Вівторок, 30 Травня

#SaveФОП: «майдан» проти касових апаратів?

У вівторок, 15 грудня, на Майдані Незалежності в Києві відбувалася акція протесту фізичних осіб-підприємців. Між протестувальниками та правоохоронцями сталися сутички, було застосовано сльозогінний газ. Активісти руху #SaveФОП намагалися поставити на площі намети, але правоохоронці їм завадили, унаслідок чого і почалась штовханина. Правоохоронці заявили, що організатори протесту ФОПів не узгоджували встановлення наметів, а лише заявили, що відбуватиметься піша хода. Міністерство внутрішніх справ зазначає, що з боку протестувальників почали розпилювати сльозогінний газ. Унаслідок сутичок постраждали 40 правоохоронців: один дістав удар по голові, а решта — хімічні опіки очей.

Водночас, як пише «УНІАН», учасники акції заявляли про розпилення сльозогінного газу власне з боку правоохоронців. Наразі кількість постраждалих серед протестувальників невідома, поліція Києва уточнює інформацію. Аналітики підкреслюють, що в цих обставинах вплив керівника МВС Авакова на Зеленського зростає, а от тривале мовчання вихідця з 95 кварталу — навпаки, впливає на різке падіння рейтингу президента.

То чому протестують ФОПи?

   Мітингарі називають свою акцію Податковим майданом і вимагають скасувати обмеження на підприємницьку діяльність під час локдауну з 8 до 24 січня. Організатори заявили, що їхня акція — без політики й політиків. Крім того, учасники акції вимагають ухвалити законопроєкти № 3993 та № 3853-1(2) про спрощення обліку доходів ФОПів. Також просять, щоб усі зміни в законодавстві, які стосуються ФОПів, вносили тільки після обговорення з бізнесом. Що цікаво: в соцмережах домінує питання: чому ті, хто ще вчора полум’яно підтримував Зеленського і його політику, сьогодні не менш полум’яно виступають і проти вчорашнього шоумена, і проти рішень його уряду та зеленої монобільшості. Ба більше, дехто з них і тепер намагається засвідчити свою відданість 73 відсоткам.

Думка експерта

Відомий український політолог Віктор Таран охарактеризував перші підсумки Майдану підприємців: «Акція SaveФОП виконала головне завдання — після вчорашніх протистоянь на Майдані зуміла закріпили точку протестного входу. На жаль, три намети і декілька сотень протестувальників — надзвичайно мало. Цим владу, яка нині активно займається дерибаном посад у Кабміні, — не налякаєш. Що далі? А тут читаємо класиків революції. Необхідно розширити перелік вимог, додавши до економічних — політичні. За всієї поваги, ідея «касових апаратів» занадто вузька. Це дозволить розширити протестну базу, залучаючи нових союзників. Наприклад, тема Трудового кодексу чи перегляд Земельної реформи у бік захисту фермерів дозволить залучити профспілки та аграрні асоціації, якщо цього не зробити — протест законсервується і маргіналізується. І останнє. В країні декілька мільйонів ФОПів, на Майдані — декілька сотень. Не розумію — де інші? Адже цілком очевидно, якщо підприємці не об’єднаються і не активізуються, їх дуже швидко передавлять по одному».

Підготувала Христина СЛЮСАРЧУК

Share.

Leave A Reply