Четвер, 8 Червня

Підйом ПЕРЕВОРОТОМ!

Україна за останній рік пережила багато «приколів». Отримала нового некомпетентного «зеленого» преЗедента, нову постійно-змінну зелену команду, неефективну Верховну Раду, Андрія Богдана, якийсь «турборежим» в ухваленні законів, спершу молодий, а потім «той, хто залишився» уряд, нових-старих представників тристоронньої контактної групи. А ще незакінчену війну, спалах Covid-19, місцеві вибори та долар по 28.50. Цікаво, що всіма цими негараздами (коронавірус — виняток) завжди заправляють олігархи. І ось цього разу голос олігархів пролунав рішенням найвищого впливу, яке скасувати ніхто не в силі — Конституційним судом України.

28 жовтня, о 19-й годині, перестав працювати відкритий електронний Реєстр декларацій — один із головних здобутків Революції Гідності. За його адресою, замість понад 4-х мільйонів декларацій, — лаконічний напис про те, що «доступ припинено». Тепер за трьома замками опинилися статки всіх українських чиновників, засудити їх за брехню в декларації нині неможливо.

Згодом уряд затвердив розпорядження, яким відновив доступ громадянам до реєстру декларацій чиновників лише для перегляду. Під стінами КС з’явились із шинами і фарами «БЄНІфеціарні» громадські «діячі за викликом» — і вистава, сценарій якої написаний не в Україні, почалась!

Що ж усе-таки відбулося?

27 жовтня Конституційний суд на закритому засіданні визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників та суддів у вигляді штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації. Рішення КСУ ухвалив за поданням депутатів з «Опозиційної платформи — За життя» та «За майбутнє». Через цю ухвалу правоохоронці змушені будуть закрити всі справи щодо неправдивого декларування майна чиновниками. Очільник Національного антикорупційного бюро Артем Ситник уточнив, що наразі таких справ понад 100, приблизно 20 вже розглядають у судах.

Свій конфлікт інтересів

НАЗК писало про ознаки декларування недостовірної інформації у двох суддів Конституційного суду, що свідчить про конфлікт інтересів. Одна з цих суддів — Ірина Завгородня: за 2018 рік НАЗК виявило у її декларації недостовірних відомостей на 615 тис. грн, а у декларації за 2019 рік — на 754 тис. грн. Учасники справи заявляли їм відводи саме через наявність ознак адміністративних правопорушень, пов’язаних із декларуванням, у діях окремих суддів. Тобто цим рішенням судді одночасно позбавили ймовірної відповідальності й себе. Ухвалюючи це рішення, КСУ істотно вийшов за межі самого подання, адже неконституційними визнані навіть ті положення, які не оспорювали проросійські ініціатори, адже ті навіть не вимагали настільки суттєвого урізання повноважень НАЗК щодо перевірки декларацій, — інформує УП.

Хто винен?

Вражає швидкість, з якою КСУ розглянув цю справу, що є ще одним доказом заздалегідь визначеного рішення. В інших випадках розгляд таких подань триває роками. Ще у середу вдень можна було побачити, що за минулий рік голова КСУ Олександр Тупицький заробив 4,5 млн грн. Ще тоді НАЗК мало можливість ініціювати притягнення його до відповідальності за недекларування земельної ділянки в окупованому Росією Криму, яку він купив в 2018 році та оформив за російським законодавством.

Тупицький своїми ж руками себе врятував, нівелювавши е-декларування.

Нагадаємо, що до КСУ Тупицького призначив Янукович, а головою його обрали рік тому. Автори подання до Конституційного суду — переважно депутати від проросійської партії «Опозиційна платформа — За життя» та контрольованої Коломойським фракції «За майбутнє». Депутати цих фракцій системно віддаляють Україну від європейського вектора, наближаючи до Росії. Знищення антикорупційної інфраструктури — перший великий крок до цього.

Родина нардепа від ОПЗЖ Віктора Медведчука, який також ініціював це подання, володіє яхтою за 200 млн дол., гектарами болгарського узбережжя та двома десятками об’єктів нерухомості в Україні. Однак ці активи і в декларації Медведчука за 2019 рік. Соратник Медведчука та власник проросійських телеканалів нардеп Тарас Козак також був під прицілом НАЗК, яке проводило повну перевірку його декларації. Ще один врятований від покарання за недостовірне декларування депутат від ОПЗЖ — Суто Мамоян, якого підозрювали у заниженні суми на понад 8,5 мільйона гривень на придбанні автомобілів Toyota Land Cruiser 200 та заниженні вартості двох квартир площею 124 та 125 квадратних метрів. Льовочкін та його сестра теж серед авторів подання. Завдяки запровадженню декларування та публічності декларацій будь-хто міг бачити в реєстрі коштовну віллу Льовочкіних на Лазуровому узбережжі у Франції — у попередніх паперових деклараціях він про неї «забував».

Що робити?

Скасування КСУ цих норм порушує зобов’язання України за програмою МВФ, кредитними угодами з ЄС, а також вимоги надання безвізового режиму Україні з країнами ЄС. Найнебезпечніше у рішенні те, що його зміст та висновки абсолютно не відповідають одне одному. Визнавши неконституційним низку надважливих елементів системи фінансового контролю посадовців, суд вирішив узагалі не пояснювати причини.

У тексті рішення суд на понад десяток сторінок цитує правові позиції про зміст принципу незалежності судової гілки влади та ігнорує необхідність пояснити свої мотиви та правові аргументи рішення.

Все зводиться до того, що система декларування посягає на незалежність суду і суддів. І ціною цього посягання, на думку КСУ, має стати загальна амністія усіх чиновників, що чинили порушення пов’язані з декларуванням.

При цьому в рішенні ніяк не обґрунтовано, у чому неконституційність оприлюднення декларацій, цілого ряду повноважень і прав НАЗК, або ж норми про відповідальність за вчинення корупційних та пов’язаних із корупцією правопорушень.

Це рішення КСУ однозначно є одним із найганебніших та найзухваліших за весь час його існування. Без аргументів, без аналізу норм, щодо яких воно ухвалене, судді самі позбавили легітимності своє рішення. Тим самим у Конституційному суді продемонстрували і суспільству, і всім гілкам влади та інституціям, що рішення можуть бути необґрунтовані та політичні.

Такий підхід може породити свавілля та подальше знищення без жодних пояснень цілих інструментів та механізмів. Завтра це може бути використано для скасування міжнародних угод України, системи закупівель Prozorro або ж цілих органів. За браком пояснень з боку КС та аргументів, що б не приймав парламент далі на виправлення ситуації — усе може бути знищене цим же Конституційним судом, який фактично вчинив конституційний переворот про який і Зеленський і його оточення… прекрасно знали! Принаймні так вважає ексглава Офісу президента Андрій Богдан. «Чому на другий день після місцевих виборів? — аргументує він свою позицію в інтерв’ю «УП». — Значить, була якась взаємодія, було побажання, щоб це рішення не могло вплинути на вибори. Така велика кількість людей, яка задіяна при підготовці рішення, при його обговоренні, при виготовленні проєкту – ну це не шило в мішку. В набат стукали всі антикорупційні активісти. Наприклад, народний депутат «Слуги народу», глава антикорупційного комітету Красносільська, я знаю, що вона на одній із нарад безпосередньо попереджувала президента, що ми можемо отримати негативне рішення суду.

Всі ж розуміють систему органів державної влади, всі ж розуміють, як працюють спецслужби, всі розуміють, як працює Конституційний суд? Я впевнений, що про таке рішення знав і президент, знав і його апарат. Президент же заявляє, що це диверсія проти України, так? Так, диверсія проти України – це злочин. Тобто в тебе є спецслужби, які точно тебе інформували, що готується такий злочин. Яка твоя була реакція? Ніякої. Яка робота проводилася? Ніякої. Це ж кримінальна стаття, якщо ти знаєш про підготовку злочину і не реагуєш. Правильно? Тобто треба реагувати було в той час, коли ти вже довів до того, що мовчиш і робиш вигляд, що все нормально, і таким чином даєш сигнал, що ти не проти».

Законопроєкт Зеленського про КСУ

Президент 30 жовтня подав до Верховної Ради законопроєкт «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства», яким пропонує звільнити весь склад Конституційного суду України та почати відбір нових суддів. Водночас у Конституції немає пункту про звільнення суддів через рішення парламенту. Також Володимир Зеленський не відкидає розпуску парламенту у разі відмови голосування за його законопроєкт, про це голова держави заявив увечері в понеділок, 2 листопада, в ефірі програми «Свобода слова». Зеленський також зазначив, що судді чинного складу Конституційного суду, які не голосували за скасування антикорупційного законодавства, мають добровільно піти у відставку. В цьому разі вони зможуть претендувати на місця в оновленому складі КСУ. Зеленський заявив: якщо не відновити довіру суспільства до Конституційного суду, країна втратить можливість отримати будь-яку міжнародну фінансову допомогу. Під загрозою також безвізовий режим України з Євросоюзом, а ще — підтримка з боку ЄС, НАТО, Міжнародного валютного фонду (МВФ) та інших міжнародних партнерів. «Якщо ви проголосуєте за це рішення, ви голосуватимете для народу. В іншому разі ви захищаєте суддів Конституційного суду», — зазначив президент. І злукавив.

Той самий Андрій Богдан, який, на відміну від Зеленського, справді є правником, твердить: «Особисто я не підтримую рішення Конституційного суду, воно однозначно суперечить логіці і воно сумнівне з точки зору його обґрунтування. Але лікувати хворобу розстрілом – це теж не варіант.

Дивіться, такий законопроєкт, який подано, він явно неконституційний. Я сумніваюся, що Верховна Рада зможе його проголосувати. Що робити в цьому випадку? Шукати спосіб повернути статус-кво. Бо юридично цей закон, який вніс президент (хоча він і політично правильний) – це називається узурпація влади. Це кримінальна стаття, а оскільки цей злочин ще не закінчений, такий закон не ухвалений, то на сьогодні це замах на вчинення правового злочину. Це може бути підставою для процедури імпічменту.

Позиція ЄС

Європейський Союз заявив, що Україна повинна невідкладно відновити антикорупційну інфраструктуру, попередивши, що це є умовою надання фінансової допомоги та безвізу з ЄС. Про це йдеться у заяві речника ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Петера Стано, — інформує «Європейська правда». Рішення Конституційного суду України щодо елементів антикорупційного законодавства має далекосяжні наслідки для всієї антикорупційної інфраструктури в Україні, створеної після Революції Гідності 2014 року, заявив речник. Він підкреслив, що це рішення також ставить під сумнів низку міжнародних зобов’язань, які Україна взяла на себе щодо своїх міжнародних партнерів, зокрема ЄС, про що у Євросоюзі заявляли вже раніше. У зв’язку з цим Євросоюз заявив, що Україні потрібно у найкоротші терміни:

– відновити законодавство про електронне декларування активів і відповідні завдання Національного агентства із запобігання корупції;

– стабілізувати правовий статус Національного антикорупційного бюро України до крайнього терміну 16 грудня, встановленого Конституційним судом. Варто зазначити, що у заяві немає чітко прописаних вимог, як відновити антикорупційні інститути. Єдиний задекларований критерій — швидкість розв’язання кризи. Це, скажімо, якби вам хтось порадив загасити пожежу в тайзі якнайшвидше, а от яким чином — сором’язливо промовчав…

Судді погрожують війною?

Суддя Конституційного суду України Ігор Сліденко пригрозив президенту Володимирові Зеленському війною у разі розпуску суду. Про це він заявив кореспонденту УНІАН, коментуючи звернення президента до фракції «Слуга народу». Так, відповідаючи на запитання, як розвиватимуться події, якщо у парламенті будуть 226 голосів депутатів для ухвалення законопроєкту про припинення повноважень усіх суддів КС, Сліденко сказав, що далі будуть «розпад України та війна». «Крім тих 226, ніхто це не визнає. Якщо будуть спроби силовим шляхом захопити Конституційний суд, маю на увазі будівлю суду, то це означатиме війну. Є політичні сили, які ні за яких обставин не погодяться на такий розвиток подій, на узурпацію влади», — заявив він. На переконання Сліденка, у своєму зверненні Зеленський «наговорив собі на 150 років тюрми» та «вголос закликає депутатів до повалення державного ладу». «Це вже не вигадки РНБО, що Конституційний суд зазіхав на державний лад. Чим зазіхав? Що Конституційний суд скасував 366-1 статтю Кримінального кодексу і сказав, що її треба вдосконалити? Це навіть коментувати незручно», — додав суддя.

Позиція п’ятого президента

«Зеленський намагається наблизити Україну до диктатури. В абсолютно незаконний, неконституційний спосіб штурмом взяти Конституційний суд, щоб за порадами пана Портнова, Смірнова, Татарова сформувати лояльний до себе Конституційний суд. Який буде робити так само, як за часів Януковича — схвалювати узурпаторські рішення.

Нині у Конституційному суді є три вакансії: двоє від Верховної Ради і одна від З’їзду суддів. Заява, яку під тиском написав суддя Сліденко, також звільняє ще одне місце від Верховної Ради. Ми можемо продемонструвати відданість демократичним традиціям, якщо ми скасуємо попередній конкурс, якщо ми залучимо міжнародних експертів, і якщо, внаслідок конкурсу до Конституційного суду, будуть обрані чотири бездоганних судді з бездоганною репутацією, з високим міжнародним авторитетом, які будуть захищати Конституцію», — підкреслив Порошенко.

Експерти

Своєю чергою, політолог Віктор Таран зазначив у своєму дописі у мережі фейсбук, що українським адептам «Офісу простих рішень» Рада Європи навіть не натякає, а прямим текстом говорить, що Зеленський своїм законопроєктом грубо порушує Конституцію та зобов’язання, які Україна взяла перед Європою ще у 1994 році, й Україна цією ініціативою Зеленського в очах європейців стає авторитарним режимом на рівні африканських республік, а отже, це теж є підставою для скасування безвізу. «Тож пропоную активістам і експертам, які підтримують законопроєкт Зеленського, публічно написати у ФБ, що керівника офісу Ради Європи разом із правозахисниками, юристами і експертами, які засуджують Зеленського, теж купив Бєня, Москва, Масони і Порошенко. Несемось. Нагадую свою позицію — потрібно внести зміни до законопроєкту, а не переформатовувати Конституційний суд, даруючи Єрмаку 12 суддів у новому складі», — додав політолог.

Провідні євродепутати, які опікуються в Європарламенті питаннями України, виступили проти ініціативи президента Володимира Зеленського розпустити нинішній склад Конституційного суду України.

Про це в інтерв’ю DW заявили постійний доповідач Європарламенту щодо України Міхаель Галер, передає «Європейська правда». «Те, що пропонує президент, вже саме по собі є порушенням Конституції. Не можна просто взяти і ліквідувати Конституційний суд (…) Не можна вилікувати антиконституційні ухвали Конституційного суду антиконституційними заходами Верховної Ради», — наголосив Галер.

Христина СЛЮСАРЧУК

Share.

Leave A Reply