Субота, 3 Червня

ВІРИМО В ЗСУ: США підтримали ленд-ліз

Щодня ми невпинно боре-мось за своє, яке у нас хо-чуть забрати. Хтось зі зброєю в окопі далеко від дому, на території області, в якій ніколи не бував, але за свою рідну українську землю. Хтось щохвилини сортує гуманітарку, ліки в аптечки чи віддає усе, що наскладав, усе, що мав – на ЗСУ. Ми єдиний народ суверенної держави. Ми сильні і незалежні. Нас болить, нестримно болить за кожний сантиметр рідної землі, за очі сльозливі дитячі, що чекають на хліб в окупації. За кожного, хто за неї, за рідну, тепер навіки у ній. Ми, українці, за останні місяці довели усьому світові, що хоробріших та сильніших немає. А ще ми тут і тепер творимо історію світу. Країна – лідер вільного світу прийняла збройне, друге в історії важливе рішення. Рішення за Україну! Бо повірила в неї!

Про що мова?

У четвер, 28 квітня, Конгрес США підтримав застосування програми ленд-лізу для України. Рішення підтримане 417 голосами. Тепер його має затвердити президент Джо Байден.

Документ, відомий як «Закон про ленд-ліз про оборону демократії України від 2022 року», пришвидшить передачу в Україну важливого військового обладнання та інших критичних поставок за рахунок скорочення бюрократичної тяганини.

В тексті документу йдеться про надання президентові США розширених повноважень щодо передачі або надання в оренду Україні оборонних виробів для «захисту цивільного населення від російського військового вторгнення» та для інших цілей.

У законодавстві США щодо передачі озброєння в кредит існувала пряма норма, що термін позики має фіксований термін – до п’яти років. Але щодо України її спеціально вилучили.

Формально документ дозволяє де-факто дарувати обладнання з положеннями, які передбачають, що країни-одержувачі виплатять їхню вартість США пізніше.

Що таке ленд-ліз?

   Закон про сприяння обороні Сполучених Штатів, згідно з яким Сполучені Штати Америки постачають своїм союзникам боєприпаси, техніку, продовольство, стратегічну сировину, включаючи нафтопродукти та матеріальні засоби. Таку допомогу надають на основі того, що вона є важливою для оборони США; допомога включає військові кораблі та військові літаки, а також іншу зброю. Закон про ленд-ліз був прийнятий двічі за всю історію: вперше підписаний 11 березня 1941 року під час Другої світової війни, вдруге – 28 квітня 2022 року під час російсько-української війни. Загалом така допомога безкоштовною, хоча деяку техніку (наприклад, кораблі) повернули після Другої світової війни. Натомість США отримали оренду армійських і військово-морських баз на території союзників під час війни.

Історичні факти

Закон про надання матеріальної допомоги європейським союзникам у США ухвалили в березні 1941 року, коли війна на континенті вже тривала майже півтора року, пише ВВС. Але це ще було за 9 місяців до формального вступу Америки в гарячу фазу війни після нападу Японії на базу Перл-Харбор 7 грудня 1941 року. Започаткована процедура “lend lease”, тобто буквально “передання в оренду чи в борг” передбачала, що Вашингтон у стислі терміни передає військову і цивільну техніку, зброю, устаткування, боєприпаси та інше майно країнам, чия оборона є “життєво важливою” для США. До таких країн спочатку входили Британія і Китай, а потім Франція і СРСР.1942 рік, президент США Франклін Рузвельт продовжує дію закону про ленд-ліз ще на рік. Радянський Союз підписав першу домовленість про американську допомогу лише в жовтні 1941 року, коли радянські війська вже пів року як зазнавали поразок від нацистської Німеччини, відступали на схід і втратили тисячі одиниць техніки та мільйони солдатів.

Повноцінно домовленості щодо поставок зброї, техніки та іншого майна сторони унормували лише в червні 1942 році. Тоді СРСР і США уклали “Угоду про принципи щодо взаємної допомоги у веденні війни проти агресії”. СРСР взяв на себе зобов’язання повернути після війни ті оборонні матеріали, які не будуть втрачені або загублені і які будуть необхідні США. Угоду між СРСР і США про взаємну допомогу надрукували на першій шпальті газети “Червона Зірка” 13 червня 1942 року.

Домовленість сприйняли в Радянському Союзі із великим ентузіазмом. “Воля великих держав спрямована на те, щоб після розгрому ворога встановити міцний мир і убезпечити людство від можливостей повторення розбійницьких воєн. Радянський Союз та США сповнені рішучості побудувати свої повоєнні відносини на вже створеній основі тісної дружньої співпраці”, – так повідомили про домовленості в газеті “Червона Зірка”, що була офіційним рупором міністерства оборони СРСР.

Але не так сталося, як планувалося. Після війни шляхи колишніх союзників стрімко розійшлися, а питання важливості американського ленд-лізу стали публічно знецінювати керівники Союзу. Радянські діячі почали казати, що допомога США була “незначною” і не мала ефекту для перебігу воєнних дій.

Підтримка тилу

Суха статистика виглядає так: за чотири роки війни США поставили союзникам товарів і зброї на майже 50 млрд доларів, що за нинішнім курсом складає близько 700 млрд. Найбільше за всіх отримала Велика Британія – 31,4 млрд, на другому місці Радянський Союз – 11,4 млрд доларів.

Слід зазначити, що власне зброя, а також танки і літаки, становили меншу частину серед усього майна, що Вашингтон передавав Москві. В основному за ленд-лізом ішли автомобілі, радіостанції, станки, вагони і паротяги, нафтопродукти, сталеві листи, порох, харчові продукти та інші товари. Їх доставляли з США морськими шляхами.

Ця продукція дозволила СРСР втримати темпи виробництва власного озброєння і техніки та привела до перемоги союзників. Наприклад, американські вагони і пальне давали змогу доставляти підкріплення і зброю на фронт. Матеріали, станки використовували при виготовленні бойової техніки, продукти тривалого зберігання вирішували проблеми з браком продовольства у радянських солдатів і в цивільних.

За попередніми домовленостями, частину майна Радянський Союз мав би оплатити постачальнику. Але його не задовольнив пред’явлений американським урядом після війни рахунок на 2,7 млрд доларів.

В процесі тривалих і важких перемовин між країнами під час Холодної війни ця сума знизилась до 720 млн доларів. Остаточно борг погасила вже російська федерація в 2006 році.

Яку зброю Україна може отримати за ленд-лізом

Насправді закон про ленд-ліз для України передбачає, що передано може бути не тільки озброєння, а й взагалі будь-що необхідне для перемоги, пише УНН.

   Тобто США за законом про ленд-ліз можуть передати:

* будь-яку зброю, систему озброєння, боєприпаси, літаки, кораблі, катери, іншу військову техніку або озброєння;

* будь-яке майно, устаткування, товари, матеріали, обладнання, компоненти тощо, які постачають у вигляді готової військової продукції або необхідні для її виготовлення країною – отримувачем допомоги.

Водночас не можуть бути передано: зброя масового ураження, її компоненти, ядерні матеріали тощо, а також торгові судна.

Рішення щодо передачі допомоги її розмірів та змісту буде проходити за прискореною процедурою, фактично за рішенням уряду США. Зміст цієї допомоги та її обсяги, з огляду на все, буде спиратися на запит України, реальну необхідність та прагматизм.

Тобто необхідно одразу усвідомити, що передача США системи протиракетної оборони THAAD, винищувачів п’ятого покоління F-35 або ракетних есмінців класу Arleigh Burke – більш ніж оптимістично. Але прості та масові системи протиповітряної оборони, багатофункціональні винищувачі четвертого покоління типу F-16 та протикорабельні системи – дійсно можуть входити у пакети допомоги. Як і додаткова артилерія, бронетехніка та снаряди. Електростанції, локомотиви, будівельні матеріали та техніка і тощо.

Реакція України

Українська сторона відреагувала на цей проєкт позитивно і заявила, що чекає на його якнайшвидше ухвалення. “Якщо закон про ленд-ліз буде схвалено, то він надасть можливість значно прискорити постачання озброєння, транспорту, продовольства та іншої допомоги в оренду чи безоплатно з США в Україну”, – зазначив голова Офісу президента Андрій Єрмак.

За його словами, міністерство оборони США створило центр управління для координації постачання та оптимізації доставки військової допомоги Україні у Німеччині – у зоні відповідальності Європейського командування американських збройних сил.

Може, й Німеччина?

Посол України Андрій Мельник пропонує, щоб Німеччина ухвалила закон про ленд-ліз для України за прикладом США. Про це він сказав в інтерв’ю Bild am Sonntag, пише ”Європейська правда”. Мельник відповідав на запитання, якої конкретно підтримки очікує Україна від Німеччини.

“Ми хотіли б побачити швидкий експорт 88 танків “Леопард”, 100 БМП “Мардер”, самохідних гаубиць та багато іншого. Але що дуже важливо, то це переосмислення у свідомості людей. Ми переживаємо найбільшу війну у Європі за 80 років. Ви більше не зможете перемогти із 30 або 100 танками. Німецький закон про ленд-ліз, як у США, і довгостроковий союз проти росії були б важливими”, – cказав Мельник.

Він зазначив, що рішення направити Україні “Гепард” правильне, але цього недостатньо. “Тим більше, що для “Гепардів” не вистачає боєприпасів. Це було відомо з початку війни, але федеральне міністерство оборони зайнялося цим лише цього тижня. Крім того, “Гепардам” уже 40 років – щоб перемогти росію, нам потрібне найсучасніше німецьке озброєння”, – зауважив посол.

Коментарі

«Голосування в американському Конгресі законопроєкту «Про ленд-ліз для захисту демократії в Україні» наштовхує на історичні паралелі. Акт про ленд-ліз одного разу вже ухвалювали. Це сталося у березні 1941 року. На той час Америка ще не брала участі у Другій світовій війні, але агресивні дії Німеччини та Японії вже явно загрожували американським інтересам. Тому США почали підтримувати держави, які самовіддано протистояли німецькій та японській агресії. Перш за все – Велику Британію і Китай. Американська допомога Британії почала надходити ще у вересні 1940 року, коли британці лишилися сам на сам із Гітлером і відбивалися з останніх сил, готуючись до вторгнення німецьких військ на острови. З ухваленням закону про ленд-ліз ця допомога отримала міцну законодавчу основу. Термін ленд-ліз – поєднання англійських слів «lend» — позичати і «lease» — здавати в оренду. Закон передбачав надання допомоги будь-якій державі, якщо її оборона є життєво важливою для США. Умови були дуже вигідними для тих, хто отримував допомогу», – Володимир В’ятрович, народний депутат України у мережі «Інтернет».

Христина СЛЮСАРЧУК

Share.

Leave A Reply