П’ятниця, 29 Березня

Чи люблять «Шахрайки» Сергія Жадана?

Репертуар театру імені Марії Заньковецької поповнила комедія. На камерній сцені 17 березня відбулася прем’єра ситкому (комедії ситуацій) «Шахрайки» за п’єсою сучасної авторки Наталії Уварової в постановці Ігоря Білиця.

«Ця вистава мені більше подобається формою, ніж змістом. Звісно, зміст теж закладений: не можна дурити долю, бо вона дуритиме у відповідь, і якщо когось обдурюватимеш, то не отримаєш того щастя, яке тобі належить. Але вибрав п’єсу насамперед через її жанрову особливість, щоб урізноманітнити репертуар театру, зробити його більш фактурним, випуклим. Комедія потребує імпровізації, легкості, включеності, і саме з цим ми працюємо», – розповів «Ратуші» Ігор Білиць.

За сюжетом – двоє дівчат, Оля і Юля (чи Жулька, Джулі, Джулія), мешкають на квартирі з господинею і мають досить стандартні проблеми: пошуки вигідної роботи, кредити, брак грошей, борг за кімнату. Звісно, у виставі усе на межі фолу, загострено, бо якщо звільнятися, то різко й безапеляційно, без фінансової подушки. Відповідно, коли Оля і Юля дізналися, що мільйонерка з Америки пропонує великі гроші лесбійській парі в Україні, то вирішили вдати закоханих лесбійок.

«Шахрайки» – вистава не про проблеми ЛГБТ в Україні, адже навіть заповнюючи анкету, дівчата узагальнено пишуть, що в них, мовляв, «багато проблем», але не уточнюють, яких саме. У коментарі «Ратуші» Ігор Білиць зазначив, що нелояльні моменти, які були в п’єсі, намагався забрати, прагнучи, щоб вистава вийшла толерантною і відображала толерантну позицію його як режисера. І все ж у виставі (принаймні на генеральній репетиції постановки) звучить, наприклад, «збоченка» з уст однієї з героїнь, що не видається толерантним навіть як жарт.

Режисер переніс п’єсу в галицький контекст, додав сучасних акцентів – як-от уже традиційних про Степана Гігу чи свіжих про Сергія Жадана (портрет відомого українського поета у вишиваному рушнику та гумористично подане захоплення ним однієї з героїнь – вдала знахідка). Жарти, які народжувалися на репетиції, перевіряли на глядачах і перевірятимуть під час наступних показів – що працює, а що ні, зазначив режисер, адже «комедія потребує гнучкого підходу і врахування реакції глядача». А глядачі реагували вдячно, жарти їх веселили та поліпшували настрій.

Наталя ДУДКО

Share.

Leave A Reply