Пильнуйте тих, хто прийшов до вас у фейсбук
ЄСПЛ визнав власника сторінки відповідальним за коментарі сторонніх осіб
Європейський суд з прав людини 2 вересня визнав, що власник публічного акаунту у фейсбуку відповідальний за коментарі третіх осіб на своїй сторінці та має контролювати, щоб коментарі сторонніх людей під його дописами не спровокували мову ненависті, повідомляє «Детектор медіа».
«Суд уперше вказав, що власник акаунту має особливі обов’язки контролю та пильності, зокрема якщо вирішує зробити свій акаунт публічним, надає можливість коментувати будь-кому та публікує контент, потенційно здатний спровокувати мову ненависті. В цій ситуації критичною є швидка реакція власника», — зазначає суддя ЄСПЛ від України Ганна Юдківська.
З таким висновком не погодилась одна суддя, на думку якої, застосування «похідної» відповідальності власника акаунту у фейсбуку є загрозою для свободи слова, насамперед щодо публічних осіб із дуже великою кількістю «друзів».
Нагадаємо, у 2011 році французький депутат, нині мер міста Бокера Джуліан Санчес був кандидатом на виборах до парламенту в окрузі Нім та написав критичний пост про свого політичного опонента, тоді ще євродепутата й першого заступника мера Німа Франка Пруста. Санчес опублікував іронічне зауваження щодо сайту передвиборної кампанії Пруста, під цим дописом двоє осіб залишили коментарі з расистським підтекстом, спрямовані проти мусульман.
Як пише канал «France 3», у 2013 році Джуліана Санчеса та двох коментаторів оштрафували на 4000 євро кожного. Зокрема, Санчеса засудили за розпалювання ненависті через те, що він не видалив коментарі третіх осіб із мовою ненависті щодо мусульманської громади, яка була асоційована зі злочинністю та прирівняна до групи «наркоторговців та повій». Депутат єдиний оскаржив це рішення — в апеляції суд Німа підтвердив його провину, але зменшив штраф до 3000 євро. У березні 2015 року касаційний суд відхилив апеляційну скаргу Джуліана Санчеса, того ж року він подав позов проти Франції до ЄСПЛ.
ЄСПЛ дійшов висновку, що не було порушення свободи вираження поглядів Санчеса — його «не критикували за використання права на свободу вираження поглядів у, зокрема, політичних дебатах, але його критикували за відсутність пильності та реакції на коментарі, розміщені на стіні його облікового запису у фейсбуку». На думку Європейського суду з прав людини, свідомо зробивши свій акаунт у фейсбуку загальнодоступним і дозволивши розміщувати там коментарі, Санчес був зобов’язаний стежити за змістом опублікованих коментарів, зазначає «Детектор медіа».
«Він не міг не знати, що його допис, швидше за все, приверне коментарі політичного характеру, які він мав відстежувати ще ретельніше», — уточнила Юдківська рішення суду.
Джуліан Санчес пояснив, що не видалив коментарі одразу, бо тоді був розпал виборчої кампанії: «Щойно мене викликали жандарми — я видалив коментарі. Я був посеред виборчої кампанії, я не міг прочитати всі коментарі, особливо коли ми отримуємо сотні їх на день у фейсбуку… ». Він незадоволений рішенням ЄСПЛ та консультується з юристом щодо можливості його оскарження (в нього є три місяці, щоби подати запит на передачу справи до Великої палати суду).
Юрист, правовий експерт Ярослав Жукровський так прокоментував «Ратуші» рішення Європейського суду з прав людини: «Звичайно, це рішення дуже цікаве. Йдеться не про звичайні коментарі, а про мову ворожнечі. Як на мене, абсолютно правильна правова позиція, адже реалізація права на свободу вираження поглядів повинна мати свої межі. І цією межею є мова ворожнечі та порушення прав і свобод інших людей. Не варто виривати з контексту лише питання відповідальності за коментарі. А говорити: за які саме коментарі? Звичайно, що мову ворожнечі не можна підтримувати чи сприяти їй у демократичному суспільстві. І свобода вираження поглядів — це не можливість «кажу, що хочу», а «висловлюю свої погляди, уникаючи і припиняючи мову ворожнечі». І такі обмеження, якщо вони мають легітимну мету, цілком обґрунтовані. Не бачу жодних юридичних перешкод чи обмежень у реалізації цифрових прав користувачів». Серед застережень, яке висловлюють у соцмережах стосовно рішення ЄСПЛ, є зокрема таке: людина, яка розмістила пост, могла не бути в мережі, щоб вчасно видалити коментарі з мовою ворожнечі. Чи мають бути якісь часові рамки для реакції? «В рішенні про це не йдеться. Діє принцип розумних часових меж. У цій справі Санчес побачив коментар через 24 год. і не видалив. Рішення ЄСПЛ не встановлюють процедур чи часових меж. Вони висловлюють правові позиції і визначають факти порушення прав людини», — уточнив Ярослав Жукровський.
Підготувала Наталя ДУДКО
Фото pixabay.com