Убивчий тариф: ціна на гарячу воду та опалення різко зростуть!
За даними Держстату, в 2021 році платіжки за комуналку збільшились на понад 56 %
У перший день серпня в Україні почне діяти нова модель спеціальних зобов’язань на гуртовому ринку електроенергії. Через рішення Міністерства енергетики різко зросте вартість електрики для населення.
Вартість послуг збільшать уже на початку нового опалювального сезону. Ціни будуть різні. На їх формування впливатиме регіон проживання. Міністерство енергетики спільно з Національною комісією, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), та учасниками ринку опрацьовує варіанти зміни тарифу на електричну енергію. Проте які саме зміни чекають українців, наразі офіційно не повідомляють. Що відбуватиметься з тарифами — «Ратуша» запитала в економіста, виконавчого директора Асоціації українських науковців «Економіка. Екологія. Соціум» Ігоря ЛИСОГО.
«Проблема подорожчання тарифів на гарячу воду та опалення в Україні значною мірою пов’язана з використанням саме газу для надання населенню послуг із підігріву води і опалення. Як відомо, в Україні з 1 серпня 2020 року для населення запрацював ринок газу, який, завдяки конкуренції на ньому, мав у недалекій перспективі усунути корупційні складові при монопольному становищі Нафтогазу на ринку і, як наслідок, все ж призвести до здешевлення «конкурентних» цін на газ. — пояснив пан Лисий. — Однак уряд, не бажаючи продовжувати реформи у газовій сфері та ганяючись за дешевим піаром популізму, на початку поточного року знову повернувся до регулювання ціни на газ для населення, зафіксувавши її на рівні 6,99 грн за кубометр. Це короткотерміново дозволило стримати ціни від зростання, але коли у травні припинив діяти механізм покладання спеціальних обов’язків (ПСО) на постачання природного газу для підприємств теплокомуненерго, проблема зростання ціни на газ, а отже, і на комунальні послуги ще більше ускладнилась: тепер теплокомуненерго не мають можливості закуповувати у Нафтогазу блакитне паливо за післяоплатою. І це в ситуації браку в підприємств теплопостачання оборотних коштів, що провокує їхню неплатоспроможність в умовах масових неплатежів населення за комунальні послуги та нестачі необхідного ресурсу для передоплати за газ. Ціна ж на вільному ринку газу нині різко зростає, а отже, теплокомуненерго, звертаючись на ринок по газ, змушені закуповувати його за високими тарифами, та ще й не маючи для цього достатніх коштів.
Щодо Львівщини, то, якщо врахувати прогнози самого Кабміну, у 2021 році буде щонайменше 30-відсоткове зростання комунальних тарифів на опалення і гарячу воду. В наступні три роки львів’янам варто готуватися до щорічного 5-відсоткового зростання цих тарифів. Звісно, що доходи українців не дозволяють величезній їх частині повною мірою оплачувати комунальні тарифи на опалення і гарячу воду. Для цього мав би бути задіяний механізм субсидіювання малозабезпечених верств населення. На жаль, неефективне управління економікою з боку нинішньої влади не дозволяє збирати до бюджету потрібну кількість коштів для такого субсидіювання. Тому влада вигадала інший механізм — економії на субсидіях через ускладнення правил, вимог і процедур їхнього отримання. Як наслідок — видатки на субсидії у цьогорічному бюджеті становлять 36,6 млрд грн, зменшившись порівняно з минулим роком на 6,9 % (на 2,7 млрд грн). А отже, це ще сильніше загострить кризу неплатежів для теплокомуненерго, більшість яких і так балансують на межі банкрутства».
«За даними Держстату, в 2021 році платіжки за комуналку збільшились на понад 56 %, — вважає експерт. — Адже нарахування за житлово-комунальні послуги з урахуванням електроенергії ще навесні поточного року сягнули суми у 17,8 млрд грн. Та ж служба статистики повідомляє, що на травень поточного року населення сплатило за житлово-комунальні послуги на 22,7 млрд грн (127,3 % нарахованих за цей період сум). Однак зростання тарифів призвело не лише до збільшення сум платежів за комуналку, але й до суттєвого зростання неплатежів за комірне: заборгованість населення зі сплати за житлово-комунальні послуги на травень 2021 року становила 74,3 млрд грн. Структура комунальних боргів населення на середину поточного року має такий вигляд: заборгованість за постачання та розподіл природного газу — 28,6 млрд грн, за постачання теплової енергії та гарячої води — 25,4 млрд грн, за постачання та розподіл електричної енергії — 7,6 млрд грн, за централізоване водопостачання та водовідведення — 6,2 млрд грн, за надання послуг із вивезення побутових відходів — 1,1 млрд грн».
Христина СЛЮСАРЧУК