П’ятниця, 29 Березня

В очікуванні вторгнення

Останні три тижні Росія показово виграє м’язами та інформаційно розгойдує весь світ брязканням заліза, і не лише в напрямку України. Але нас, звісно, передусім цікавить, чим обернеться стягування військ і техніки до наших кордонів. Що це — демонстрація сили чи підготовка до наступу? Чи наважиться Кремль розпочати активні бойові дії проти України?

Росія готова до широкомасштабної агресії проти України – розвідка

Головне управління розвідки Міноборони 1 квітня повідомило про готовність Росії до широкомасштабного нападу на Україну, — передають «Факти». Йдеться про завершальний етап підготовки заходів російських військових, пов’язаних із серйозними провокаціями на українських кордонах. 30 березня головнокомандувач Збройних сил України, генерал-полковник Руслан Хомчак повідомив, що РФ стягує війська біля східних кордонів України під виглядом підготовки до стратегічних навчань.

Реакція США: підвищена бойова готовність

Європейське командування збройних сил США підвищило бойову готовність армії до найвищого рівня через активізацію бойовиків на Донбасі та стягнення військ до українського кордону. За даними світових ЗМІ, загибель чотирьох українських військових поблизу Шумів привернула увагу високопоставлених американських та європейських чиновників. Активізацію РФ помітили не лише у Європі, а й в Арктиці. Минулого тижня російські підводні човни з ядерною зброєю пробили кілька футів криги в тамтешніх водах. У понеділок літаки НАТО 10 разів підіймались у повітря, у відповідь на курсування російських бомбардувальників поблизу повітряного простору союзників.

Путін абсолютно свідомо почав піднімати ставки, — Клімкін

Путін сьогодні абсолютно свідомо почав піднімати ставки, але відкрите вторгнення в Україну навряд чи в російських інтересах, — вважає ексміністр закордонних справ України Павло Клімкін.

«Думаю, що план запустити громадянський конфлікт — це основний російський план. Звичайно, якщо вони підуть одразу на вторгнення — отримають санкції, тотальну ізоляцію. Чи це на сьогодні прийнятний варіант для всіх кремлівських кланів? Напевно, ні. Вони будуть намагатися спровокувати цей конфлікт, скористатися зараз епідемією коронавірусу, погіршенням економічного становища, погіршенням відносин між центром і регіонами (…) Вони зараз запускають багато історій. Спочатку в них історія, що хлопчика на окупованих територіях начебто було вбито українським дроном. Вчора вони по повній запустили історію, ще один шантаж, що води в окупованому Криму залишилось на 140 днів.(…) Я не відкидаю, що тепер будуть кроки, які будуть розгойдувати саме український Південь», — висловив припущення дипломат 6 квітня в ефірі «Еспресо».

Три основні сценарії «війни за воду»

Журналіст і політик Вадим Денисенко в інтерв’ю «Депо» висловив чітке переконання: «Термін у 140 днів, про який говорять представники Росії в Криму, якраз збігається з часом, який залишився до виборів у Державну думу Росії. Ці вибори будуть для влади Росії складними, оскільки партія влади може втратити стабільну більшість. І тепер їм потрібна перемога в якомусь конфлікті. І нічого кращого, ніж історія з Кримом, вони придумати зараз не можуть».

«Сьогодні, як мені здається, є три варіанти розвитку подій. — вважає Вадим Денисенко. — Варіант перший — початок реальної війни за дамбу. Захоплюють її — й одразу починають переговори про припинення конфлікту. Цей варіант привабливий, бо йдеться про дуже короткочасний конфлікт, якому можна надати «гуманітарного» характеру, але фінал цього конфлікту, за якого російські війська опиняються на дамбі серед степу на висунутому вперед «балконі», є не дуже привабливим з точки зору стратегії.

Варіант номер два — масштабна наступальна операція, за якої Росія наступає з Криму і пробиває «коридор» з Донбасу, виходячи десь до рівня Каховки. Після чого створює якісь маріонеткові «народні республіки» на захоплених територіях. Але цей варіант є неможливим без повної дестабілізації ситуації в Україні. Потрібно організовувати якесь безладдя в Одесі, хаос у Києві, і так далі.

І третій варіант — це спроба по максимуму підняти градус протистояння, але обійтися, здебільшого, дипломатичними засобами. Наприклад, бойовики «ДНР» можуть фактично заблокувати подачу води в Маріуполь, оскільки тамтешня система водопостачання є під їхнім вогневим контролем. Після чого починаються переговори, із залученням міжнародних посередників, про можливість розблокування водопостачання Маріуполя в обмін на повернення води у Північно-Кримський канал».

Кремль загрожує Києву з Криму

Завдяки масштабним навчанням, росіяни перекидають війська до кордонів України. «Під виглядом навчань створюються угруповання, виводяться на полігони, виводяться до наших кордонів, — каже представник головного управління розвідки міністерства оборони України Вадим Скібіцький, —повідомляють «Крим.реалії».

З бухти Севастополя в Чорне море вийшла субмарина «Колпіно». Спеціально для навчань з Новоросійська до берегів Криму росіяни перекинули ще один підводний човен «Великий Новгород». За повідомленнями російських ЗМІ, саме «Колпіно» і «Великий Новгород» бомбили в 2017 році позиції бойовиків Ісламської держави в Сирії.  «Фактично, за допомогою цих човнів Росія може постійно і повністю контролювати підводну частину Чорного моря, що дуже небезпечно для України, бо в Україні хоча і є засоби боротьби з підводними човнами, але їх мало», — пояснює заступник директора Центру дослідження армії, конверсії і роззброєння Михайло Самусь.

Українські військові теж не дрімають

Симетрично свої вчення проводять і українські військові. На півдні України десантно-штурмові підрозділи тренувалися відбивати напад повітряного десанту, також відбулися стрільби реактивних систем залпового вогню «Смерч».

«Скажу так, тиждень тому була подія, яка дуже значно відсунула ймовірність наступу Росії на Україну. Це введення першого дивізіону спочатку навчальних крилатих ракет «Нептун», — каже експерт Михайло Самусь. Крилаті ракети «Нептун» здатні влучати в ціль на відстані 280 кілометрів, кажуть їх розробники. Завдяки зброї, спроєктованій конструкторським бюро «Луч» в Києві, Україна зможе контролювати половину акваторії всього Чорного моря.

Нині на кордоні менше російських військ, ніж у 2014-му, — Турчинов

Олександр Турчинов у своєму фейсбуці прокоментував ситуацію з зосередженням російських військ уздовж українсько-російського кордону.

«Попри те, що це є серйозною загрозою та свідченням агресивних намірів РФ, чисельність російських військ, що нині сконцентровані на кордоні, значно менша, ніж це було в 2014 році. Нагадаю, що 1 березня 2014 року російський парламент схвалив рішення щодо введення військ до України. Крім того, нині реакція наших стратегічних партнерів чітка і послідовна, на відміну від того, що відбувалося у ті часи.

Не очікуючи від влади ініціатив та швидких рішень, штаб ЄС почав проведення обліку резервістів та ветеранів АТО і ООС для забезпечення швидкого реагування на випадок виникнення реальних загроз. Паніки не повинно бути, потрібна системна робота та впевненість у нашій перемозі.

В 2014 році наші сили були незіставні з тим, що є тепер, але навіть у тих умовах ми вистояли та змогли звільнити значну частину наших окупованих територій. Переконаний, що і сьогодні у держави достатньо сил для того, щоб дати відсіч будь-якій агресії. Знаю, що тисячі українських патріотів, які тоді добровільно пішли захищати країну, готові це зробити і зараз!».

Підготувала Світлана ПАВЛИШИН

Share.

Leave A Reply