П’ятниця, 29 Березня

ЗЕ відкрив офшорну скриньку Пандори!!!

Упродовж останнього тижня українці зазнали нового стресу. Відкрилася скринька «Пандори», яку вже охрестили «Офшор 95». Ну, словом нам підтвердили, що преЗЕдент Володимир Зеленський таки не простий власник найбільшого розважального холдингу та монополіст своїх програм на телеканалі «1+1», останнім бенефіціаром, якого є олігарх Коломойський. Традиційно суспільство поділилось на табори: ті, хто захищає Зеленського, бо мовляв, офшори були ще до президентства, і ті, хто чекав, коли ж Зеленського нарешті виведуть «на чисту воду», і яких не влаштовує принцип «Какая разніца?». А тепер — тільки факти.

Про що розповіли Pandora Papers

Pandora Papers — це спільний проєкт понад 600 журналістів-розслідувачів із 117 країн світу, який розкриває секретну фінансову діяльність 35 нинішніх і колишніх світових лідерів, а також більш як 330 чиновників та знаменитостей у 90 країнах світу. Тут би й хотів, але аж ніяк не скажеш, що «їх фінансує Порошенко»… Нове досьє продовжує традицію останніх семи років, упродовж яких до медіа потрапляли фінансові документи з офшорів: FinCen, Paradise Papers, Panama Papers і LuxLeaks. Коротко: для приховування фінансових операцій фігуранти розслідування використовували фірми, зареєстровані в офшорних юрисдикціях. Це дає змогу уникати сплати податків, підзвітності, накопичувати статки та в окремих випадках — виводити й відмивати незаконно отримані кошти.

Від України до роботи над цими файлами долучилися журналісти з агенції “Слідство.Інфо”. В досьє Пандори зазначено, що розкриті офшорні угоди понад 100 мільярдерів, 35 світових лідерів та 400 держчиновників!

Автори розслідування дослідили майже 12 мільйонів конфіденційних файлів, отриманих із витоку інформації. Це документи 14 фірм-реєстраторів офшорів, тобто офіційних провайдерів юридичних послуг для компаній. Одним із державних очільників, що згадуються в офшорних документах за 2012 — 2020 роки, на свою біду, виявився й непримиренний борець з олігархатом президент України Володимир Зеленський. В оприлюднених українськими журналістами документах ідеться про фінансові трансакції офшорної мережі студії «Квартал-95» 2012 — 2019 років, серед них і виведення в офшор коштів українським олігархом Ігорем Коломойським, із яким президент «зелених» нібито бореться. Документи Pandora Papers дають уявлення про діяльність 14-ти світових провайдерів — юридичних компаній, які створювали, керували та тримали у тіні фінансову активність офшорних компаній у таких юрисдикціях як Британські Віргінські острови, Беліз, Кіпр та навіть острів Самоа. Не меншу роль у підтримці тіньової економіки відіграють і клієнти міжнародних юридичних компаній. Йдеться про найвпливовіших людей світу — президентів, прем’єр-міністрів, депутатів та навіть членів королівських родин.

А тепер ще детальніше

Проєкт журналістських і громадянських розслідувань «Слідство.інфо» повідомляє у своєму фільмі-розслідуванні під назвою «Офшор 95», що президент України Володимир Зеленський та його близькі соратники могли бути причетними до переказів 40 мільйонів доларів від структур, пов’язаних із олігархом Ігорем Коломойським, — пише «Радіо Свобода». «Документи Pandora Papers, нового витоку з 14 фірм, які реєстрували та обслуговували офшорні компанії, частково підтвердили схему переказування коштів від структур олігарха Ігоря Коломойського до офшорних фірм Володимира Зеленського та його соратників», — вказують розслідувачі. Як йдеться у фільмі-розслідуванні, журналістам вдалося визначити кінцевих власників офшорів, які могли отримати гроші — ці кошти могли бути частиною операції з виведення та відмивання грошей «Приватбанку».

   Документи підтверджують, що у 2012 році «кварталівці» зареєстрували понад десяток фірм на Британських Віргінських островах, Белізі та на Кіпрі. Досі невідома фірма Maltex Multicapital Corp була порівну поділена між фірмами Володимира Зеленського, братів Сергія та Бориса Шефірів та ще одного «кварталівця» — сценариста і режисера продуктів студії Андрія Яковлєва. Номінальним власником центру мережі виступала інша компанія, Davegra Limited. На той час її власником був… нинішній голова СБУ Іван Баканов! Саме він, вказують розслідувачі, підписав так звану «трастову декларацію» — документ, який фіксує відносини між номінальним та реальним власником компанії. Як з’ясували журналісти із документів Pandora Papers, 40 мільйонів доларів формально були сплачені як внесок до статутного капіталу. «Водночас офшорні компанії, які, ймовірно, перераховували кошти «кварталівцям», підозрюють у відмиванні мільярдів з «Приватбанку», співвласником цього банку раніше був Ігор Коломойський. Крім того, за даними джерел «Слідства.Інфо», переказ грошей відбувався через кіпрську філію «Приватбанку» — ту саму, через яку олігарх міг відмивати мільйони. Тобто офшори Зеленського також могли бути частиною історії з відмиванням брудних грошей», — пояснюють журналісти «Слідство.Інфо».

Журналісти запевняють, що намагалися отримати коментарі від усіх фігурантів розслідування, але відповідь отримали лише від Бориса Шефіра, який заявив, що почав закривати офшорну частину бізнесу. Також журналісти кажуть, що не змогли отримати позицію від Володимира Зеленського, а в його канцелярії очікувано повідомили, що «відповіді не буде». Справді, що тут скажеш? Після скандалу з «вагнерівцями» — це фактично другий цвях в труну зелених псевдонадій.

«Захистити свої інтереси»

Режисер і сценарист «Кварталу» Андрій Яковлєв, керівник Служби безпеки України Іван Баканов та перший помічник президента Сергій Шефір не надали коментарів журналістам «Слідства.Інфо». Принаймні Баканов просто ЗОБОВ’ЯЗАНИЙ був це зробити. Борис Шефір — єдиний зі списку ймовірних власників офшорної мережі «95-го кварталу», хто погодився поспілкуватися з авторами цього розслідування. На запитання, навіщо «Кварталу-95» офшори, він відповів: «Це ви поставте нашим законотворцям (запитання. — Ред.), які таку ситуацію створили, що постійно бізнес під загрозою бандитів, які приходять до влади. У той час це було дуже важливо — захистити свої інтереси». Він повідомив, що за фінансові угоди бізнесу Зеленського відповідав Іван Баканов. За словами Бориса Шефіра, всі подробиці знав саме він, включно з тим, кого реєстрували як власників офшорів.

Гроші від Коломойського

У розслідуванні також йдеться про те, що, починаючи з 2012 року, офшори власників і засновників «Кварталу-95» отримали 40 мільйонів доларів власне від компаній, пов’язаних із олігархом Ігорем Коломойським. Це відбувалося у період, коли студія почала співпрацювати з телеканалом «1+1».

Достовірними джерелами інформації у таких справах є державні органи фінансового моніторингу. Автори розслідування не мали в своєму розпорядженні даних від Держфінмоніторингу України чи аналогічних інституцій інших держав. Вони посилаються на власні джерела, які не розкривають. Правоохоронні структури України, США та Британії розслідують імовірність масштабних фінансових зловживань колишніх власників «Приватбанку» Ігоря Коломойського й Геннадія Боголюбова.

«Чиста спекуляція»

На фільм «Офшор 95» відреагувала Генеральна прокурорка Ірина Венедіктова. «Автор намагається натякнути глядачеві, що Офіс генпрокурора певною мірою «пригальмовує» розслідування справ із орбіти «Приватбанку». Рішуче заявляю, що манера, в якій підноситься цей натяк на нашу бездіяльність, — чиста спекуляція», — написала очільниця Генпрокуратури, яку призначив Зеленський, на своїй сторінці у фб. Ірина Венедіктова запевнила, що детективи НАБУ мають давно інформацію про діяльність «Приватбанку» й перевіряють її «під мікроскопом».

Ще один вартий уваги момент розслідування Pandora Papers стосується документа від 25 квітня 2019 року, підписаного адвокатом бізнес-структур «кварталівців» Юрієм Азаровим. Тоді минуло чотири дні після обрання президентом України Зеленського, але офіційно він іще не заступив на посаду. Розслідувачі вказують на те, що цей документ передбачав сплату дивідендів офшору Film Heritage Limited, який, за їхньою інформацією, міг бути пов’язаним із подружжям Зеленських. Отримувати дивіденди з бізнесу компанії можуть лише її акціонери. Володимир Зеленський на той момент уже передав свою частку Сергію Шефіру (це той чоловік, при замаху на якого чомусь не розслідують версію «бізнес-розбірок», що, загалом, дивно). Втім, без даних державного фінмоніторингу, що відстежує підозрілі фінансові операції, підтвердити ці припущення розслідування неможливо. Це має бути фінмоніторинг саме з тієї країни, де отримувач дивідендів відкрив свій банківський рахунок. Гіпотетично це може бути не лише Україна, а й будь-яка офшорна юрисдикція чи будь-яка інша країна з надійною банківською системою. Журналісти також вказують на дані про купівлю фірмою Сергія Шефіра елітної нерухомості в Лондоні. У розслідуванні йдеться про дві квартири вартістю понад 5 мільйонів доларів. Ще однією дорогою квартирою у Лондоні може володіти Андрій Яковлєв.

Експерти з відмивання коштів наголошують, що купівля елітної нерухомості в Лондоні (яка, до речі, ніде не задекларована) — це один із поширених способів легалізації тіньових статків. Автори розслідування вказують, що вичерпні відповіді на такі питання мають дати державні органи фінмоніторингу, антикорупційні розслідування, суди та самі фігуранти.

Держдеп США: наразі ноу комент

США активно звертають увагу на посиленні фінансової прозорості, запевняють у Держдепі, пише «Знай.юа». Речник Державного департаменту США Нед Прайс сказав, що Вашингтон поки що не може коментувати «Архів Пандори» (Pandora Papers). Держдеп ще вивчає публікацію. Масив документів опублікований в неділю кількома великими новинними організаціями, які пов’язують світових лідерів з офшорними компаніями. Серед фігурантів — король Йорданії Абдалла II, прем’єр-міністр Чехії Андрій Бабіш і соратники президента Росії Владіміра Путіна. «Ми, звичайно, бачили повідомлення про «Архів Пандори», але ми поки не можемо конкретно прокоментувати дані, які вивчаємо», — заявив Прайс на брифінгу у Вашингтоні, ледь тамуючи іронію. В документах Pandora Papers фігурують також імена помічника президента Сергія Шефіра, олігарха Ріната Ахметова, Геннадія Боголюбова — бізнес-партнера Ігоря Коломойського, і не тільки. Найсенсанційнішою є інформація про те, що в розслідуванні журналістів вказано: Україна є першою за кількістю держчиновників, які виводять свої кошти через офшори — їх аж 38! Для порівняння, навіть у РФ таких виявлено тільки 16 осіб! Це свідчить, що в системі державної машини вседозволеності і зеленої безконтрольності НИНІ працює величезний корупційний синдикат, який здатний заблокувати будь-яке кримінальне розслідування, тим паче те, в якому фігурує президент Зеленський і його найближче оточення. Люди ці просто зав’язли у безлічі кримінальних схемах і схоже на те, що Зеленський знав про всі ці розслідування вже давно — ще з тих часів, коли йому вказали на ці факти у Великій Британії представники розвідки МІ-6. Майно постійно переписувалось з одних осіб на інших, але, як казав класик, «Рукописи не горять».

Чи настане кримінальна відповідальність?

   Юрист, керівник правничої компанії «April consult» Юрій ТАНАСІЙЧУК, вважає, що слідство, зокрема й українське, мало б бути зацікавлене встановити, чи були справді ці гроші виведені з «Приватбанку», бо сьогодні це гіпотеза, доволі правдоподібна гіпотеза, але вона має отримати правовий висновок НАБУ в співпраці з САП і за активних дій детективів НАБУ. Та більшістю цих органів нині керують саме ставленики Зеленського (розраховувати, що СБУ Баканова буде розслідувати справу, в якій фігурує сам Баканов, — просто смішно. — Ред.). Це, фактично, три ключові органи, які б могли надавати правові висновки. Що цікаво, сам олігарх Ігор Коломойський і не приховував того, що за допомогою офшорних компаній він досить часто проводив розрахунки. У великому інтерв’ю, яке брала «Українська правда», ним було сказано про те, що сам В. Зеленський почав думати про політичну кар’єру, за твердженням Коломойського  ще в 2016 році, фактично зі стартом серіалу «Слуга народу». В сукупності це може свідчити про те, що частина з цього активного використання офшорних компаній могла цілковито бути спрямована саме на завчасну підготовку до виборчої компанії», — каже юрист.

Оприлюднення цих документів вкотре підтверджує, що втручання великого бізнесу в державотворчі процеси і політику в Україні відбувається і сьогодні. «Про масштаб ми можемо просто здогадуватись. Якщо напередодні президентських виборів сам «95 квартал» активно використовував офшорні компанії і, фактично, всі свої основні здобутки грошові зберігав у них, то, очевидно, що після приходу до влади всіх ключових осіб, які є в розслідуванні, зокрема Зеленського, Баканова, братів Шефірів та інших людей про яких згадано, зросли і їхні можливості», — додав Юрій Танасійчук.

Христина СЛЮСАРЧУК, Микола САВЕЛЬЄВ

Share.

Leave A Reply