Четвер, 28 Березня

«Справа Василя Стуса»: суд і судилище

Видавництво Vivat за перший день після рішення суду за позовом одного з лідерів «Опозиційної платформи — За життя» Віктора Медведчука отримало понад 9 тисяч передзамовлень на книгу «Справа Василя Стуса». Про це розповіла гендиректорка видавництва Юлія Орлова у коментарі «Суспільному», пише «Бабель». Крім видавництва, замовлення на книжку приймає й автор Вахтанг Кіпіані, який напередодні ввечері повідомив, що отримав понад тисячу звернень. Одразу після рішення суду у видавництві повідомляли, що весь наявний тираж книжки розкупили. Новий наклад орієнтовно вийде 2 листопада.

19 жовтня стало відомо, що Дарницький районний суд Києва заборонив розповсюдження книги журналіста Вахтанга Кіпіані про Василя Стуса без дозволу Віктора Медведчука. Видавництво Vivat оскаржить заборону продавати книгу про Стуса без дозволу Медведчука. У політика у відповідь заявили, що «виграють» ще один суд у справі, а книгу назвали «пасквілем».

«Вважаю, що це був абсурдний процес, який повертає нас в далеке минуле. Бо в нормальній країні свобода висловлювання є фундаментальною, а політики – підконтрольні суспільству», – так прокоментував Tvoemisto.tv рішення Дарницького райсуду Києва заборонити розповсюджувати книгу «Справа Василя Стуса» її автор – засновник та головний редактор «Історичної правди» Вахтанг Кіпіані. Він шокований рішенням суду, хоча не мав особливих ілюзій, враховуючи те, якими часто дивними є рішення українських суддів: «Це абсурдне політичне рішення. Воно закриває рота не тільки мені, а й всім, хто намагається розповідати правду і правильно ставить питання про минуле України». Тепер один з очільників ОПЗЖ Медведчук має давати згоду на надавання інформації, яка стосується його, і це, за словами Кіпіані, повний абсурд: «Очі бачать, але я навіть відмовляюся вірити, що таке нормальний суддя може написати».

У 1980 році Медведчук був адвокатом Стуса у справі про антирадянську пропаганду — Стуса визнали винним і відправили в тюрму, де він згодом помер. Претензії стосувалися дев’яти фраз про Медведчука, які нібито шкодять його честі, гідності й діловій репутації. Суд опублікував вступну результативну частину рішення, відповідно до неї заборонили шість із дев’яти фраз, а три дозволили залишити.

   Уривки з книжки, які Дарницький райсуд Києва визнав недостовірними:

   «… чи була можливість у Стуса обрати «менше зло». Проте є фактом, що наданого, підтримуваного держбезпекою адвоката звали Віктор Медведчук (с. 661)

   «…Медведчук на суді визнав, що всі «злочини», нібито вчинені його підзахисним, «заслуговують на покарання» (с. 664)

   «…він [Медведчук] фактично підтримав звинувачення. Навіщо прокурори, коли є такі безвідмовні адвокати?…» (с. 664)

   Уривки, які порушують особисте немайнове право на використання імені Віктора Медведчука (за рішенням Дарницького райсуду Києва):

   «…розпинав поета, — призначений державою адвокат Медведчук» (с. 7)

   «… шістка комуністичної системи Медведчук…» (с. 663)

   «Злочин перед поетом юрист Медведчук здійснив ще й тим, що не повідомив родині про початок розгляду справи… Боявся КГБ чи просто завжди був циніком і аморальним типом?» (с. 664)

   Уривки, які Дарницький райсуд Києва дозволив залишити:

   «… «син поліцая»…»

   «…Вітє, що виховувався у родині політзасланця […] кажуть шуцман [шуцман — працівник охоронної поліції Третього рейху]»

   «Адвокати відверто «відбували номер», не забуваючи, правда, здирати гонорари з убитих горем родин…».

Share.

Leave A Reply