Субота, 3 Червня

Свято малоросів

Тисячі покладених та скалічених життів за Незалежність України. Ми повинні були вшанувати Пам’ять тих Героїв, які за наше мирне небо пішли в інший світ, та подякувати тим, хто досі бореться за суверенітет та цілісність нашої країни. А що ми зробили? В найважливіший день державотворення ми дивимось, як Вєрка Сердючка (Андрій Данилко) виступає на даху вагона посеред Софійської площі, як Оля Полякова напівроздягнена літає на повітряній кулі у Києві, та чуємо пісні мовою агресора. З Днем Незалежності, моя Україно! «Ратуша» намагалась виділити найбільш обурливі скандали, які коментують українці щодо концерту «Пісенна історія сучасної України» на Софійській площі, що відбувся 24 серпня.

Синьо-жовта сцена

У соцмережах вказали на порушення Закону під час концерту до Дня Незалежності у Києві. І річ не в авторському праві. Річ у тому, що вона була забарвлена в кольори Національного Прапора України — синій і жовтий, а це пряме порушення закону. Про це написала Лілія Богачова на своїй фейсбук-сторінці, — інформує «РБК-Україна». Дівчина нагадала Закон України, в якому вказано, що заборонено використовувати Державний Прапор України не за призначенням або способом, який виражає неповажне ставлення до нього, розміщувати на ньому будь-які предмети, написи або зображення, якщо при цьому виявляється неповага до державного символу. Крім того, Державний Прапор України не повинен торкатися землі, води, дерев, має бути освітлений у темний час доби, якщо він встановлений на спорудах. Не допускається використання зображення Державного Прапора України, або імітація його, в рекламі. За таке порушення в Україні покладений адміністративний штраф у розмірі від 30 до 50 мінімумів доходів громадян. Публічна наруга над Державним Прапором України або іншої держави карається штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом строком на 6 місяців.

Скандал із шоу-бізнесом

Низка українських гуртів та виконавців обурилася поведінкою організаторів святкового шоу. 42 відомі композиції з репертуару українських артистів пролунали в річницю Незалежності. Приблизно 17 хвилин глядачі та гості спостерігали за святковим попурі. Зірки українського шоубізу ефектно з’являлися на різних локаціях Софійської площі та переспівували пісні своїх колег. До пісенної історії сучасної України, яка прозвучала на головних урочистостях, можна ставитися по-різному. З одного боку, драйвове шоу, з чудовою операторською роботою. З іншого, дозволів на пісні в авторів не питали, а частина творів лунала російською — в День Української Незалежності, — інформує «5 канал».

Ні телефонного дзвінка, ні попереджень

Низка українських гуртів та виконавців обурилися поведінкою організаторів святкового шоу. Концертний директор народного артиста України Тараса Петриненка заявив — пісню музиканта використали з порушенням. «Якось вони так свавільно зробили. Мало того, що слова там трохи помінялись, і я думаю, чи він питав у Тараса. Я дзвоню Тарасу, і той каже: «Я в шоці. Я ще живий, а вони вже беруть співають мої пісні», — розповів концертний директор Петриненка Валерій Кулічкін. Невдоволення висловила в соцмережах і представниця «Океану» Вікторія Хоменко, де й написала — дозволу на використання їхньої пісні «Там, де нас нема» не давали. «Незалежність — це свобода, повага і до себе, і до інших, зокрема й до прав. Здається, так банально і ясно? Не всім.

Щодо ваших питань про використання пісні «Океану Ельзи» — ні, не давали дозволу! Ба більше — навіть не зверталися», — зазначили «Океан Ельзи». «Понад хмарами» і «Ні, я не ту кохав» — одразу дві пісні гурту «Тартак» виконали під час попурі. Лідер музикантів Олександр Положинський відмовився від ордена, яким його нагородив Володимир Зеленський. А щодо двох пісень у концерті — також каже, все зробили «по-тихому». «Я навіть не знаю, як на це правильно реагувати. Всі свої важливі нагороди я вже отримав, а це — наче якесь знущання. Ще й пісню взяли в якесь попурі, мене не спитавши. Є якась процедура офіційної відмови?», — обурився Олександр Положинський, який відмовився прийняти з рук Зеленського нагороду до свята Незалежності.

А ось фронтмена гурту «СКАЙ» Олега Собчука тішить, що його пісня «Тебе це може вбити» пролунала під час шоу у виконанні Олександра Пономарьова. Питати, чому без дозволу взяли його пісню, — не хоче. «Виявляється, в законі є прийняті поправки до Закону про авторське право, що телеканали мають право використовувати безкоштовно ту чи іншу пісню, якщо це виглядає як попурі. Мені є чим зайнятись, я не буду страждати цими категоріями, але хоча б могли просто запитати чисто по-людськи», — сказав фронтмен гурту «СКАЙ». Опитані музиканти зійшлися на думці, що не судитимуться, адже немає сенсу. А от з чим точно миритися не мають наміру, то це з російськомовними піснями в попурі. «Технічно все було круто зроблено. Є лише питання до присутності деяких російськомовних пісень. Саме цього дня. У День Незалежності. Це тематичне, серйозне свято», — наголосив Олег Собчук.

Організував музичне шоу співак та продюсер Монатік. У його пресслужбі повідомляли, як, попри труднощі, артисту вдалося гармонійно поєднати всі 42 композиції. Але про права на пісні не згадали. Мовчать і в Офісі президента.

Позиція нардепа

Офіційні заходи зі святкування Дня Незалежності на Софійській площі образили багатьох українців, тому що вони відповідають образу малороса, який культивувався у Радянському Союзі. Про це в ефірі «Прямого» заявив народний депутат фракції «Європейської Солідарності» Олег Синютка.

«Звичайно, День Незалежності — це знакова подія. Але ми всі прекрасно розуміємо, що цей період — і до Дня Незалежності, і трошки після Дня Незалежності — це такий собі перехідний етап нашої історії. Ми розуміємо, що «слуги народу» — це перехідний етап до чогось», — зазначив він.

«На Дні Незалежності ми побачили, що багато, сотня тисяч, більше українців не погодилися з тим, що взагалі може бути така думка — розвернути Україну назад в ярмо. Тому що давайте чесно скажемо: що, «слуги народу» не мають професійних людей, які би їм представили свято? Звичайно, що мають. Вони знають, кого можна запросити, як це можна зробити. І я переконаний, що те, що вони зробили, — це дуже проста відповідь: що вони зробили за своїм образом і подобієм. Вони є такі і для себе зробити таке свято? Неправда. Це вони готують громадську думку», — переконаний депутат. «Пам’ятаєте, як колись у Радянському Союзі був такий образ «хохла» меншовартісного, який то п’яний сидів, і обов’язково у вишиванці, то був посміховиськом. І це знову це бажання подивитися, як відреагує український народ, як нація відреагує, коли нам запропонують такі речі. Я вже не кажу про те, що це є, я переконаний, образа для багатьох і багатьох українців: що дехто з тих, хто там виступав на День Незалежності, перед цим виступав у країні-агресорі та розважав окупантів. Це насправді є велика і велика образа», — наголосив Синютка.

Христина СЛЮСАРЧУК

Share.

Leave A Reply