на вчительку заяву в поліцію, звинувативши її у булінгу. В суді Оксана Притула визнала свою провину.

А того ж дня, 18 травня, на Львівщині вчителька інформатики змушувала учня з’їсти паперового літачка, а потім ножем погрожувала відрізати палець. А все тому, що  у хлопця не було ручки, тож педагогиня порадила 12-річному Владиславу писати власною кров’ю. Свідками цього було понад два десятки учнів. Деякі перелякалися і розповіли батькам. Зчинився скандал. Жінка запевняє, що то вона так жартувала з дітьми, але вони не зрозуміли. Журналісти «Ратуші», та й, мабуть, більшість читачів, переконана, теж би не второпали таких жартів. Мабуть, це тому, що в нас просто нема почуття гумору

Підготувала Світлана ПАВЛИШИН

Share.

Leave A Reply