П’ятниця, 29 Березня

МЕЛАНОМА: ЯК УБЕРЕГТИСЯ

Першого травня стартував місяць обізнаності про меланому. Впродовж місяця медики у всьому світі поширюють інформацію про профілактику та симптоми раку шкіри, аби привернути увагу громадськості до цієї проблеми та підвищити показники раннього виявлення небезпечної  недуги. Про профілактику та фактори ризику розвитку меланоми розповів заступник директора Львівського онкоцентру Олег Дуда.

Меланома – одна із злоякісних пухлин, що локалізується переважно на шкірі, рідше  в сітківці ока та на слизових оболонках. Це один з найнебезпечніших та найагресивніших видів новоутворень, адже через лімфу та кров захворювання може швидко розповсюдитись майже у всі органи. Щороку у Львівському онкологічному регіональному лікувально-діагностичному центрі недугу підтверджують у близько 160 пацієнтів. У перший квартал 2023 року меланому було виявлено у 41 пацієнта, з них 4 випадки діагностовано в запущеній стадії.

«На жаль, статистика раннього виявлення не є втішною, втім, навіть найнебезпечніші недуги можна вилікувати, якщо діагностувати їх на ранніх стадіях. Найчастіше розпізнати меланому можна за зміною вигляду або структури звичайної родимки», – зазначає Олег Дуда.

На що потрібно звертати увагу? Для самодіагностики використовують шкалу “ABCDE” (stands for asymmetry, border, color, diameter and evolving) або “АКОРД”.

   А – асиметрія: зверніть увагу за форму родимки, якщо умовна вісь ділить її на нерівні несиметричні частини, це привід звернутися до лікаря.

   К – край: якщо родимка має нечіткі розмиті границі, то це може бути ознакою меланоми. Також занепокоєння мають викликати будь-які зазубрини чи нерівності.

   О – окрас: родимка повністю чи частково змінила забарвлення – вам до лікаря. Терміново.

   Р – розмір: ви бачите, що родимка почала рости вшир або вгору, або у вас є родимка понад 6 мм в діаметрі.

   Д – динаміка: будь-які зміни в структурі шкіряного покриву родимки мають бути для вас сигналом йти до лікаря. Це може бути сухість, поява кірочок, кровоточивість чи випадіння волосся з невуса тощо.

   Якщо ви помітили такі зміни, варто якомога швидше звернутися до вашого дерматолога, за потреби вінскерує вас до лікаря-онколога, який перевірить утворення спеціальним обладнанням – дерматоскопом. Це однин із найсучасніших методів діагностики недуги. Олега Дуда радить не зволікати із візитом до лікарів, адже меланома швидко прогресує, тож метастази зазвичай з’являються протягом першого року від початку захворювання. Спочатку новоутворення поширюються в лімфатичні вузли, пізніше – в легені, печінку, кістки, головний мозок. Медики Львівського онкоцентру єдині в Україні перевіряють наявність метастазів радіонуклідним методом.

«Це технологія визначення сторожових лімфовузлів, які є найближчими до меланоми. Цей метод допомагає медикам майже на 100% визначити наявність метастазів у сторожовому вузлі і зрозуміти, чи потрібно робити додаткову операцію», – зазначає Олег Дуда.

   Меланома вражає людей різного віку, але є фактори, які підвищують ризики цього захворювання:

   – надмірний вплив ультрафіолету, зловживання засмагою на пляжі та в солярії, сонячні опіки;

   – дуже світла шкіра (люди з першим і другим фототипом частіше страждають на меланому);

   – велика кількість родимок на тілі;

   – спадковість (у кожного десятого пацієнта з меланомою є сімейна історія хвороби, тобто цей рак діагностували у найближчих родичів);

   – стан імунодефіцитів, гормональний дисбаланс і деякі інші захворювання.

Люди, які належать до групи ризику, мають більш уважно оглядати всі новоутворення на шкірі, регулярно відвідувати дерматолога та робити дерматоскопію.

Олег Дуда зазначив, що впродовж травня на Львівщині відбудеться ряд заходів щодо поширення інформації про меланому та її профілактику. «Під час цих заходів медики Львівськогоонкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру будуть обстежувати та консультувати усіх мешканців області, у яких є підозра на меланому. Впродовж травня такі обстеження зможуть пройти і ті пацієнти, які не мають електронного скерування від лікаря», – підкреслив Олег Дуда.

Юлія СТОЛЯР

Share.

Leave A Reply