Четвер, 28 Березня

Пандемія: хроніки хронічного

Весняний карантин збурював у нас шквал емоцій: ми боялись за своїх рідних, панікували, співпереживали, намагались шукати позитиви — раділи додатковій можливості побути з рідними, перечитати давно відкладені книжки, врешті, не вірили в жодні віруси, вважаючи все це змовою… Та відтоді сплило чимало води, пандемія шириться, цифри зростають, і на зміну шквалу емоцій прийшло виснаження і емоційне отупіння. Як висловилась одна знайома, «Довгий час страхів і тривог подіяв на нас як морфій». Та все одно, нехай навіть механічно, стежимо за новинами, щоб бути у всеозброєнні, коли «нахабний гість» спробує постукати в нашу домівку.

«Арена-Львів» як потенційний шпиталь

Наразі нема потреби у мобільних госпіталях, але варіанти пропрацьовують.

Як розповів 13 листопада під час брифінгу директор  департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Орест Чемерис, є доручення пропрацювати варіанти розгортання тимчасових мобільних госпіталів пише «Четверта студія». Він уточнив, що необхідності розгортати тимчасові шпиталі в області нині нема, але це не означає, що її не буде найближчим часом. Тому медики готуються до найгіршого.

«Цього тижня ми здійснили об’їзд та оглянули спорткомплекс Університету Франка на вулиці Черемшини та «Арену-Львів». Прораховуємо логістику та розглядаємо потенційні маршрути, у разі потреби. Акцентую, що не йдеться про футбольне поле, ніхто не буде на газонах класти пацієнтів. Йдеться про приміщення стадіону, про великі відкриті площі, на які можна швидко завезти всі необхідні меблі, адаптувати палати інтенсивної терапії», — розповів Орест Чемерис.

«Ми свідомі того, що йдеться про крайнощі, адже набагато краще вкласти кошти в лікарню, де обладнання та матеріальна база залишиться назавжди для надання медичної допомоги.  Проте якщо буде необхідність, ми маємо бути до цього готові. Мобільні госпіталі зможуть приймати пацієнтів залежно від площі, адже для одного пацієнта має бути не менше 10 метрів квадратних», — наголосила керівник Львівського обласного лабораторного центру Наталія Іванченко.

Тим часом користувачі соцмереж нагадують про незадіяний потенціал санаторіїв, які нині пустують: «Навіщо розгортати щось нове, якщо є готові незадіяні корпуси в курортах Моршина, Трускавця. Які мають все потрібне для поселення і для побуту. Тільки поставити все необхідне для обслуговування і лікування хворих. І таких курортів багато по всій Україні, в яких пустують корпуси» (Ярослав Третяк).

Кількома днями раніше на брифінгу Орест Чемерис розповів, що наразі загальна завантаженість ліжок із хворими на коронавірус становить 64,7 %.

«На жаль, динаміка останнього тижня показує, що кількість хворих, які звертаються за допомогою і потребують госпіталізації, залишається на високому рівні. В середньому від 180 до 220 хворих госпіталізовують щоденно», — сказав головний медик Львівщини. Також Чемерис повідомив, що розглядають варіант залучення студентів-медиків та інтернів до роботи з хворими на коронавірус, якщо ситуація з пандемією в області погіршиться.

У вівторок, 17 листопада, під час виступу у Верховній Раді прем’єр-міністр України Шмигаль також заявив, що поки немає потреби в розгортанні мобільних шпиталів, але «підготовка триває», — передають «Букви». За його словами, на початку епідемії в Україні були готові для прийняття  хворих на коронавірус COVID-19 лише  12 500 ліжок. Нині їхня кількість становить 54 тисячі. І кожного тижня Кабмін додає від 2 до 4 тисяч нових ліжок. Він також поінформував, що в середині квітня проводилося 3,5 тис. ПЛР-тестів на день. Нині Україна виходить на рівень 50 тис. ПЛР-тестувань на день. До кінця року Кабміном поставлено завдання профільному міністерству вийти на 75 тис. таких тестувань на день.

До речі, в понеділок, 16 листопада, у Львівській міській клінічній лікарні швидкої медичної допомоги відкрили першу частину нового відділення, яке прийматиме хворих на коронавірус. Перші 50 «ковідних» місць підготували лише за 12 днів. Вони готові до прийому пацієнтів. До кінця листопада тут облаштують ще 300 місць з підведеним киснем та необхідним обладнанням.

Нове відділення для ковід-пацієнтів розмістили в корпусі, частину якого винаймав медичний коледж. Там зробили ремонт, завезли ліжка та усе необхідне обладнання для лікування коронавірусу. Окрім того, додаткові ліжкомісця готують і в інших медичних закладах міста. Так, у 1-й міській лікарні на вул. Ужгородській розгорнуть ще 80 ліжок, а у 8-й міській лікарні на вул. Навроцького — ще 60 ліжок (частину з них — у приміщенні центру «Мікрохірургія ока»), — пише «Захід.нет».

На Львівщині від коронавірусу померло подружжя лікарів

Подружжя лікарів, Ганни та Богдана Городенчуків із Сокаля, які, попри літній вік, не припиняли працювати і допомагали хворим, померли від коронавірусу з різницею в один день. Про це у соцмережі написав головний лікар КНП «Сокальська центральна районна лікарня» Роман Швед, — пише «Дивись.info».  Впродовж трьох тижнів у Львові намагалися врятувати життя цих двох лікарів. Однак львівським медикам це не вдалося. У вівторок, 10 листопада, від ускладнень коронавірусу, помер чоловік Богдан Городенчук, серце його дружини Ганни Городенчук зупинилося наступного дня, у середу, 11 листопада.

Подружжя Городенчуків все життя працювало у Сокальській центральній районній лікарні,.

79-річна Ганна Городенчук була акушером-гінекологом, вона завідувала гінекологічним відділенням. Її чоловік 80-річний Богдан Городенчук був гастроентерологом і  завідувачем лабораторії.

Померлих від ковіду в Росії ховатимуть під скляною кришкою

У Росії для померлих від коронавірусу створили спеціальні труни, завдяки яким родичі можуть попрощатися з покійним, не порушуючи карантин. Про  це йдеться в повідомленні державного ритуального сервісу ДБУ «Ритуал», інформує ТСН. Труни мають скляну кришку. Виробники запевняють, що вони повністю герметичні і вважають, що таким чином можна ховати людей, не порушуючи вимог карантину.

«Нова технологія дозволяє обладнати труну додатковою герметичною скляною кришкою. Це дає можливість провести традиційну церемонію прощання з покійним, водночас дотримуючись вимог із захороненням в закритій труні», — вказується в повідомленні. Розробники таких трун стверджують, що кришка з оргсклом монтується додатково до основної кришки і всі з’єднання повністю герметичні. «Така технологія також дозволяє уникнути можливих зловживань під час організації доступу родичів на церемонію прощання з померлими, які мали коронавірусну інфекцію», — відзначили в «Ритуалі».

Нагадаємо, що рекомендації щодо поховання інфікованих новим типом коронавірусу Міністерство охорони здоров’я України оприлюднило 8 квітня.

Коронавірусна Зе-естафета

Слідом за своїм начальством міністр охорони здоров’я Максим Степанов отримав позитивний тест на COVID-19 і перебуває на самоізоляції вдома, — інформує «Радіо Свобода». Очільник МОЗ продовжить працювати дистанційно, зокрема проводити щоденні брифінги. Про це він повідомив на своїй сторінці у фейсбуці.

Попередніми днями позитивні тести на COVID-19 отримала ціла низка представників нинішнього керівництва України — від керівника офісу президента Андрія Єрмака і самого президента Володимира Зеленського, голови і першого заступника голови Верховної Ради Дмитра Разумкова і Руслана Стефанчука, до віцепрем’єр-міністра Олексія Резнікова і кількох міністрів — зокрема, оборони Андрія Тарана і фінансів Сергія Марченка чи представника президента в Конституційному Суді Федора Веніславського.

При цьому Єрмак і Зеленський, у яких, за повідомленням, захворювання є в легкій формі, лягли на лікування в Київську лікарню «Феофанія», яку вважають елітною. Влада запевняє, що умови їхнього перебування там такі самі, як і в усіх інших громадян України.

У США тестують впровадження вакцини від коронавірусу

Американський фармацевтичний гігант Pfizer Inc оголосив про запуск у чотирьох штатах тестової програми з впровадження розробленої спільно з німецькою компанією BioNTech вакцини-кандидата від COVID-19.

Про це із посиланням на компанію повідомляє The Guardian. Вакцину компанії Pfizer потрібно транспортувати та зберігати за температури -70 градусів за Цельсієм. Компанії переконують, що їхній кандидат показує понад 90 % ефективності. Результати, кажуть, виявилися набагато кращими, ніж більшість експертів сподівалася. За словами американського президента Дональда Трампа, ця вакцина з’явиться в широкому доступі для всіх штатів, за винятком Нью-Йорка, у квітні 2021 року.

Американська фармацевтична компанія Moderna представила дані, котрі підтверджують ефективність розробленої нею вакцини від коронавірусу. Згідно з оприлюдненими в понеділок, 16 листопада, даними Moderna, ефективність експериментальної вакцини становить 94,5 відсотка. Компанія сподівається в разі допуску вакцини до застосування до кінця року поставити на ринок США близько 20 мільйонів доз вакцини. А вже в наступному році Moderna планує забезпечити випуск до одного мільярда доз.

Австрія оголосила жорсткий локдаун…

Канцлер Австрії Себастьян Курц оголосив про рішення ввести в країні загальнонаціональний жорсткий карантин. Локдаун буде діяти з вівторка, 17 листопада, до 6 грудня. Про це повідомляє австрійське видання Kurier, пише «РБК-Україна».

З вівторка, школи країни перейдуть на дистанційне навчання, а торгівля буде заборонена, крім критично важливих об’єктів: продуктових магазинів, аптек тощо.. Заклади громадського харчування також закрили. Уряд також закликає уникати контактів з іншими людьми, тому ввів обмеження: за добу поза будинком можна контактувати тільки з однією людиною. Крім того, в Австрії буде діяти цілодобове обмеження на вихід з будинку: покидати домівки можна тільки за крайньої потреби.

Як пояснив канцлер, метою національного локдауну є стримування кількості випадків коронавірусу на низькому рівні впродовж «тривалого часу».

…А в Нідерландах його почали поступово скасовувати

А от у Нідерландах, у зв’язку зі зниженням добових показників захворюваності на Covid-19, влада почала робити перші кроки щодо скасування локдауну, введеного під час другої хвилі пандемії. Про це повідомив прем’єр-міністр Марк Рютте, передає Deutsche welle.

Театрам, музеям, кіно і бібліотекам дозволено відкритися з 19 листопада. Але дане карантинне послаблення поки не поширюється на бари, кафе і ресторани. Громадяни країни також отримали право ходити в гості одне до одного, але не більше, ніж по три людини. До цього дозволялося приймати лише двох візитерів.

Однак найближчим часом повністю локдаун нідерландська влада скасовувати не має наміру — на думку уряду, це можна буде зробити лише у другій половині січня.

Підготувала Світлана АНДРОСЮК

Share.

Leave A Reply