Четвер, 28 Березня

«Вагнергейт»: чи призведе державна зрада до імпічменту?

Проросійський кріт в Офісі президента

Ця розголосна справа, якій вже встигли дату назву «Вагнергейт», викликала в притомній частині суспільства, з одного боку, захолення, гордість і знімання капелюхів перед нашими спецслужбами, розвідкою, які провели масштабну, якісну, ризиковану спецоперацію, вишукуючи по всій РФ злочинців, причетних до збиття українських військових літаків і гелікоптерів і детально задокументовуючи їхні зізнання про злочини. З іншого боку — відчуття безвиході, глухого кута і обридження нинішньою владою, де завівся зрадник, що зі звуком зливного бачка на унітазі злив і знецінив роботу стількох професіоналів, зневажив родини загиблих у їхньому прагненні справедливості і покарання злочинцям.

Чому все намагалися виставити фейком?

Чому намагалися заперечити існування цієї спецоперації? Якщо затримання бойовиків і справді було спецоперацією українських спецслужб, а вказівка про її скасування йшла з Офісу президента, це можна розцінювати як державну зраду. Адже 30 бойовиків, які вбивали українців, були майже в руках українського правосуддя.

Нардеп VIII скликання Ігор Лапін заявив 14 вересня в ефірі програми «Змістовно з Христиною Яцків» на Еспресо.TV: якщо у справі «вагнерівців» буде встановлено елементи державної зради з боку президента Володимира Зеленського, то це може потягнути імпічмент.

Як усе з’ясувалось?

Ще 18 серпня журналіст Юрій Бутусов і видання «Українська правда» написали про зрив спецоперації Служби безпеки та військової розвідки із затримання російських найманців з «ПВК Вагнера», яких зрештою затримали в Білорусі та видали Росії. Українські спецслужби, начебто, понад рік вели масштабну операцію з розшуку і затримання причетних до злочинів на Донбасі, зокрема до збиття малайзійського літака рейсу MH17. За повідомленнями, бойовикам, які воювали на Донбасі, нібито запропонували «роботу» від імені російської приватної військової компанії, щоб «виманити» їх з Росії. Під запис вони нібито розповідали про свою участь у бойових діях на Донбасі. Згодом «скомплектованих» бойовиків виманили у Білорусь. Однак після того, як силовики доповіли про ці плани Офісу президента, і звідти надійшла команда спецоперацію перенести, операція провалилася. Бойовики залишилися в Білорусі, і після ймовірного зливу даних їх затримали 29 липня.

У зриві операції, за інформацією журналістів, були винні голова Офісу президента Андрій Єрмак і президент Володимир Зеленський, який послухав Єрмака.

Ретроспектива подій

29 липня в санаторії під Мінськом затримали 33-х російських громадян.  Білоруська влада заявила, що підозрює їх у підготовці заворушень напередодні виборів, а президент Олександр Лукашенко тоді назвав затримання росіян із «ПВК Вагнера» «надзвичайною подією» і заявив про «брудні наміри» Росії.

– Однак ніяких звинувачень їм офіційно так і не висунули, а через два тижні 32-х з 33-х затриманих повернули в Росію.

– 5 серпня президент Володимир Зеленський звільнив Василя Бурбу з посади начальника Головного управління розвідки Міноборони та призначив на цю посаду Кирила Буданова.

– 19 серпня Служба зовнішньої розвідки України заявила, що повідомлення про участь у ній українських спецслужб у спецоперації із затримання бойовиків «ПВК Вагнера» в Білорусі є «спеціальною інформаційною операцією», що має «російське походження».

– Раніше Служба безпеки України відхрестилась від своєї участі у цій спецоперації, назвала це російським фейком і інформаційним «вкидом» і закликала «не поширювати чуток на користь недружньої держави». Схожу заяву зробили новопризначений начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов і голова Офісу президента Андрій Єрмак.

Неспростовні докази операції, яка «не існувала»

Ще 18 серпня журналістка Яніна Соколова оприлюднила сенсаційні записи під час вербування вагнерівців. Російські військові відкрито розповідали про те, як збивали українські літаки на Донбасі. За це деяких з них навіть нагороджував Владислав Сурков. Зокрема, своїми «досягненнями» поділився Денис Харитонов, який воював на Донбасі у складі батальйону «Степ», керував групою ПЗРК. Він зізнався, що збив вертоліт і два штурмові літаки СУ-25 на Донеччині.

4 вересня народний депутат від «ЄС» Володимир Ар’єв оприлюднив нові докази того, що СБУ проводила спецоперацію щодо бойовиків так званої ПВК «Вагнера», яких затримали в Білорусі. Про це він розповів на брифінгу у Верховній Раді. «У мене є повний пакет документів щодо всіх «вагнерівців», задокументованих українськими спецслужбами. Протоколи розшифровок розмов вербувальника з «вагнерівцями», підписані старшим слідчим СБУ, підозри, які направлялись в суд і підписані відповідальною особою офісу генерального прокурора… Все доводить ціничну брехню влади, що намагалася приховати факт проведення цієї операції, яка, насправді, є унікальною і показує наскільки якісно українські спецслужби навчились працювати в бойових умовах з 2014 року», — написав згодом Ар’єв у фейсбуці.

«Перший документ — лист начальника 5-го управління начальника служби безпеки України, департамент контррозвідки, датований 13 липня цього року. В ньому він інформує керівника головного слідчого управління СБУ, що в рамках кримінальної справи, яка розслідується ще з 2014 року — справа щодо злочинів росіян на території України, встановлено формування нового НЗФ, яку здійснює особа, яка представляється Сергій Петрович», — сказав нардеп. Ар’єв додав, що «Петрович» є оперативником українських спецслужб.

«Оскільки документ не носить грифу «таємно», відповідно, деталі спецоперації в цих документах не розкриваються, розкривається лише легенда. Цей Сергій Петрович встановив анкетні дані та опитав 40 осіб бойовиків ПВК «Вагнер». Нині є документальні підтвердження того, що це робили українські спецслужби», — повідомив депутат.

«У мене також є квитки», — сказав  Ар’єв і деталізував: 25 липня вагнерівці мали вилітати з Мінська до Стамбула, а потім за легендою частина до Сирії, а інша — до Венесуели.

Згодом на своїй фейсбук-сторінці Ар’єв оприлюднив скани документів у справі і додав з приводу квитків: «Зверніть увагу: у багатьох квитках повернення зазначено зі Стамбула в Москву. Чому ж тоді вони всі з Москви не вилітали? Пояснення елементарне: російські рейси над Україною не літають, а білоруський – з Мінська на Стамбул — йде прямо над Києвом. Диспетчер має повне право наказати пілоту посадити літак, коли він перебуває у повітряному просторі країни. Отже, це ще один доказ того, що «вагнерівців» виманювали».

У «Європейській Солідарності» наполягають на створенні тимчасової слідчої комісії з цього питання у Верховній Раді України.

8 вересня знову ж таки Яніна Соколова оприлюднила нові плівки так званого «Вагнергейту». На записах ймовірного вербування українськими спецслужбами російських найманців «Куратор» говорить, що він «від Шамана», і розпитує Олексія Волгіна, Дмитра Григоряна й Дмитра Савицького про «бойовий досвід», зокрема на Сході України.

«Дзвонила людина «з найближчого» оточення Зеленського»

Спецоперація щодо вагнерівців була, підтвердив 9 вересня колишній глава Офісу президента Андрій Богдан в ефірі «У гостях у Дмитра Гордона», повідомляє «24 канал». За словами Богдана, все було, як написав Бутусов. «Навіть гірше»,  — уточнив Богдан.

Він також підтвердив, що серед бойовиків були двоє причетних до збиття МН17.

Щодо звільнення Василя Бурби Богдан підтвердив, що його звільнили в серпні через те, що під його керівництвом понад рік йшла спецоперація з метою виманити і затримати «вагнерівців», яка провалилася через один дзвінок. Колишній голова Офісу президента заявив, що він знає, «хто дзвонив і куди дзвонив», і що дзвонила людина «з найближчого» оточення Зеленського.

Богдан прокоментував: «Звільнили людину, яка володіла всією інформацією, усіма зв’язками — навіть пояснення немає… і призначили хлопця, він проукраїнський, він хороший, але він оперативник, він у цьому взагалі нічого не розуміє!».

Він також заявив, що існує така думка, що операцією з американської сторони керував особисто держсекретар США Майк Помпео.

Захистити честь офіцерів. І їх самих

Матеріали, які були зібрані під час блискучої спецоперації українських спецслужб з виманювання найманців російської ПВК Вагнер, вкрай важливо захистити, адже вони доводять військові злочини вищого керівництва Росії проти військових та цивільних, скоєних на тимчасово окупованій території України. Про це на пресконференції 10 вересня заявив колишній секретар РНБОУ, керівник штабу «Європейської Cолідарності» Олександр Турчинов. За його словами, офіцери спецслужб, задіяні у цій спецоперації, готові дати свідчення тимчасовій слідчій комісії, яка має бути створена у Верховній Раді.

Він зазначає, що заміcть того, щоб терміново відкрити справу контррозвідувального захисту, кримінальні справи щодо витоку цілком таємної інформації, щодо зриву важкої операції спецслужб, українське керівництво держави починає приховувати і примушує керівників спецслужб брехати суспільству.

«Ми повинні захистити чесних офіцерів, які не готові задля кон’юнктури розміняти свою офіцерську честь і свою відповідальність перед країною. Єдиний механізм, який сьогодні можливий, щоб поставити крапки в цій історії, необхідне створення парламентської слідчої комісії, незалежної від Офісу президента і силових структур», – наголосив Олександр Турчинов.

«Ми тепер достовірно знаємо, що в лавах наших спецслужб залишилися патріоти та професіонали, здатні на спецоперації найвищого рівня майстерності. Наразі ці фахівці під загрозою репресій з боку представників влади. І погрози та залякування — це не найгірше, що може статися з цими людьми. Бо, наскільки я розумію, особисті дані цих людей часто засекречені задля їх безпеки. Тільки уявіть, що може статися з ними та їхніми родинами, якщо державний зрадник передасть їхні дані ворогу. Історії полковників контррозвідки Хараберюша та Шаповала болісно про це нагадують. А ще я нагадаю, що вбивця полковника Хараберюша Юлія Прасолова стала свого часу для Зе обмінним фондом і наразі нормально себе почуває, живучи в Москві», — написала блогерка Анна Оскомина.

«Окрім того, оскільки до організації цієї спецоперації долучалися спецслужби країн-партнерів, після зливу державним зрадником засекреченої інформації недружнім спецслужбам, подальше співробітництво та обмін розвідданими з країнами-партнерами можуть бути під загрозою», — переконана блогерка.

Підготувала Світлана ПАВЛИШИН

Share.

Leave A Reply