Четвер, 28 Березня

«Шот в шоці»: щиро та відверто

Книжка Ореста Шота «Шот в шоці. Штормовий штиль», друга з серії «Книжка, що зцілює», побачила світ цього року у видавництві «Піраміда». Про перше видання серії — «Шот в шоці. Ідентифікація» — «Ратуша» вже писала.

   Що відразу впадає в очі — гранична відвертість автора, цілковита свобода його думки. Його тексти — поза цензурою й, можна припустити, поза самоцензурою. Уже в першому есеї «Сексуальність» він висловлює своє ставлення до геїв, лесбійок, бісексуалів, трансгендерних і транссексуальних осіб. Важлива й одночасно складна для нашого суспільства тема, так само як і неоднозначні міркування про це автора. Однак захоплює його сміливість висловлювати свою думку, аргументувати і підкріплювати прикладами з літератури.

Есеї Ореста Шота дають поживу для інтелекту. Про «Критичне мислення» автор розповідає на прикладі різних парадоксів: «Ахіллес і черепаха», парадокс брехуна (з якого випливає, що коли людина бреше, то говорить правду, і навпаки), парадокс всемогутності та інші. Опис пізнавальних прикладів завершує висновком: «Критичне мислення є одним із важливих і непростих способів мислення, тому важливо, аби за критикою не зникло саме мислення».

«Шот в шоці. Штормовий штиль» містить рефлексії на свіжі актуальні події, зокрема на скандал із вагнерівцями. А також — екскурси в історію: про хрестові походи, Велике переселення народів. Ділиться спогадами про дитинство, про взаємини з сестрою, про любов до тварин, про університетську систему, робить екскурси в історію кіно та літератури. Наприкінці книжки варто було розмістити покажчик згаданих у виданні назв книжок, фільмів, історичних та літературних персонажів, авторів та інших діячів. А наразі читачі можуть самі укласти такий покажчик, що буде корисно не тільки для осмислення книжки, а й для самоосвіти та саморозвитку.

Щоб надихнути та спонукати прочитати книжки Ореста Шота — уривок з відгуку Оленки Процайло на «Шот в шоці. Ідентифікація»: «Читаю, а відчуття, ніби п’ю каву зі старим добрим другом. На іншій сторінці відчуття змінюються, і я, опісля кав’ярні, миттю опиняюся на засіданні Всесвітньої Космічної Організації, футбольному матчі, потім в Японії :)… Зухвалець Шот пише про жінок, пише про те, що не вважає їх людьми :), і хочеться придушити його тими руками, якими щойно гортала книгу, але до кінця прочитаного я погоджуюся з ним і хочу, натомість, обійняти».

Катерина ДОБРОВИЧ

Share.

Leave A Reply