Четвер, 28 Березня

«Друга армія», або Рятівний військовий резерв

Просто про складне — чим протистояти одвічному ворогу

Чи здатна Українська армія протистояти російській армії агресора? Наразі експерти сходяться в одному – за умов відвертої війни чвертьмільйонні ЗСУ можуть лишень з перемінним успіхом оборонятись проти мільйонної орди ворога. Звісно, що несучи важкі втрати у людях та території. Проте крок до збереження Незалежності у повномасштабній війні проти битого санкціями ворога зроблено ще кілька років тому. Саме у формуванні так званого військового резерву.

Насправді — це багатотисячний кадровий людський резерв. І це не прості менеджери, слюсарі та фермери — за плечима найважчі бої часів прямого вторгнення Росії на наші терени. Чи є вони «стіною», за якою спокійно стоїть наше сьогодення? Так, завдяки їхнім зусиллям над рідним Львовом майорить жовто-блакитний стяг. Про це — у сьогоднішній розмові з Іваном

ТИМОЧКОМ, головою Ради резервістів при командуванні Сухопутних військ ЗС України. До слова — львів’янином.

«Одразу хочу дати відповідь на головне питання! Оперативний резерв — це не дідусі-відставники, яких зі заслуженого відпочинку витягли на полігони. Це потенціал кожної серйозної армії, — аргументує Іван Тимочко. — Це люди, які в абсолютній більшості мають бойовий досвід, вдосконалювали свої навички на практиці — в горнилі війни».

У цій категорії теж представлений весь соціальний зріз нашого суспільства — від робітників до бізнесменів. На цей час вони вже повернулись у мирне життя. Проте чи зникла загроза існуванню нашої країни? Це питання риторичне. Зі слів головного резервіста, йому та побратимам не сиділось удома. Створили раду серед собі подібних. Себто кожен ветеран російсько-української війни після демобілізації чи закінченню контракту автоматично поповнив лави так званого «оперативного резерву». Абревіатурою це «ОР-1». Сюди, зі слів пана Тимочка, відносять учасників бойових дій, людей із багаторічним досвідом служби. До резерву другої черги належать ті, кому стан здоров’я чи поранення внесли корективи у службу. Вони розбавляють масу тих, хто раніше не служив і не мав стосунку до військової справи. Обидві категорії регулярно зустрічаються на військових зборах, де поновлюють навички. Кожен із них знає своє місце в строю того чи іншого підрозділу. «На цю службу люди вступають із власної волі. А отже, мають не лише воєнний досвід та певні навички, а й високу мотивацію та активну громадську позицію», — пояснює Іван Тимочко.

«На одному з таких зборів виникла ідея створити раду, — продовжує розмову головний резервіст. — І січень 2018 року став точкою відліку.

Перед Радою резервістів одразу постали суспільно важливі завдання:

– популяризація в суспільстві служби у військовому резерві;

– консолідація зусиль щодо створення нового українського військового резерву;

– підтримання військових традицій та зміцнення рівня відповідальності резервістів;

– забезпечення оперативного та ефективного зворотного зв’язку між командуванням військових частин, військових комісаріатів, органів військового управління всіх рівнів та резервістами».

На думку Івана Тимочка, тут одні переваги. Резерв не з’їдає бюджет, у разі воєнної потреби люди мобільніше займатимуть свої вже визначені військові посади. А працедавці знатимуть, ким замінити резервіста під час його відсутності на зборах.

Це не новина, така служба в резерві регламентована Законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Указом президента України «Положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України», а також постановою Кабміну «Про затвердження структури військового резерву людських ресурсів».

Згідно з цими нормативними актами, резервістів можна залучати для доукомплектування Збройних сил України. В мирний час без оголошення мобілізації — за окремим рішенням президента України, до 90 діб на рік. «Наразі на розгляді лежить законопроєкт № 3053. Це реальне спасіння для нашої сьогоднішньої армії», — запевняє пан Тимочко. «Він дає право призивати досвідчений резервний склад без оголошення мобілізації у випадку прямої агресії Росії. Саме найкращих людей, які не боялись вперше, і тепер можуть допомогти армії під час такої непростої зміни поколінь. Сподіваюсь, що буде ухвалений цей законопроєкт, який подали у Верховну Раду як невідкладний. Це створює окремий вид військової служби — «військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період. Це новий рівень розвитку нашої армії», — емоційно пояснює пан Тимочко.

Голова Ради резервістів зазначає: «Декого дуже лякає, що в законопроєкті 3553 прописано, що будуть призивати у разі особливого періоду з оголошенням мобілізації на строк до півроку. Почали паніку здіймати, от, мовляв, зараз як призвуть… Насправді без прямої агресії ворога так не буде. Спершу президент має оголосити воєнний стан, а Верховна Рада — підтримати. А в силу політичних ігор, ми знаємо, у Верховній Раді за таке просто так не голосують».

Це дає можливість оперативно відреагувати на ситуацію на фронті, а не гаяти час із багатомісячними хвилями мобілізації. Під час згаданої мобілізації до армії потрапила частина вмотивованих, але слабко підготовлених людей. А ось служба в резерві дозволяє наперед вивчити ситуацію, зіграти на випередження. Також новий підхід до резерву дає можливість задіяти більше професійних людей на передовій. Більше це стосується висококваліфікованих професій — будівництво мостів та переправ, протиповітряна оборона, артилерія, штабна робота тощо. Це професійні військові, які можуть та готові служити там, куди їх відправлять. Отож, такий підхід та новий законопроєкт дозволяє нам за лічені дні повернути в стрій 200 тисяч достойних та досвідчених людей. Відсоток учасників бойових дій серед них — 98 %. Це означає, що вони не побоялись повісток і прийшли самі. Не побояться і замінити кадрових побратимів на час ймовірного кількамісячного залучення до строю. «Така практика високоефективно зарекомендувала себе у провідних діючих арміях світу. Це треба переймати!», — підсумував голова Ради резервістів при командуванні Сухопутних військ ЗС України.

Стати резервістом може кожен, хто відповідає армійським вимогам за станом здоров’я. Для цього треба звернутися або у військовий комісаріат (територіальний центр комплектування та соціальної підтримки) за місцем перебування на військовому обліку, або в військову частину, де запланована служба в резерві.

«Або написати мені приватним повідомленням на моїй сторінці у фейсбуці», — жартує наостанок Іван Тимочко.

Руслан ОРУДЖЕВ

Share.

Leave A Reply