Камікадзе і Україна
Знаєте, ми насправді живемо в час, який буде у всіх підручниках історії, всесвітньої історії. Мабуть, не усвідомлюючи ще цього сповна, наче з чимось миримось, звикаємо до повітряної тривоги, вибухів та всієї біди, яку нам сіють рашисти. Бо ми незламні! Ми донатимо на ЗСУ, вболіваємо, коли палає бавовна, сидимо в підвалах, але реальність масштабів все ж іще не повна.
Українці просто неба збивають дрони-камікадзе. Отже, ще раз: XXI століття, центр Європи, понеділок, близько обіду, поліція, військові посеред столиці збивають вручну зброю, яка може зруйнувати будинок…
Що сталось?
17 жовтня Україна знову потрапила під удар російських терористів. Тільки в бік Києва окупанти випустили 28 дронів-камікадзе “Shahed 136”. Завдяки діям ЗСУ та ППО більшу частину з них вдалося знищити. У Києві пролунали вибухи. Частково зруйновано 120-річний будинок у центрі Києва. Четверо людей загинули, серед них – вагітна.
Що це таке?
Дрон-камікадзе – особливий вид літальних апаратів. Їхня офіційна назва – баражуючий боєприпас.
Це безпілотник, який здатний довго перебувати в повітрі, вибираючи ціль, а потім атакує її, як крилата ракета.
З одного боку, цим він справді схожий на крилату ракету. Їхня відмінність у тому, що ракета зазвичай летить до цілі за наперед визначеною і більш-менш передбачуваною траєкторією, здійснюючи маневри з урахуванням місцевості, а дрон здатний літати як літак, змінюючи курс, швидкість і розташування у просторі активно й непередбачувано.
Вони дешеві, тож їх можна застосовувати масово, сподіваючись, що котрийсь таки зможе обійти сили ППО противника.
Боротьба з такими безпілотниками – справа непроста. Баражуючий боєприпас летить на невеликій висоті, його досить важко відстежити радарами.
При цьому він може літати на сотні кілометрів (до тисячі), тобто діяти на оперативну глибину, завдаючи ударів по важливих об’єктах. Зазвичай вони літають групами кілька одиниць, щоб гарантовано подолати зенітний вогонь.
Ще одна перевага апарата – те, що відразу кілька таких дронів запускають з контейнера, який легко замаскувати під вантажівку. Сам пуск не такий помітний з радарів, як старт крилатої ракети.
Мінусами цих дронів є невисока швидкість за досить великих габаритів. Розмах крил “шахеда” – 2,5 метра, а довжина – 3,5 метра.
Крім того, апарат видає гучний звук, що дзижчить, добре чутний на землі. Це схоже на звук роботи двигуна мопеда, через що їх так і прозвали в народі. Наближення “мопеда” можуть чути на відстані понад 10 кілометрів.
Дрони-камікадзе іранського виробництва, які використовує російська армія задля атак на українські міста, несуть приблизно 40 кілограмів вибухівки і літають зі швидкістю в середньому 180 км/год. Вони спричиняють потужну вибухову хвилю і велику кількість дрібних уламків. Оскільки такі БПЛА літають на малій висоті – до 5 км, тому його складно виявити силами ППО.
Як розпізнати?
Розпізнати наближення дрона Shahed-136 можна за характерним звуком під час польоту – коли вони наближаються, їхній мотор видає гучний звук, схожий на роботу бензопили чи роботу двигуна мопеда.
Характерною візуальною особливістю таких безпілотників у повітрі є їхня трикутна форма. Shahed-136 не може самостійно знаходити цілі, тож здебільшого російські військові запускають дрони в бік великих немобільних цілей.
Як уберегтись?
У Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України надали поради, як уберегтися від дронів-камікадзе:
– чуєте звук двигуна поруч – негайно прямуйте до укриття та залишайтесь там, поки не мине небезпека;
– обирайте місця якомога далі від військових та стратегічних об’єктів, адміністративних установ;
– коли нема змоги дістатись укриття, дотримуйтесь правила “двох стін”, які мають відділяти вас від небезпеки;
– не залишайтесь у транспорті, вийдіть та відбіжіть подалі від дороги, і там знайдіть можливе укриття;
– не ховайтесь у під’їздах, під арками на сходових майданчиках, у підвалах панельних будинків, біля автомобільної техніки, автозаправних станцій тощо.
Не збивати самим і не фотографувати
Попри те, що раніше повідомляли про випадки ураження дронів з легкої стрілецької зброї, міністр внутрішніх справ Денис Монастирський звернувся до українців та закликав не намагатися збити дрони самотужки з пістолета чи карабіна.
“Фактично ймовірність такого збиття дрона є надзвичайно малою, а небезпека, якщо, наприклад, неосвічена людина буде зі зброєю стріляти вгору, перевищує можливість збити, – пояснив він. – Це може призвести до травмування і до біди більшої, аніж можливість збити безпілотник”.
У разі виявлення переміщення ворожих БпЛА громадян закликають сповіщати поліцію чи інші служби.
Крім того, експерти застерігають громадян та пресу від того, щоб фотографувати уламки дронів та публікувати ці кадри.
Завдяки фото в мережі з бортовими номерами дронів-камікадзе, навіть якщо їх вже збили, росіяни можуть коригувати свої майбутні удари, розповів у відеозверненні волонтер Павло Кашчук.
“Шахед” – повністю автономний дрон. Він летить за заздалегідь спланованому маршруту без зв’язку. Ворог задає цей маршрут перед запуском. Маршрут непрямий, він може оминати деякі міста, змінювати висоти, “гратися” з нашою ППО тощо. Але зв’язку з дроном немає ніякого. Єдиним джерелом інформації про те, чи виправдався маршрут, чи долетів цей конкретний дрон до цілі або принаймні до міста, в яке був спрямований, є ті самі фото з соцмереж”, – пояснив Кашчук.
За його словами, росіяни відправляють декілька дронів на певну ціль різними маршрутами, а потім намагаються простежити долю дронів, щоб прокласти найбільш ефективний шлях.
Якщо видно, що десь не спрацювало ППО, туди відправляють ще десяток дронів тим же маршрутом або ж навіть крилату ракету.
Як збивають дрони-камікадзе Shahed-136 професіонали?
– Найбільш ефективними для збиття дронів-шахедів можуть бути зенітні установки, зокрема “Гепарди”. Більш щільне розміщення зенітно-ракетних комплексів сприятиме тому, що дрони будуть збивати більш ефективно. Загалом знищити безпілотник можна будь-яким засобом протиповітряної оборони, а виявити за допомогою радара, пише ”Мілітарний”.
– За словами начальниці об’єднаного координаційного центру сил оборони та охорони Півдня Наталі Гуменюк, дрони керовані та можуть змінювати маршрут під час атак.
– “Тактика використання такого дрона в іранській армії – масовий запуск. Коли вдаються до “тактики рою” – запускають одразу 6-8 таких камікадзе, які вражають стаціонарний об’єкт”, – говорить головний редактор програм інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Олег Катков.
Христина СЛЮСАРЧУК