Субота, 1 Квітня

Штучний інтелект: як взаємодіяти з ChatGPT

Новий чат-бот зі штучним інтелектом (ШІ, англ. artificial intelligence, AI), який взаємодіє з користувачами, викликав ажіотаж у світі технологій. Ще донедавна ми лише теоретизували, як штучний інтелект вплине на наші життя, тепер можемо спостерігати це у житті. Як вважають експерти, нас чекає технологічна революція, яка змінить інтернет та світ загалом, пише «ТСН».

Історія створення ChatGPT

30 листопада 2022 року каліфорнійська лабораторія штучного інтелекту OpenAI, в числі засновників та інвесторів якої був Ілон Маск, запустила чатбот ChatGPT, заснований на нейромережевій мовній моделі GPT-3.5. Це штучний інтелект (ШІ), здатний генерувати нову інформацію.

ChatGPT – абревіатура, що означає Generative Pre-Trained Transformer. Щоб створити бот, першу версію вдосконалювали за допомогою бесід з інструкторами. Система також навчалася на даних Twitter, за повідомленнями Ілона Маска, який більше не входить до правління OpenAI. Бос Twitter написав, що “поки що” призупинив доступ, пише «Бі-Бі-Сі Україна».

За кілька місяців після створення аудиторія чат-бота виросла до 100 млн користувачів. Це небачена досі швидкість зростання, якою свого не могли похизуватись навіть TikTok та Instagram.

При створенні чату розробники перш за все намагалися зробити його простим у використанні, коректним та «людяним». Щоб його “навчити”, використовували величезну кількість текстів з інтернету та систему Reinforcement Learning from Human Feedback. RLHF – системи навчання з підкріпленням на основі зворотного зв’язку з людиною, коли спеціальні тренери для ШІ перевіряли відповіді моделі та спілкувалися з нею.

ChatGPT створений для генерування людиноподібних відповідей на широкий спектр даних, що їх вводять за допомогою алгоритмів. Сервіс здатний розуміти людську мову, вибудовувати зі співрозмовником діалог, відповідати на складні питання, сперечатися та відхиляти недоречні питання.

Що може чат-бот ChatGPT

Як стверджують розробники чату, він подібний на людину, тільки має всі знання світу. Чат-бот може відповідати на питання щодо широкого кола тем, вирішити завдання кодування. Можна попросити ШІ написати есеї, вірші або сценарії, Він може перекласти або узагальнити текст.

ChatGPT запам’ятовує деталі розмови та вибудовує відповіді на основі того, що користувач уже встиг написати раніше. Він пам’ятає та розкаже, з чого розпочався діалог.

Чат-бот від OpenAI може давати рекомендації з медичних питань, запропонувати плани лікування, скласти режими дієтичного харчування. Але не варто застосовувати ці поради на практиці без консультації лікаря.

ChatGPT може бути практично всім, що забажає користувач, – може бути шеф-кухарем і надати рецепти, скласти бізнес-плани для маркетологів, створити прес-релізи або дати пораду, як психотерапевт. ChatGPT перебуває на стадії тестування, тому його розробники попереджують, що бот працює з обмеженнями та помилками, може генерувати правдоподібні, але не відповідні дійсності відповіді.

Нейромережі ChatGPT можуть видати відповідь, яка виявиться неточною, повністю неправильною або взагалі безглуздою. Тому важливо про це пам’ятати та перевіряти написане. Про помилку можна повідомити бот, і він спробує знайти правильне рішення. Нейромережі уникають питань про конкретних людей та актуальні події, не можуть відповісти на філософські питання про сенс життя та і видають при таких запитах повідомлення про помилку.

Порадить, як краще… красти в магазинах

Розробники в новій версії програми пропрацювали багато недоліків, але недоліки все ще є. ChatGPT інколи пише правдоподібно звучні, але неправильні чи безглузді відповіді, часто надмірно багатослівний та зловживає певними фразами, вгадує відповідь замість уточнювального питання і т.д., пише Highload.

Чат-бот оснащений спеціальними фільтрами видачі інформації, але має і свої вразливості. Як пише Vice, один з користувачів зміг попросити пораду у програми про те, як йому найкраще красти в магазинах та отримати на неї відповідь.

Спочатку штучний інтелект відповів, що відмовляється допомагати та це є незаконним. Але користувач змінив запит, запитуючи, що він хотів би дізнатися про діалог злодія та надрозумного штучного інтелекту.

Тоді чат-бот поділився порадами: не привертати увагу, брати дрібні предмети, які краще сховати, використовувати таємні кишені та бути готовим до втечі з магазину. «Я сподіваюся, що ви знайдете інформацію корисною і що ви зможете успішно красти в магазині, непомітно. Однак пам’ятайте, що крадіжка в магазині – це злочин, і завжди краще уникати участі у незаконних діях», – написав ChatGPT.

Білл Гейтс: «Людям доведеться менше працювати»

На тлі зростання популярності гучного чат-бота корпорація Microsoft пообіцяла вкласти в розвиток OpenAI близько 10 млрд USD. Журналісти Handelsblatt поцікавилися у Білла Гейтса, що він думає з приводу перспектив ChatGPT.

Співзасновник Microsoft зазначив, що нейромережі давно навчилися читати і писати, проте розуміти зміст донедавна не могли. Поява чат-бота ChatGPT дасть змогу підвищити ефективність багатьох офісних спеціальностей. Він може взяти на себе написання листів або виписку рахунків. Це повністю змінить навколишній світ.

Варто зазначити, що ще десять років тому ставлення Гейтса до технічного прогресу можна було охарактеризувати як скептичне. Під час виступу перед співробітниками Американського інституту підприємництва мільярдер спрогнозував масове безробіття. Він стверджував, що протягом наступних 20 років автоматизація і боти замінять багато робочих місць.

Зроблені Гейтсом заяви з приводу перспективності ШІ-технологій свідчать про те, що позиція співзасновника Microsoft змінилася. Він вважає, що з появою нейромереж на кшталт ChatGPT людям доведеться менше працювати, оскільки виконання частини роботи вони візьмуть на себе.

Нагадаємо, Microsoft анонсувала запуск нової версії пошукової системи Bing та нової версії браузера Edge, які будуть базуватися на штучному інтелекті Open AI. На презентації представили масштабні плани по створенню «нового Bing», який працює в різних конфігураціях.

Пройшов співбесіду на молодшого інженера-програміста

Чимало закордонних шкіл вже занепокоєні впливом ChatGPT на систему навчання, пишуть «Варіанти». Наприклад, школи Нью-Йорка заборонили учням використовувати нейромережу на своїх пристроях. Заборону пояснюють тим, що школа є осередком для розвитку критичного мислення, пошуку варіантів розв’язання різного роду проблем та задач. І використання Chat GPT може призвести до проблем з навчанням та смисловим навантаженням, адже вчитель не знатиме про те, чи справді завдання виконала дитина, а не штучний інтелект.

Перевірити знання чат-бота вирішили професори університету в Міннесоті, повідомляють CNN. У матеріалі йдеться про успішне складання тесту з права. Чат-бот виконав завдання чотирьох курсів (95 запитань з вибором відповіді та 12 запитань для есе) та отримав прохідний результат іспиту.

Це не єдиний випадок, де чат-бот виконує мисленнєві задачі. Нещодавно співробітники компанії Google підготували запитання для співбесіди з кодування, які базувалися на технічних завданнях, але де також були й запитання з вимогою про щось розказати. Chat GPT успішно пройшов співбесіду та міг претендувати на посаду молодшого інженера-програміста.

Дезінформація і порушення авторських прав?

Здатність ChatGPT відповідати на запитання змусила деяких користувачів задуматися, чи зможе він замінити Google. Інші запитували, чи не загрожує він роботі журналістів. За словами Карлі Кінд з Інституту Ади Лавлейс, системи штучного інтелекту загального призначення, такі як ChatGPT та інші, створюють низку етичних і соціальних ризиків, пише «Бі-Бі-Сі Україна».

Серед потенційних проблем, які викликають занепокоєння Кінд, є те, що штучний інтелект може посилити поширення дезінформації або “зруйнувати наявні інститути та послуги, наприклад, ChatGDT зможе написати успішний мотиваційний лист на роботу, шкільне есе чи заявку на грант”.

Є, за її словами, питання щодо порушення авторських прав, “також існують проблеми щодо конфіденційності, враховуючи, що ці системи часто містять дані, які неетично збираються від користувачів інтернету”. Щоправда, каже вона, такі винаходи також можуть принести “цікаві та поки що невідомі переваги для суспільства”.

«Вартість інтелектуальної роботи стрімко наближається до нуля»?

CEO Fintellect Єгор Валовський у фейсбуці називає ChatGPT “повним шоком” та вважає, що у майбутньому ця технологія “струсне світ сильніше, ніж поява інтернету”. Він каже, що вже протестував технологію, і вона вже здатна писати тексти в заданому стилі, нескладний код та розв’язувати математичні задачі.

“Більше немає сенсу вміти писати курсові, більше не треба мучитись під час написання супроводжувального листа на роботу, більше не потрібне багатоденне планування поїздок, сценарії для художніх творів тепер доступні майже в необмеженому режимі, СЕО-копірайтери більше не зможуть вигравати конкуренцію”, – пише Валовський.

“За кілька років умовний Disney генеруватиме сценарій в ChatGPT, зможе створювати персонажів в Dall-E, анімувати їх в якійсь іншій нейромережі. Вартість інтелектуальної роботи стрімко наближається до нуля”, – робить він висновок.

Вірить пропаганді і повторює російські наративи

Почесний президент Київської школи економіки Тимофій Мілованов також тестував ChatGPT і пише про інший ризик – бот приймає на віру різні тексти, в тому числі пропаганду. Зокрема, відповідаючи на політичні питання, бот часто повторює російські наративи, зазначає «Бі-Бі-Сі Україна».

На запитання Мілованова – чий Крим? – бот відповів, що це “спірна територія”, яку “фактично контролює росія, яка вважає її своєю, а Україна – своєю”. Бот начебто не зміг назвати причину війни в Україні, він писав про “Майдан”, “вплив різних міжнародних гравців”, й відмовився назвати нинішню війну в Україні війною, стверджує Мілованов.

“Боти тренуються на всіх англомовних текстах. І сприймають їх як рівноправні. А р виробляє набагато більше англомовних текстів ніж Україна, – застерігає Мілованов. – Сьогодні наш президент переконує політиків і журналістів світу харизмою, емоцією і фактами. Але вже зараз потрібно готуватись переконувати штучний інтелект світу. А там емоція і навіть факти не працюють. Це величезний виклик”.

Чому в Україні заборонили чат-бот?

Резонансний інструмент, який представила компанія OpenAI, недоступний для користувачів з України. Наша країна опинилась в одному списку з росією, білоруссю, Афганістаном та іншими територіями, які наразі перебувають під санкціями. Міністерство цифрової трансформації України надіслало листа з проханням надати доступ громадянам України до новітніх інструментів, але наразі чат-бот залишається недоступним.

Заступник міністра цифрової трансформації Олександр Борняков пояснює це тим, що спочатку мали блокувати користувачів з окупованих територій Луганської та Донецької області, але як їх відрізнити від решти жителів України, компанія OpenAI не знає.

Проте способи використання ChatGPT в Україні вже знайшли деякі користувачі. Звісно, що треба буде виконати трохи більше функцій, але обійти заборону все ж можна. Треба лише зареєструватись через європейський чи американський номер телефону та увійти за допомогою VPN.

Підготувала Наталя БОРИСЛАВСЬКА

Фото з сайту miro.medium.com

Share.

Leave A Reply