Четвер, 28 Березня

Рейтинг найбільших українських мегаскандалів

Корупція під час війни вражає своїм цинізмом. Хоч, звісно, дивно було б, якби ті, хто зловживав, раптом перестали це робити лише через те, що гинуть українці у війні росії проти України. Оприлюднення корупційних скандалів сьогодні не менш важливе, ніж у мирний час. Тим більше в контексті допомоги, яку надають нам закордонні партнери. Наступне питання, яке виникає після оприлюднення, – відповідальність за зловживання. А також – хто саме відповідатиме за вчинене. Україна має перемогти у війні з росією, а також у війні з українською корупцією. В обох протистоянням нам необхідна допомога наших союзників, адже бачимо, що правоохоронна система України починає реагувати після тиску з-за кордону.

Про скандали з корупційним шлейфом, які не перестають штормити нинішню владу, «Ратуша» вже писала. Нині продовжуємо тему, подаючи рейтинг, чи, точніше, антирейтинг, що його уклав на своїй фейсбук-сторінці журналіст, головний редактор видання «Цензор.нет» Юрій Бутусов.

  1. Звільнення заступника міністра оборони В’ячеслава Шаповалова. Міністерство оборони уклало угоду на постачання харчів в армію на 2023 рік, де вартість деяких продуктів значно перевищувала ринкові ціни. Міністр оборони Резніков на початку заявив, що ніяких порушень нема, завищення цін на яйця – “технічна помилка”, через те, що Міноборони вимірює яйця у кілограмах, і погрозив залучити СБУ, щоб з’ясувати, звідки у журналістів ціни. Але після заяви НАБУ про відкриття провадження наступного дня Резніков визнав, що проблеми в міністерстві, а не в журналістів, і негайно звільнив свого заступника, відповідального за тил. Тепер питання, чи має Резніков відповісти за брехню слідом за Шаповаловим.
  2. Арешт першого заступника міністра громад та територій Василя Лозинського. НАБУ викрило високопосадовця на хабарі в 400 тисяч доларів першого заступника міністра громад та територій Василя Лозинського, який він намагався отримати як відкат за державні закупівлі дизель-генераторів у приватної компанії. Лозинський – близька довірена особа самого прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, з яким він працював багато років. Тепер питання, чи має Шмигаль відповісти за злочин свого ставленика, якому він довірив розподілення державних коштів.
  3. Звільнення заступника голови офісу президента Кирила Тимошенка. Тимошенко, відомий кураторством президентського проєкту “Великого будівництва”, став відомим завдяки швидкому збагаченню після потрапляння у владу. Після початку війни Тимошенко почав мешкати у приватній віллі будівельника Ніконова і користуватись елітними автомобілями, один з яких належить Вемиру Давитяну, тіньовому “авторитетному” бізнесмену, який має стосунки і з усім керівництвом Слуг народу, і з відомим “авторітетом” “Наріком”-Петровським. Після низки скандалів Тимошенку довелось написати заяву про відставку.
  4. Звільнення голови ОДА Дніпропетровської області Валентина Резниченка. Під час вторгнення фірма, оформлена на подругу Резниченка – фітнес-тренера, шляхом підкилимних рішень отримала рекордні суми фінансування з бюджету на будівництво магістралей у Дніпропетровській області. НАБУ відкрило справу та провело обшуки в Резниченка. Його захищав офіс президента, але скандал загасити не вдалось, і Резниченко нарешті звільнили.
  5. Таємне повернення незадекларованих грошей одному з керівників державної фірми “Прогрес”. Екс-заступник міністра оборони, один з керівник державної компанії “Прогрес” Олександр Миронюк за часів міністра Андрія Тарана виявився причетним до укладання фіктивних угод на постачання бронежилетів, які не отримало Міністерство оборони, під час обшуку у нього вдома у Миронюка знайшли близько одного мільйона доларів у різній валюті, які він раніше не вказував у декларації. Кошти заарештували. Але Печерський суд таємно повернув гроші Миронюку, під приводом, що нібито їх йому позичила сліпа (так вказано в довіреності) 86-річна пенсіонерка з Харкова. Жінка виявилась родичкою власника фірми, яка за часів правління Миронюка в Міноборони працювала з держкомпанією “Прогрес”, тобто опосередкований зв’язок очевидний. Збитки державі від афери з непоставленими бронежилетами ніхто не компенсував.
  6. Звільнення заступника генерального прокурора Олексія Симоненка. Симоненко на тиждень на новий рік під час війни виїхав для відпочинку на курорт Марбелья. Симоненко відомий як “рішала”, який контролював усю контрабанду, рейдерство, усі сумнівні питання, які на свою користь вирішувала влада.
  7. Звільнення голів Запорізької ОДА Старуха, Сумської ОДА Живицького та Херсонської ОДА Янушевича. Їхня діяльність багато часу викликала велику критику за некомпетентність та бездіяльність в оборонних питаннях, Янушевича президент Зеленський призначив з порушенням закону про люстрацію в серпні 2022-го. Але звільнили їх через зв’язки з Кирилом Тимошенком за компанію.

П’ять з цих скандалів починались з журналістських розслідувань “Української правди”, одне – “Дзеркала тижня”, але всі вони об’єднані швидким підключенням Національного антикорупційного бюро до вивчення цих питань.

«Усі ці люди багато років були в команді «Слуг народу», попри усі скандали, їх завжди прикривали, але що змінилось? Це миттєве масове звільнення пов’язано з питаннями міжнародних партнерів України, які шлють до України десятки мільярдів доларів допомоги і не хочуть терпіти корупцію в українській владі. Дипломатичний тиск країн Заходу на офіс президента призвів до швидкого результату. А Україна отримала одразу після цих скандалів черговий великий пакет військової допомоги, пише Юрій Бутусов. – Тепер важливо, щоб усі звільнені, які є на прицілі НАБУ, отримали вирок у суді. Будемо стежити за процесами, бо тільки звільненнями корупцію не подолати, вироки ще попереду».

Моніторинг шахраїв і корупціонерів

Тим часом Сполучені Штати Америки створили інститут моніторингу та розслідування незаконних дій шахраїв і корупціонерів, які використовують допомогу американського народу Україні під час повномасштабного вторгнення Росії.

Як пише ZN.UA, 18 січня на сайті офісу генерального інспектора Агентства з міжнародного розвитку США (USAID) з’явився документ “Стратегічний план нагляду за допомогою Україні”. Документ нагадує, що Конгрес США виділив допомогу на суму понад 113 млрд дол. на підтримку Україні, яка здійснюється через 11 різних державних органів і установ.

Плануючи нагляд, Сполучені Штати прагнуть “визначити сфери найвищого ризику шахрайства, марнотратства або зловживань”. Для цього створено Міжвідомчу робочу групу з нагляду в Україні, яка складається з офісів трьох генеральних інспекторів (Міноборони, Держдепартаменту та USAID – “Могутньої трійки”), а також інших генеральних інспекторів наглядових організацій в усьому уряді США.

Наглядовий персонал офісів “Могутньої трійки” почав проводити щомісячні зустрічі для координації наглядової діяльності в Україні ще у червні 2022 року.

   Станом на 31 грудня 2022 року до складу робочої групи входять наглядові організації (генеральних інспекцій): Міністерства оборони, Державного департаменту, Агентства США з міжнародного розвитку, Агентства аудиту оборонних контрактів, Міністерства сільського господарства, Міністерства торгівлі, Міністерства охорони здоров’я та соціальних служб, Міністерства внутрішньої безпеки, Міністерства юстиції, Міністерства фінансів, Експортно-імпортного банку США, Міжнародної фінансової корпорації розвитку, Управління звітності уряду, Агентства аудиту, Армійського ревізійного агентства, Морської аудиторської служби США.

До цього списку також входять 17 розвідувальних організацій, які визначаються терміном “Розвідувальне співтовариство США”. Їхнім завданням є збір інформації та ведення розвідувальної діяльності в інтересах США.

Команди “Могутньої трійки” та з інших агентств спільно вирушили до України, щоб отримати інформацію з перших вуст. Скоординовані візити на об’єкти формують спільне розуміння проблем і відіграють важливу роль у підвищенні обізнаності щодо ризиків шахрайства й корупції та обов’язків звітування. Ці заходи включають зустрічі з офіційними особами США в регіоні, українською владою, НАТО, представниками інших двосторонніх донорів, Організацією Об’єднаних Націй та іншими міжурядовими міжнародними організаціями, які беруть участь у реагуванні.

Крім того, офіси “Могутньої трійки” мають кримінальних слідчих у США та Німеччині, які зосереджені на справах щодо України. На діяльність для забезпечення нагляду за загальними асигнуваннями на реагування в Україні Агентства “Могутньої трійки” та Управління звітності уряду за рішенням Конгресу отримали додатково 42 млн доларів.

На сайті USAID в розділі Ukraine Oversight також міститься заклик “своєчасно та прозоро повідомляти про неправомірні дії, що впливають на підтримку України та її народу з боку Сполучених Штатів”.  Для цього опубліковано плакати англійською та українською мовами, де вказано, як і про що можна конфіденційно повідомити.

“Звинувачення у помсті з боку підрядників або грантоотримувачів щодо працівників, які повідомляють про неправомірні дії, що впливають на фінансування з боку США, будуть ретельно розслідувати”, – йдеться в повідомленні.

Раніше неофіційно повідомляли, що Білий дім нібито планує до лютого 2023 року укласти контракт для реалізації трирічної ініціативи, спрямованої на контроль за військовою та фінансовою допомогою, яка надається Україні, під назвою “Послуги з моніторингу, оцінки та аудиту звітності України” (Monitoring, Evaluation and Audit Services for Ukraine Reporting), або MEASURE.

26 січня заступниця держсекретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд оголосила, що в Києві цього тижня перебувають аудитори, покликані забезпечити підзвітність американської військової та фінансової допомоги.

коментарі з соцмереж

Юрій Бутусов: «Визначна подія в історії України. США приступили до впорядкування дій української влади, яка виявила свою неспроможність самостійно керувати ресурсами держави в умовах війни. Тепер витрати американських коштів офісом президента та урядом беруть під контроль спеціальні інституції США. На роботу нашої правоохоронної та судової системи США не покладаються і створюють свою інспекцію, а враховуючи, що США фінансує в цілому увесь державний бюджет, то контролювати будуть майже все. І саме створення генеральної інспекції призвело до цілої низки кримінальних справ, відставок та звільнень серед «Слуг народу». Це гарний сигнал, сподіваюсь, що американці створять і структуру з аналізу дій і з розробки оборонної стратегії, бо важко дивитись на цей безлад та хаос у владі, яка не спроможна визначити пріоритети оборонного планування, та створити дієві інструменти реалізації оборонної політики. Нам так само потрібен американський офіс, який би досліджував наші рішення у сфері оборони та допомагав ухваленню професійних рішень.

До речі, згадав, що діючий заступник голови офісу президент Олег Татаров, підозрюваний у справі за крадіжкою квартир Нацгвардії, виступав публічно проти “зовнішнього управління” Україною. Цікаво, що він скаже зараз і скільки він там ще буде обіймати посаду?».

Тамара Горіха Зерня: «Штати оголосили про проведення аудиту ефективності та доброчесності використання американської допомоги в Україні. Сума, про яку ідеться, – 113 мільярдів доларів. Сфери, яких стосується аудит – абсолютно всі, не лише оборонний сектор. Майже рік наші бюджетники отримують зарплати за рахунок американських платників податків. Так, і депутати також. І судді, і прокурори. Тепер американські слідчі будуть довго і вдумливо зводити дебет з кредитом.

Засоби, які будуть використані – без обмежень. Розвідка, кібершпигунство, інформатори і гарячі лінії для збору скарг, перевірка платіжних документів, транзакцій, робочі групи американських міністерств у нас в Україні з найширшими повноваженнями…

І яйця будуть важити, не сумнівайтеся.

Що це означатиме для наших органів влади? Як мінімум, уповільнення і ускладнення усіх узгоджень. Підозрюю, знайти людину для остаточного підпису на документах стане практично неможливо.

Що це означатиме для нас? Прибивайте дах гвіздками. На нас чекає небачена раніше злива викриттів і скандалів. Тут би на ногах встояти і хоч видимість адекватності зберегти. Що буде з іміджем України на міжнародній арені, коли ця вся гниль вскриється і попливе тротуарами, я не уявляю».

Підготувала Катерина ДОБРОВИЧ

Share.

Leave A Reply