Четвер, 1 Червня

Затримання ката

У Києві спецслужби затримали головного воєнного злочинця донецької в’язниці бойовиків “Ізоляція” Дениса Куліковського.

Про це повідомив у фейсбуці журналіст і письменник Станіслав Асєєв, який свого часу був в’язнем цієї катівні. “У Києві затримано головного воєнного злочинця “Ізоляції” — Куліковського Дениса, він же Палич. Тепер можу сказати, що життя прожив не даремно. P.S. Шановні колеги-журналісти, прошу поки що не дзвонити, всі деталі пізніше”. Пізніше СБУ підтвердила затримання бойовика. Його доставляють в суд.

Довідка: ”Ізоляція” — тюрма бойовиків “ДНР”. Люди, яким довелося туди потрапити, називають її катівнею, концтабором та навіть пеклом.

З їхніх слів, практично в центрі Донецька терористи не просто знищують фізично, а виснажують морально. Аби отримати зізнання, б’ють, катують електричним струмом, а потім щодня знущаються — змушують важко працювати, імітують розстріли та ґвалтують на очах в інших.

За п’ять років існування цього “закладу” у ньому побували кількасот людей — як бойовиків, так і місцевих жителів, підозрюваних у шпигунстві на користь України. Зокрема, 28 місяців терористи утримували журналіста і блогера Станіслава Асєєва.

Більшість воліє не згадувати про пережите. І не лише тому, що спомини нестерпні, а головне — аби їхні рідні не дізналися зайвих подробиць. “Аби утримувані краще згадували, їх водили до “кафетерію” — кімнати для допитів, – пояснював Станіслав. — У підвалі стояв “тапік” — армійський телефонний апарат, за допомогою якого бойовики генерували електричний струм.

Людину заводили до приміщення, примотували скотчем та харчовою плівкою до спеціального столу. Рухатися було неможливо. Приєднували дроти до пальців ніг або рук, п’яток, мочок вух. Найстрашніше, коли до анального отвору або статевого органу, жінкам — до грудей. Відчуття від цих “процедур” ні з чим не можна порівняти… Схоже на те, як усе тіло пронизує одна, але дуже сильна судома. Пекельний біль. На згадку про нього на тілі залишаються глибокі опіки. Люди часто не витримують — непритомніють. І всі дуже швидко розповідають про свою діяльність, вигадують те, чого ніколи не робили, аби лише скінчити цей жах”.

“Відчиняються якісь залізні двері і вихоплюється жертва. Б’ють кулаками, ногами, бейсбольною битою, прикладом. У камерах, у коридорах, на роботах. Вдень та вночі. До зламаних ребер та непритомності. Деякі не витримували. Але ані імен, ані прізвищ загиблих ми не знаємо”, — згадував ексв’язень Олександр Печонкін.

Головним на “Ізоляції” тривалий час вважався бойовик з позивним “Палич”, або “Перший”. Саме так називали його між собою терористи. Бранцям доводилось чути і його, можливо, справжнє ім’я — Денис Павлович Куліковський.

   “У 2017 році йому було приблизно 35 років, але виглядав він жахливо. Між собою ми називали його “тюлень” — огрядний, з набряками, можливо, від постійного вживання алкоголю, з залисинами”, — описує бойовика Валентина Бучок. Печонкін розповів по нього УП трохи більше: “Жив у Кураховому, в 2014-му приєднався до бойовиків. До того працював чи то у СІЗО, чи то в колонії. Знав усякі блатні речі, намагався влаштувати порядки зони. Коли випивав, прокидалися садистські звички. Був поведений на темі гомосексуалізму. Постійно шукав таких чи призначав серед нас. Зарахував до “найнижчої касти” “опущених” чи “ображених” кількох людей. Гидко про це розповідати. Прізвища називати не буду”.

Станіслава Печонкіна протримали на “Ізоляції” до кінця серпня 2017 року. Через поганий стан здоров’я хлопця перевели до донецького СІЗО. “А напередодні у “Палича” був день народження, — згадує він. — Святкування тривало кілька тижнів. Але апофеозом знущання стало 12 серпня 2017-го — тоді нашу восьму камеру водили на розстріл. Усього людей десять. Спочатку змусили всіх співати пісні для гостей Палича: “Вставай, страна огромная”, “Ты со мною забудь обо всем”, потім почали бити. “Перший” та його гості сиділи за столом. Згодом Палич вигукнув: “Розстріляти!” Поставили на коліна. Конвоїр клацнув кілька разів — пострілу не було. Гостям почали наливати”.

“Палич” керував “Ізоляцією” до лютого 2018 року. Після чергового побиття одного з ув’язнених, його відсторонили. Замість нього, керувати поставили росіянина з позивним “Кузьміч” та заступника “Палича” Юру-танкіста. Що примусило головного ката “Ізоляції” “Палича” так ризикнути і приїхати в листопаді 2021 року до Києва — СБУ наразі не інформує.

Підготував Микола САВЕЛЬЄВ

Share.

Leave A Reply